آیا بازار مسکن به ثبات قیمتی رسیده است؟

#اقتصادبرتر

کارشناسان و برخی از فعالان بازار معاملات مسکن از مشاهده نشانه‌های اولیه سرایت ثبات قیمتی بازار معاملات مسکن به بازار اجاره خبر دادند.

تهران – اقتصاد برتر – 16 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن(هیبنا)، تحقیقات میدانی نشان می‌دهد طی روزهای اخیر نشانه‌های اولیه مبنی بر بروز ثبات قیمتی در بازار معاملات خرید و فروش مسکن در بازار معاملات اجاره‌ و در تعیین نرخ قطعی اجاره‌بها در قراردادهای تمدیدی و اجاره‌نامه‌های جدید نیز مشاهده شده است.

در حالیکه طی یک ماه گذشته در برخی از مناطق شهر تهران و در بعضی از محلات،قیمت پیشنهادی برخی از فایل‌های فروش مسکن با کاهش و انعطاف از سوی مالکان مواجه شده است برخی فعالان بازار مسکن از کاهش قیمت قطعی برخی از معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی در بعضی از موارد نیز خبر می‌دهند.

تشدید عمق رکود در بازار معاملات مسکن و افت تعداد معاملات به کمتر از ۴ هزار و ۳۰۰ فقره در تیرماه شرایط بازار را به سمتی هدایت کرده است که نه تنها تقاضای مصرفی از بازار مسکن به دلیل نبود قدرت خرید کافی برای تامین هزینه خرید آپارتمان از بازار ملک خارج شده‌اند بلکه هم‌اکنون در ادامه خروج تقاضای سفته‌بازی از بازار ملک،متقاضیان سرمایه‌ای نیز در حال خروج از بازار معاملات املاک هستند.

این عوامل موجب شده است به دلیل نبود متقاضی برای خرید واحدهای مسکونی که طی یکسال ۹۷ به دلیل چشم‌انداز رشد قیمت‌ها و نوسانات ارزی به سرعت خرید و فروش می‌شد،هم‌اکنون معاملات مسکن در شهر تهران در شرایط رکود عمیق قرار بگیرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی هم‌اکنون حجم معاملات خرید مسکن در بازار مسکن به کمترین حد خود رسیده است که انتظار می‌رود در ماه‌های پیش‌رو دست‌کم قیمت اسمی برخی از فایل‌هایی که هم‌اکنون توان تامین هزینه خرید آن‌ها از عهده متقاضیان مصرفی خارج است کاهش یابد.

با این حال،تحقیقات میدانی نشان می دهد این نشانه‌ها در بازار اجاره برخی از مناطق شهر تهران نیز در حال مشاهده است و انتظار می‌رود ثبات قیمتی بازار معاملات خرید و فروش مسکن به بازار اجاره نیز سرایت کند.

سطح اجاره‌بهای مسکن به خصوص در سال گذشته تحت تاثیر نوسانات اقتصادی وبروز التهاب وجهش قیمتی در بازار خرید وفروش مسکن در برخی از مناطق شهر تهران به میزان محسوس افزایش یافت؛ این در حالی است که بازار معاملات اجاره مسکن در تابستان سال جاری نیز با تعداد قابل توجهی از فایل‌هایی مواجه شد که اجاره‌بهای آن‌ها به صورت غیرمتعارف تعیین شده بود.

با این حال و در شرایطی که التهاب بازار اجاره در سال جاری در مقایسه با التهاب سال گذشته کمتر بود، کارشناسان معتقدند انتظار می‌رود بازار اجاره مسکن نیز در ادامه و در پی ثبات قیمتی بازار معالات ملک به ثبات برسد.

این در حالی است که برخی از فعالان بازار اجاره مسکن نیز این موضوع را تایید می‌کنند؛به گفته فعالان بازار اجاره هم‌اکنون بخش قابل توجهی از موجران قراردادهای سال قبل خود با مستاجران را با ارقام معقول تمدید کرده‌اند و حتی در بین برخی از قراردادها عدم افزایش نرخ اجاره‌بها در مقایسه با قرارداد سال گذشته نیز مشاهده می‌شود؛اما در فایل‌های جدید که برخی از آن‌ها با نرخ‌های اجاره‌بهای غیرمعقول به بازار عرضه شده‌اند مواردی در حال مشاهده است که موجر اقدام به اعمال انعطاف در نرخ اجاره‌بها کرده است.

این انعطاف خود را در برخی از فایل‌ها در فرمول تبدیل رهن به اجاره یا برعکس و در برخی دیگر در نرخ اجاره‌بهای ماهانه یا رقم رهن نشان می‌دهد.

پاسخ دادن