آسیب شناسی رویدادهای اخیر را جدی بگیریم

آسیب شناسی رویدادهای اخیر را جدی بگیریم

احمد خادم المله – مدیر مسئول – ماجرای نا آرامی‌ها فروکش کرده و حالا وقت آسیب شناسی اعتراضات و تحقیق و پژوهش است که ریشه مشکل کجا بوده، آیا واقعا همه آنچه اتفاق افتاد زیر سر آمریکا بوده است!؟

تهران – اقتصادبرتر – 16 آذر 98

آیا ضد انقلاب عامل این حوادث بوده؟ آیا تصمیمات خلق الساعه و بدون پشتوانه دولتمردان نقشی در نا آرامی‌ها نداشته است؟ آیا اعتراضات ریشه در بی توجهی‌های گذشته به وضعیت مردم داشته؟ آیا نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ما ضعف رصد داشته‎اند؟ آیا رسانه‌ها نتوانسته اند به خوبی افکار عمومی را نسبت به طرح‌های دولت توجیه کنند؟ (چون به روال پیشین هر گاه دولت‌ها با ناکامی و نارضایتی مردم مواجه می‌شدند، می‌گفتند روابط عمومی و رسانه‌ها نتوانستند مردم را نسبت به عملکرد خوب دولت توجیه کنند! که البته اینگونه نبوده بلکه دولت‌ها یا نسبت به اهمیت افکار عمومی شناخت نداشتند و یا خودشان نمی خواستند مردم را توجیه کنند! ) آیا فضای مجازی و اینترنت مقصر بوده؟ و خیلی آیا‌های دیگر که اگر می‌خواهیم این حوادث تکرار نشود و جامعه ای امن و با ثبات داشته باشیم، باید با آسیب شناسی و بررسی دقیق به این سئوالات پاسخ درست و منطقی بدهیم. بی تردید همه سئوالاتی که مطرح شد و خیلی از عوامل دیگری که جای ذکر آن در این مقال نیست هر کدام به سهم خود نقشی در اعتراضات و تبدیل یک حرکت اجتماعی به اقدامی خشونت آمیز و ضد امنیت ملی نقش داشته اند که سهم و وزن هر کدام در این ماجرا باید موشکافی و بررسی شود و برای مدیریت آن تصمیم گرفت. به نظر نویسنده همه این عوامل نقش داشته اند اما نکته مهمی که معمولا در پس تحلیل‌های ما از آن غفلت می‌شود وجود ظرفیت ایجاد نا آرامی در کشور است که طی سال‌های گذشته نه تنها کاهش نیافته بلکه هر چه جلو می‌رویم این ظرفیت تقویت می‌شود. به‌عنوان مثال شرایط جامعه به گونه ای شده است که هر موضوع اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… ظرفیت تبدیل شدن به یک معضل امنیتی را دارد یا جامعه را به گونه ای مدیریت می‌کنیم که هر موضوع ساده ای می‌تواند به یک چالش برای نظام تبدیل شود!

بنزین، انتخابات، گرانی، یک بی اخلاقی و یا یک سخن نسنجیده مسئولی در یک استان کشور، همه و همه پتانسیل تبدیل شدن به یک معضل امنیتی را دارد. شواهد نشان می‌دهد یک جای اداره امور جامعه مشکل دارد که پتانسیل اعتراض، آن هم به سبک خشونت آمیز را در خود تقویت می‌کند! چرا وضعیت جامعه باید به جایی برسد که هر موضوعی پتانسیل تبدیل به ایجاد نا امنی در جامعه را داشته باشد. از نظر نویسنده جامعه ما در کنار مشکلات ریز و درشتی که هر جامعه ای ممکن است با آنها درگیر باشد، یک معضل عمده دارد و آن گسست سیاسی و اجتماعی است که با آن مواجه هستیم. وقتی جامعه دو قطبی یا چند قطبی می‌شود، تصمیم سازان و مسئولان کشور هر تصمیمی اتخاذ کنند اگر نیمی از جامعه با آن مخالفت نکند حتما یک سوم جامعه در مقابل آن موضع می‌گیرند! جامعه ما در کنار گسست سیاسی با یک شکاف طبقاتی ملموس مواجه شده، جمعیت قابل توجهی که به سختی زندگی می‌گذراند و با مشکلات بزرگی در اداره امور زندگی مواجه است و جمعیتی که نه تنها مشکل معیشتی ندارد بلکه نمی‎داند ثروت باد آورده را چگونه باید هزینه کند! در آسیب شناسی نا آرامی‌های اخیر حتما باید به این مهم توجه شود.

هر چه شکاف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در جامعه بیشتر شود، زمینه برای نا آرامی و تنش‌ها بیشتر می‌شود و موقعیت فشار‌های خارجی نیز به گونه ای است که می‌تواند بر بستر نارضایتی‌های جامعه سوار شده و یک معضل اجتماعی را به یک چالش امنیتی تبدیل کند. برای ایجاد امنیت در کشور بایستی شناخت دقیقی از تحولات درونی جامعه، زندگی و معیشت مردم داشته باشیم و بدانیم هر تصمیمی که در دولت یا هر بخش دیگر قوای سه گانه می‌گیریم چه تاثیری بر آحاد مردم خواهد داشت. آسیب شناسی تحولات اخیر و یافتن پاسخ ده‌ها سئوال مرتبط با موضوع را جدی بگیریم در غیر اینصورت با بحران جدی مواجه خواهیم بود.

پاسخ دادن