آمریکا متهم ردیف اول قتل خاشقچی

اقتصاد برتر

احمد خادم ‏المله- مدیر مسئول-موضوع ناپدید شدن و قتل احتمالی «خاشقچی» در کنسولگری عربستان در استانبول دو هفته‏ ای است که در رأس اخبار رسانه‏ های همگانی جهان قرار دارد و نوک پیکان حملات رسانه‏ های همگانی متوجه رژیم «آل سعود» خصوصا شخص «بن سلمان» ولیعهد عربستان است و در این بین نقش آمریکا در قتل خاشقچی تحت ‏الشعاع حملات به رژیم آل سعود قرار گرفته است.

تهران- اقتصاد برتر- 28 مهر 97

شواهد بسیاری نشان می‏دهد، قتل خاشقچی بر اساس طراحی آمریکا انجام شده و عوامل کاخ سفید در هدایت خاشقچی به کنسولگری عربستان و مدیریت آن نقش کلیدی داشته‏اند. در این مطلب برخی شواهدی را که نقش آمریکا در این جنایت را تائید می‏کند مرور خواهیم کرد.

خاشقچی تبعه عربستانی مقیم آمریکا که از خانواده سرشناس و متمولی در عربستان است به دلیل مخالفت خانواده و خودش با انتصاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان تصمیم می‏گیرد برای ادامه زندگی و تداوم مخالفت با بن سلمان راهی آمریکا شود. وی با تصمیم قبلی در استانبول قصد ازدواج با یک خانم تبعه ترکیه را داشته است که برای ثبت رسمی ازدواج خود ابتدا به کنسولگری عربستان در واشنگتن مراجعه می‏کند که در یک اقدام غیرعادی کنسولگری عربستان در آمریکا که می‏توانست ازدواج وی را به سادگی ثبت کند، خاشقچی را به کنسولگری عربستان در استانبول در روز خاصی ارجاع می‏دهد!

خاشقچی که از ارجاع وی به کنسولگری عربستان در استانبول مشکوک می‏شود در هماهنگی با همسر خود و استفاده از ظرفیت الکترونیکی ساعت و موبایلش که با یکدیگر متصل بوده‏ اند در روز ده مهر (12 اکتبر) روز تعیین شده از قبل با همسرش به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه می‏کند و همسرش خارج از کنسولگری با موبایل خاشقچی که متصل به ساعت وی بوده منتظر می‏ ماند و شاهد تمامی رفت و آمدها به کنسولگری خصوصا ورود تیم 15 نفره سرویس اطلاعاتی عربستان به داخل کنسولگری بوده است تا اینکه پس از طولانی شدن عدم خروج خاشقچی از کنسولگری  همسرش موضوع را به پلیس استانبول اطلاع می‏دهد و ادامه ماجرا اتفاق می‏ افتد.

نکته مهم اینکه عناصر سرویس اطلاعاتی عربستان موضوع موبایل خاشقچی و ارتباط آن با ساعت وی را پیش ‏بینی نکرده بودند که می ‏تواند بعدا رمز افشای جنایت آنان باشد. هدایت ماجرا از واشنگتن به استانبول دلایل متعددی داشته که به برخی از آنها اشاره می‏ شود.

جنایت در داخل خاک آمریکا اتفاق نیفتد تا رسانه‏ های آمریکا که رسانه‏ های جنجالی و قدرتمندی هستند و بسیاری این روزها مخالف کاخ سفید هستند موضوع را به بحران جدیدی برای ترامپ تبدیل نکنند.

نکته دیگر اینکه با قتل خاشقچی آمریکا از شر یک ستون نویس قوی که به شدت مخالف چپاول مردم عربستان توسط آمریکاست، آن هم ستون نویس روزنامه «واشنگتن پست» که مخالف ترامپ است خلاص شده و روابط نامشروع آمریکا و عربستان بیش از این در رسانه‏ های آمریکا توسط فرد مطلعی مثل خاشقچی افشا نمی‏ شود.

آمریکا با این اقدام چهره ترکیه را نزد افکار عمومی جهانی تخریب کرده و از ترکیه تصویر یک کشور تروریستی و نا امن به جهان ارائه می‏کند. ضمن اینکه روابط ترکیه و عربستان را در جهت منافع خود مخدوش می ‏سازد. از سوی دیگر در صورتی که قتل خاشقچی افشا شود آمریکا فرصت مناسبی پیدا کرده تا بن سلمان مهره سوخته در عربستان را که در داخل کشور نیز به چهره‏ای منفور تبدیل شده و بیش از قراردادهای میلیاردی تسلیحاتی، امتیاز دیگری برای ارائه به آمریکا ندارد را از سر راه بردارد تا مجبور نباشد بیش از این تاوان خلافکاری و بدنامی بن سلمان را به دوش بکشد. ضمن اینکه آمریکا می‏تواند چهره جدیدتری که بدنامی بن سلمان را نداشته باشد روی کار آورده و برای جا انداختن شاهزاده جدید امتیازات بیشتری از وی طلب کند.

از همین رو پس از جنجال رسانه ‏ای در جهان به خاطر قتل خاشقچی «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا سراسیمه به عربستان و سپس به ترکیه رفت و تلاش کرد بحران ایجاد شده را مهار کند تا افشای جزئیات آن بحران جدیدی برای ترامپ و دولت آمریکا ایجاد نکند که تا کنون موفق نبوده است؛ لذا اسناد و شواهد نشان می‏دهد قتل خاشقچی کاملا با اطلاع و برنامه‏ ریزی سرویس اطلاعاتی آمریکا انجام شده و کاخ سفید کاملا در جریان عملیات تروریستی سرویس اطلاعاتی عربستان بوده است.

با افشای اسناد بیشتری از قتل خاشقچی و نقش آمریکا در این قتل در روزهای آینده باید شاهد اقداماتی از سوی ترامپ و کاخ سفید برای قربانی کردن بن سلمان به عنوان عامل جنایت و دور ساختن آمریکا از قتل خاشقچی باشیم. آمریکا طبق معمول به زودی شعارهای حمایت از حقوق بشر، اقدامات انسانی، استیفای حقوق خاشقچی، برخورد با قاتلان و ….  را شروع می‏کند تا به افکار عمومی جهان القاء کند که نقشی در این جنایت نداشته و خود را مبرا کند. البته قضاوت با افکار عمومی است که این دروغ بزرگ را باور خواهند کرد یا خیر؟

پاسخ دادن