آغاز نشست سران جی ۲۰ زیر سایه جنگ تجاری در ژاپن

آغاز نشست سران جی 20 زیر سایه جنگ تجاری در ژاپن
اقتصادبرتر

چهاردهمین نشست سران جی ۲۰ صبح امروز جمعه در سایه اختلافات تجاری آمریکا با برخی کشورهای عضو نشست در شهر اوزاکا در غرب ژاپن آغاز شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، بسیاری از رهبران ۲۰ اقتصاد برتر جهان روز جمعه نگرانی خود را نسبت به تنش های تجاری و خطر ایجاد رشد جهانی، ابراز کردند.

جنگ تجاری تلخ ایالات متحده و چین و نشانه های افت اقتصادی در اقتصاد جهانی گروه ۲۰ نشست را که در نشستی در مورد اقتصاد و تجارت جهانی در اوزاکا، غرب ژاپن برگزار شد، تحت تاثیر قرار دادند.

در این نشست دو روزه موضوعاتی مانند «اقتصاد جهانی، تجارت و سرمایه گذاری»، «نوآوری دیجیتال»، «توسعه و توانمند سازی زنان» و «محیط زیست و انرژی» مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

با این حال این نشست با توجه به رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در زمینه تجارت دو جانبه با کشورهای مختلف و اختلاف تجاری وی با چین، روی محور تجارت متمرکز خواهد بود اولویت ترامپ بر معاملات دو جانبه و تأکید وی بر آنچه که او «روابط تجاری ناعادلانه» برای ایالات متحده می بیند، روش های بین المللی تجارت را مختل کرده است.

در کنار بحث ها درباره اقتصاد و تجارت جهانی، مقابله با پسماندهای پلاستیکی در دریا نیز جزو موضوعات مهم دستور کار این اجلاس است توجهات بر این موضوع متمرکز است که آیا رهبران می توانند در این مسئله با هم متحد شوند یا خیر.

با این پس زمینه، تلاش ها در جریان است تا رهبران شرکت کننده به اصطلاح «بینش اقیانوس آبی اوساکا» را تصویب کنند هدف آن به صفر رساندن زباله های پلاستیکی در اقیانوس ها از طریق بهبود مدیریت پسماند و بکارگیری پیشرفت های فناوری است.

«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن و میزبان این نشست عزم خود برای یافتن زمینه ای مشترک در میان کشورهای شرکت کننده در اجلاس سران «گروه ۲۰» ابراز داشته است آبه گفت مردم تمایل دارند که در جامعه بین المللی بر تفاوت ها تمرکز کنند اما ژاپن بعنوان کشور میزبان بر وجه مشترک بین کشورها و آنچه که آنها می توانند بر سر آن به توافق برسند، تمرکز خواهد کرد.

وی اضافه کرد که امیدوار است تا اجلاس سران «گروه ۲۰» بتواند برای ارتقا تجارت آزاد، هدایت رشد اقتصادی جهانی از طریق نوآوری، مقررات برای اقتصاد دیجیتالی، کمک به مسائل محیط زیستی و قدرت بخشیدن به زنان، پیام محکمی صادر کند.

“یوشیهیده سوگا” Yoshihide Suga سخنگوی دولت ژاپن گفت: مقامات آمریکا و ژاپن در خصوص بازنگری پیمان امنیتی به هیچ عنوان مذاکره نکرده‌اند و تعهدات طرفین در این توافق به طور متوازن بین دو کشور تقسیم شده است.

این اظهارنظر واکنشی به سخنان اخیر “دونالد ترامپ” رییس جمهور آمریکا است که با انتقاد از توافق نامه امنیتی آمریکا و ژاپن گفته بود اگر آمریکا مورد حمله قرار بگیرد ژاپنی ها تنها کاری که خواهند کرد تماشای تصاویر این حمله از تلویزیون سونی است.

وی تلویحا خواستار بازنگری در این توافق شد و همچنین ادعا کرد که همه کشورها از جمله ژاپن از تجارت با آمریکا سود می‌برند و توکیو و واشنگتن درگیر مذاکرات تجاری دشوار هستند.

اقتصادبرتر

البته اختلافات آمریکا تنها با میزبان نشست سران گروه ۲۰ نیست.

تهدید تازه رییس جمهور آمریکا مبنی بر وضع تعرفه بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی در صورت نتیجه بخش نبودن مذاکرات او با همتای چینی اش در ژاپن و یا درخواست ترامپ از هند برای لغو تعرفه های تازه این کشور بر شماری از کالاهای وارداتی از آمریکا، نشانه هایی تازه از تنش های دامنه دار آمریکا با اعضای گروه ۲۰ است.

ریشه بیشتر این اختلافات سیاستهای دولت کنونی آمریکاست که با نادیده گرفتن هنجارها و قواعد بین المللی در عرصه تجارت و سیاست خارجی، اقتصاد و سیاست جهانی را با تلاطم مواجه کرده است.

تداوم تنشهای تجاری و ژئوپلیتیک آمریکا با چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان و همچنین اختلافات عمدتا تجاری با اعضای اتحادیه اروپا، اقتصادهای نوظهور از جمله هند، مکزیک و برزیل موید این واقعیت است که اعضای گروه ۲۰ در نشستی که امروز آغاز می شود برای غلبه بر موانع تجاری و هدایت اقتصاد جهان به مسیر درست مذاکرات دشواری پیش رو دارند.

وبسایت ان اچ کی ژاپن در گزارشی درباره نشست سران گروه ۲۰ نوشت:

رهبران کشورهای گروه ۲۰ هنگام ملاقات با یکدیگر در روز جمعه در نشست سالانه خود در اوساکا موضوعات دشواری برای بحث پیش رو خواهند داشت.

در زمانی که تنش های تجاری و سیاست های مخاطره آمیز ژئوپولتیک تشدید شده است آنها تحت فشار شدیدی هستند. این نشست در حالی برگزار می شود که اصطکاک بین آمریکا و چین بر اقتصاد جهانی سایه افکنده است.”

هر چند تصمیمات گروه ۲۰ برای هیچ کدام از اعضا از منظر حقوقی الزام آور نیست اما از آنجایی که ۲۰ اقتصاد بزرگ حدود دو سوم جمعیت و بیش از ۸۰ درصد از کل تولید ناخالص اقتصادی جهان را در برمی گیرند، نشست های سران این گروه مورد توجه است.

با این حال، آنچه روشن است اینکه نشست امسال گروه ۲۰ نیز اگرچه برای نخستین بار در ژاپن به عنوان یکی از کشورهای صنعتی برگزار می شود اما با توجه به پافشاری دولت کنونی آمریکا بر دیدگاهها و سیاستهای یکجانبه این کشور، به نظر نمی رسد که این نشست بتواند گرهی از معضلات کنونی جهان بگشاید.

از همین روست که “نیک رابرتسون” خبرنگار و تحلیلگر تلویزیون سی ان ان آمریکا، نشست اوساکای ژاپن را محل تقابل دونالد ترامپ با چندجانبه گرایی تعبیر می کند و می گوید:

این نشست نخستین درگیری ترامپ با چندجانبه گرایی در حوزه تجارت و به ویژه اصلاحات در سازمان جهانی تجارت و همچنین حوزه توسعه پایدار یا همان مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی است.

در هرحال، سرعت گرفتن روند اختلافات اقتصادهای بزرگ با آمریکا در حوزه های مختلف از جمله مسایل تجاری نشان می دهد ژاپن بعنوان میزبان نشست سران گروه ۲۰، برای برگزاری نشستی موفقیت آمیز احتمالا با چالش ها و موانع زیادی مواجه خواهد شد.

این نشست ها از سال ۲۰۰۸ یعنی زمانی که این رهبران برای بحث در باره واکنش به بحران مالی جهانی یک جلسه اضطراری تشکیل دادند، تا کنون هر ساله برگزار شده است.

نشست سران گروه ۲۰ هر سال به منظور فرصتی برای دیپلماسی سطح بالا عمل می کند بسیاری از کشورها ترتیبی داده اند تا رهبرانشان در حاشیه این نشست گفت و گوهایی رو در رویی داشته باشند.
گروه ۲۰ با حضور کشورهای قدرتمند اقتصادی، ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارد این گروه شامل، آمریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، چین، ژاپن، روسیه، عربستان سعودی، اندونزی، استرالیا، ترکیه، برزیل، آرژانتین، کانادا، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و مکزیک است.

پاسخ دادن