آقایان! شرایط مردم را درک کنید

اقتصاد برتر

احمد خادم المله – مدیر مسئول – موضوع بنزین در کشور ما به پدیده‎ای بحرانی تبدیل شده است که هر موقع می‌خواهیم قیمت آن را افزایش دهیم باید تمام ارکان نظام بسیج شوند و نیروهای اطلاعات و امنیت و مسلح به میدان بیایند تا دولت قیمت بنزین را دستکاری کند! واقعا مشکل کجاست که تحول در بنزین باید تمام ارکان نظام را به لرزه در آورد؟ موضوع خیلی پیچیده نیست.

تهران- اقتصاد برتر- 01 آذر 98

در تمام کشورهای دنیا این اتفاق می‌افتد و بنزین مرتب در نوسان است و هیچ کجای دنیا اینطور نسبت به افزایش قیمت بنزین واکنش نشان نمی‎دهد. در کشور ما مشکل اینجاست، تصمیمات دولت از یک منطق عقلایی و علمی پیروی نمی‎کند، طبیعی است وقتی بنزین در کشور آنقدر ارزان است که باعث شدت قاچاق به کشورهای همسایه و افزایش میزان مصرف در حدی می‌شود که دولت قادر به تامین نیاز مردم نیست و مجبور به واردات می‌شود، بالاخره باید تصمیمی اتخاذ شود. هیچکس با افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی مخالف نیست. اکثر کارشناسان ومردم به نحوه اجرا و منطق قیمت گذاری انتقاد دارند و معتقدند چرا دولت در چنین موضوعی به نظر کارشناسان و نخبگان توجه نمی‎کند و قبل از اجرا مردم و حتی نخبگان را توجیه نمی‏کند که در این ماجرا از مراجع عظام گرفته تا استانداران، نمایندگان مجلس، نیروهای اطلاعات و امنیت و قوه قضائیه که جزو اثر گذار این کشور هستند جملگی باید به منتقد دولت تبدیل شوند.

منطق چنین تصمیمی ایجاب می‌کند دولت از ماه‌ها قبل برنامه خود شامل پیش بینی‌های تخصیص سهمیه به قشر‌های مختلف از جمله تاکسی داران، حتی کسانی که به طور غیر رسمی مسافر کشی می‌کنند را ارائه کند. پیوست اجتماعی، فرهنگی و اقناعی موضوع را تعریف و به مشورت بگذارد. تبعات تصمیم روی سایر بخش‌های اقتصاد را بررسی کند و میزان تورم و تاثیر آن بر معیشت مردم را ارزیابی و آن را مدیریت نماید. مراجع عظام، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی توجیه شوند، جنبه‌های سیاسی و بین‎المللی موضوع و احتمالات سوء استفاده دشمنان قسم خورده کشور بررسی شود، اما در ایران افراد معدودی در وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه و ریاست جمهوری دور هم می‌نشینند، بدون اینکه برنامه جامعی داشته باشند و بدون اینکه اثرات این تصمیم بر بخش‌های مختلف جامعه را بررسی کنند، تصمیم می‌گیرند قیمت بنزین آزاد را 300 درصد افزایش دهند! و بعد هم مسئولان ارشد نظام را به میدان می‌آورند تا تاوان این تصمیم غیر منطقی را پس بدهند. که نتیجه‎اش خدشه دار کردن اعتبار نظام نزد مردم و کشورهای مختلف جهان است. کارشناسان تصمیم ساز در دستگاه‌های مسئول که نظر خود را به رئیس جمهوری نیز تحمیل کرده ‏اند بدون اینکه فکری برای اقشار کم در آمد جامعه کرده باشند که بیشترین فشار را از این تصمیم متحمل خواهند شد؛ چه کسانی بودند که باعث شدند دولت و سایر سران قوا اینگونه تصمیم گیری کنند! طبیعی است تحت لوای چنین مدیریتی، بهانه به دست دشمنان نظام خواهیم داد که بر بستر نارضایتی مردم موج سواری کنند و آشوبی را رقم بزنند که خسارات سنگینی را به کشور تحمیل کند.

در گذشته تجارب خوبی در این زمینه وجود داشت که متاسفانه کمترین توجهی به آنها نشده است. الان هم در یک اقدام نسنجیده و هیجانی عناصر دولت دائما تاکید دارند که برغم افزایش قیمت بنزین سایر کالاها و خدمات افزایش قیمت نخواهند داشت! و مرتبا روی افزایش میزان بازرسی و کنترل اصناف و خدمات تبلیغ می‌کنند که کاملا غیر منطقی است. یک فرد عادی هم می‌داند، افزایش قیمت بنزین بی کم و کاست بر سایر اقلام و خدمات تاثیر مستقیم خواهد داشت و قیمت اکثر کالاها و خدمات را افزایش می‌دهد. کما اینکه در همین چند روز شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار و خدمات کرایه خودرو و سایر کالاها بوده‎ایم و بیشتر هم خواهیم بود. اقتصاد یک مجموعه فعالیت‌های به هم پیوسته است که کاملا روی هم اثر دارند. آقایان وزرا و مسئولان به جای اینکه روی تشدید بازرسی و کنترل‌ها تاکید کنند باید بروند روی زیر ساخت‌ها تاکید کنند و فعالیت‌هایی را انجام دهند که تولید افزیش یابد و در آمد مردم بیشتر شود تا بتوانند به سلامت موج تورم جدید را رد کنند در غیر اینصورت طبقات محروم و متوسط در موج جدید گرانی‌ها تا پایان سال 98 با مشکلات عدیده مواجه خواهند شد. اکنون که مردم هوشمندانه، صف خود را از عناصر وابسته به آمریکا و اشرار جدا کرده‎اند، زمان بررسی ریشه‌های اتخاذ این تصمیم و تبعات آینده آن است تا دولت و سران قوا در شرایطی مناسب بتوانند تصمیم اتخاذ شده را اصلاح کنند و سیاستی را اتخاذ نمایند که مردم مستضعف و قشر متوسط کمترین خسارت را از این تصمیم ببینند.

واقعیت این است که اگر عناصر وابسته به آمریکا اقدامی کردند بر بستر تصمیم غلط و نارضایتی مردم از این تصمیم کرده‎اند و نباید با فرافکنی و اینکه آمریکا پشت نا آرامی‌ها بوده، اشتباهات داخلی را نادیده بگیریم. این اقدام جدیدی نیست که آمریکا بر بستر نارضایتی‌ها سوار می‌شود و اهداف خود را دنبال می‌کند. چهل سال است که آمریکا این کار را کرده و باز هم قطعا انجام خواهد داد، مدیران جمهوری اسلامی ایران باید تدبیر کنند و فرصت دست دشمن ندهند. همه کارشناسان معتقدند نا آرامی‌های هفته گذشته بر خلاف سال گذشته بیشتر در مناطق محروم و مستضعف بوده و این پیام جدی برای مسئولان دارد که نباید به راحتی از آن بگذرند. جا دارد کار گروه‌های پژوهشی و نخبگی برای یافتن ریشه‌ها و پیدا کردن راهکار‌های مناسب فعال شوند تا اشتباهات را جبران کنیم.

پاسخ دادن