آغاز پخش «حکایت‌های کمال» از ۱۱ آبان

آغاز پخش «حکایت‌های کمال» از 11 آبان

«حکایت‌های کمال» سریالی در راستای مفاهیم آموزشی است که آداب و رسوم و سنت‌ها، بازی‌ها، اسباب‌بازی‌ها و آدم‌ها را از دهه ۴۰ تا به الان نشان می‌دهد و برخلاف تصور برخی‌ها فقط مختص زندگی شخصیت کمال نیست.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، نوجوانی به نام کمال به دلایلی که بیشتر شاید سیاسی و مرتبط با شغل پدرش باشد، به همراه خانواده راهی تهران می‌شوند. این اتفاق‌ها در دهه ۴۰ و زمانی که مردم تهران با نظام شاهنشاهی درگیر بودند؛ رخ می‌دهد. این سریال در اصل نقد وضعیت اجتماعی آن برهه از زمان در ایران بوده است و به تناسب فضا و سالی که در آن قرار گرفته است بار نوستالژیکی را با خود به همراه دارد. «حکایت‌های کمال» که برگرفته از کتابی به همین نام است، به قلم محمد میرکیانی نوشته شده است. قدرت الله صلح میرزایی کارگردانی و محسن شایانفر تهیه‌کنندگی این سریال را به عهده دارند که قرار است از فردا -۱۱ آبان ماه- هر شب از شبکه دو سیما پخش شود. تیتراژ پایانی این سریال را احمد شکوری می‌خواند که پیش از این آواز حکایت‌ها را خوانده است.

** کمال و پسرک پر جنب و جوش سریال «دودکش»

محمدرضا شیرخانلو زمانی که ۵ ساله بود اولین سریالش را با نام «چک برگشتی» بازی کرد که اتفاقا سریال مناسبتی نوروز سال ۹۱ بود. پسرک شیرین زبانی که با لحن خاصی حرف می‌زد و کمی هم تپل و بانمک بود. تعدادی از مخاطبین سریال تنها شاید به خاطر حضور سکانس‌های او سریال را تماشا می‌کردند. اما شیرخانلو قرار است با این سریال نوع دیگری از بازی خود را در ۱۳ سالگی به نمایش بگذارد.

** خانه‌های قدیمی که در شهرک کمال ساخته شده‌اند

نکته مورد توجه درباره این سریال ساخت شهرکی به نام شهرک کمال است. شهرکی که شامل سه خانه، ۱۷ خیابان‌ و کوچه‌های مجاور، آب انبار، امام زاده و … است. زمینی که دکورهای این شهرک در آن ساخته شده است مساحتی نزدیک به چهار هزار متر مربع دارد. همچنین زیر زمین و پشت‌بام‌های این سه خانه به هم راه دارد و طوری است که به راحتی می‌توان از خانه‌ای به خانه مجاور رفت.

** اعضای خانواده کمال

محمود پاک نیت در این سریال نقش پدر کمال را ایفا می‌کند، شهره لرستانی مادر، شهربانو موسوی عمه و … اینها همان اعضای اصلی خانواده داوود هستند که به دلایلی از شهرستانی به تهران مهاجرت کرده‌اند و قرار است زندگی جدیدی را در پایتخت شروع کنند.

** شایانفر: تفاوت بین تهران امروز و دیروز باعث شد تا شهرک کمال را بسازیم

در همین راستا «محسن شایانفر» تهیه کننده سریال «حکایت‌های کمال»، درباره شروع تولید فصل دو این سریال نیز گفت: این مبنای کاری ما است که برای شروع تولید و حتی پیش تولید فصل دو «حکایت‌های کمال»، باید نیمی از فصل ابتدایی آن پخش شود و بعد درباره تولید ادامه آن تصمیم بگیریم.

این تهیه کننده همچنین درباره سختی‌های تولید فصل یک این سریال گفت: ما برای تولید فصل یک این سریال دچار مشکلات بسیاری شدیم. ساخت دکورها با این حجمی که می‌خواستیم ممکن نبود و در شروع کار دیدیم که اگر چنین دکورهایی را در اختیار نداشته باشیم گرفتاری‌های بسیاری خواهیم داشت، ‌چراکه تهران فعلی اصلا شبیه به تهران در دهه ۴۰ نیست، از جمله معبرها، گذرها،‌ میدان‌ها، آب انبار که هیچکدام در تهران امروز دیده نمی‌شوند.

** قرار بود در شهرستان تصویربرداری کنیم

وی ضمن بیان اینکه باید تصویربرداری حکایت‌های کمال را در شهرستان‌ها پیگیری می‌کردیم، ادامه داد: از ابتدا قرار بود تصویربرداری این سکانس‌ها را در شهرستان‌ها انجام دهیم، اما به دلیل تداخل در سیستم برنامه‌ریزی‌ از این تصمیم منصرف شدیم و در نهایت بر آن شدیم تا در شهرک سینمایی غزالی لوکیشن‌هایی را بسازیم.

شایانفر با اشاره به اینکه حین تولید این سریال از نظر بودجه مشکلاتی داشتیم، بیان داشت: بعد از شروع پیش تولید و برآورد مالی، مقدمات شروع تست گریم را انجام دادیم و همانجا بود که حس کردیم با استفاده از این دکورهای تقلبی کار خیلی تله تئاتری می‌شود و قطعا بعد از پخش ما را محکوم به این می‌کنند که سریالتان تله تئاتری است! و تصمیم گرفتیم تا شروع کنیم به ساخت دکور در شهرک سینمایی و به این دلیل که پیش‌بینی‌هایی در این بخش صورت نگرفته بود با کمبود منابع مالی مواجه شدیم.

این تهیه کننده همچنین با بیان اینکه در برآورد مالی هزینه‌های مازاد پیش بینی نشده بود، افزود: خودم فی البداهه به این بخش ورود کردم و پس از مراحل نهایی ساخت دکور دیدم فصلی که به آن نیاز داریم و قصه قرار است در آن فصل روایت شود، رو به پایان است و به جای توقف کار، ناگزیر سریال را کلید زدیم و از همین جهت فشارهای سنگینی را متحمل شدیم که جا دارد از کل گروه تولید و تدارکات تشکر ویژه‌ای داشته باشم.

تهیه کننده سریال «ملکوت» درباره اینکه آیا سازمان صداوسیما با تولید شهرک تلویزیونی کمال توسط گروه شما موافق بود؟ گفت: نه از همان اول موافق نبودند و پیش بینی هم نکرده بودند و مهمترین دلیلش هزینه‌های تولیدی بود. معتقدم اگر تهیه کننده شجاعت مورد نیاز را نداشته باشد کار موفق نخواهد شد. هزینه‌های تولیدی ما شاید ۴۰ درصد بیشتر از برآورد شد، اما واقف بودم که مدیران سازمان صداوسیما هوشمندی خاص خود را دارند و بالاخره در ارزیابی و اصلاحیه‌ها حواسشان هست و در نهایت شهرکی را ساختیم که برای نسل‌های بعدی نیز مورد استفاده خواهد بود و این موضوع به نفع سازمان هم شد.

وی درباره اینکه بودجه‌ای که صرف تولید دکورهای این سریال کردید، برگشتی داشت؟ گفت: هنوز به طور کامل نه اما گفتند در مراحل میانی کار بودجه را به پروژه تزریق می‌کنیم. جالب است که دقیقا زمان ساخت دکورهایمان مقارن شد با تحریم‌ها علیه ایران و مواد اولیه لازم برای ساختمان سازی به یکباره گران و سه برابر شد.

** بدون شیرخانلو یک روز هم نمی‌توانستیم تصویربرداری کنیم

وی درباره انتخاب محمدرضا شیرخانلود برای نقش کمال نیز بیان داشت: هوشمندی شیرخانلو مهمترین دلیل انتخابش بود. بنا داشتیم تا نوآوری کنیم و قویا به خاطر انرژی خوبی که برای این کار داشت از او تشکر می‌کنم. حتی یادم است یک شب گلو درد گرفت و ما فردای آن روز کل کار را تعطیل کردیم. چراکه بدون او نمی‌توانستیم حتی یک روز تصویربرداری کنیم. به طور معمول قصه‌هایی که در سینما و تلویزیون ما نوشته می‌شود بازه زمانی بین ۱۵ تا ۲۰ سال را در نظر نمی‌گیرد و ما چهار پنج سال خلا قهرمان داریم. دقیقا همان سن و سالی که از حساسیت فوق العاده‌ای برخوردار است و مهمترین بخش‌ آن دوره سربازی است که اتفاقا در حکایت‌های کمال به این بخش ورود کردیم.

Related image

 

** کمال به پختگی می‌رسد

در فصل ابتدایی «حکایت‌های کمال» مخاطبین شاهد دو سال از زندگی کمال و خانواده‌اش از سن ۱۳ تا ۱۵ سالگی کمال خواهند بود که همه اینها در همان دهه ۴۰ و در تهران قدیم رخ می‌دهد و در ادامه و در فصل‌های دیگر این شخصیت یک سال بزرگتر و عاقلتر شده است و رفتارهایی که از او سر می‌زند به پختگی نزدیک‌تر می‌شوند. همچنین کلیت سریال در دو سال روایت می‌شود.

** قصه‌ای در راستای مفاهیم آموزشی

«حکایت‌های کمال» سریالی در راستای مفاهیم آموزشی است که آداب و رسوم و سنت‌ها، بازی‌ها، اسباب‌بازی‌ها و آدم‌ها را از دهه ۴۰ تا به الان نشان می‌دهد و برخلاف تصور برخی‌ها که نام سریال را ملاک قرار می‌دهند و از روی آن می‌گویند قصه سریال مختص کمال است، اینطور نبوده و کمال تنها بخشی از این سریال را شامل می‌شود.

** نوستالژی‌بازی‌هایی که در سریال دیده می‌شود

همانطور که گفته شد سریال جدید قدرت الله صلح میرزایی، مربوط به دهه ۴۰ و تهران قدیم است و یکی از ویژگی‌هایی که شاید آن را خاص‌تر از سایرین کرده است، وجود عناصری است که برای خیلی‌ها بار نوستالژیک دارد. مثل فضاها و خیابان‌های آن زمان، استفاده از وسایل نقلیه غیر موتوری، وسایل صحنه، چیدمان خانه‌های قدیمی، استفاده از ظرف‌های آن برهه از زمان و حتی نوع پوشش مردم در دهه ۴۰ بسیار متفاوت‌تر از امروز است و افرادی که در آن سال‌ها زندگی کرده‌اند، قطعا تمامی اینها را به خاطر دارند و به خوبی می‌توانند آن فضا را درک کنند.

** این سریال کمدی موقعیت است

این کارگردان با بیان اینکه «حکایت‌های کمال» کمدی صرف نیست، افزود: این سریال در حقیقت کمدی موقعیت است که شیرین و جذاب است.

وی درباره نشان دادن فضای تهران قدیم و دشواری‌هایی که حین تولید سرراهشان بود، گفت: متاسفانه در کشور ما شهرک سینمایی‌های ماندگار ساخته نشده است و اگر هم ساخته شده به خوبی از آن مراقبت نکردند. از طرفی به دلیل اینکه قرار بود ۱۵۰ قسمت سریال بسازیم به ناچار مجبور به ساخت دکورهای زیادی شدیم چراکه دکورهایی که در شهرک موجود بود، این تعداد قسمت‌ها را جواب نمی‌داد.

پاسخ دادن