آهن احتکارشد، قیمت ها بالا رفت

خرید و فروش آهن
اقتصادبرتر

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران: عدم نظارت در بازار آهن باعث شده تا قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته ۱۰ درصد گران شود. 

تهران – اقتصادبرتر – ۵ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، حمیدرضا رستگار رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: جو روانی افزایش بیشتر قیمت‌ها بازار احتکار را رونق داده است به‌نحوی که خریدهای زیادی برای انبار آهن انجام شده است.

در حال حاضر هر کیلو میلگرد ۷ هزار تومان شده است. آقایان هیچ توجهی به بازار بی‌سامان آهن ندارند مگر می‌شود ما با مازاد تولید شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار باشیم؟

قیمت‌های حال حاضر بازار آهن نسبت به سال گذشته تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است و طی سال‌جاری، شاهد رشد شتابان قیمت‌ها در بازار آهن بدون هیچ سرعت‌گیری بوده ایم. شتاب رشد قیمت‌ها در بازار آهن طی هفته‌های گذشته، توانست بازه‌ای کم‌‌ سابقه را در تاریخ این بازار رقم زند. هجوم تقاضا در بازار داخلی برای خرید حداکثری با تحرک بالای نقدینگی، افزایش تقاضای سنتی پایان سال، رشد قیمت‌ها در بورس کالا و همچنین خوش‌بینی‌های بی‌حد و حصر در بازار داخلی و ترس از رشد بیشتر قیمت‌ها از جمله مواردی هستند که به تداوم رشد نرخ در بازار داخلی منتهی می شود.

کارشناسان معتقدند که در آخرین روز‌های معاملاتی سال این وضعیت نابه سامان التهابات و نوسانات غیرمعمول را افزایش داده و سبب ایجاد افزایش تقاضای کاذب در بازار فلزات شده است.
نکته قابل تامل در این روزها انتشار برخی اخبار در رابطه با عدم وجود مواد اولیه، شمش و کُک در داخل کشور و از سویی دیگر عدم امکان تامین این مواد از خارج کشور می باشد؛ دراین شرایط ما نه در بازار واردکننده هستیم و نه تولیدکننده! اگر هم تولیدی صورت می‌گیرد از داشته‌های گذشته می باشد.

شاید یکی از علل شوک قیمتی در حوزه های میلگرد آجدار که مدتی قبل به ازای هر کیلو ۴ هزار و ۳۰۰ تومان برآورد میگردید ولی در بازه ی زمانی اندکی به کیلویی ۶ هزار و ۶۰۰ تومان رسید، کمبود هایی این چنینی باشند. در خصوص قوطی‌جات نیز همین منوال برقرار است و قیمت هر کیلوی آن به بیش از ۹ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است، این در حالی است که قیمت آن در ماه‌های گذشته به سختی به مرز ۷ هزار و ۵۰۰ تومان هم نزدیک می‌شد. قیمت نبشی و ناودانی هم در حالی که از مرز ۵ هزار و ۴۰۰ تومان تجاوز پیدا نمی‌کرد، طی روزهای اخیر به کیلویی بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

پاسخ دادن