آینده بانک ها در گرو ورود به دنیای دیجیتال

اقتصاد برتر

بانک‌ هایی که امروزه برای درک تغییرات دیجیتال و توسعه‌ خدمات مجازی به عنوان جزیی کلیدی از کسب‌ وکار سرمایه ‌گذاری می‌کنند، آمادگی بهتر و بیش‌تری برای آینده دارند.

تهران – اقتصاد برتر – 13 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر، در دهه گذشته، بانک‌ها تغییرات قابل توجهی در چگونگی مدیریت فعالیت‌ های مالی ا‌شان و تعامل با مشتری را تجربه کردند و در حالی‌که ایجاد تغییرات اساسی در میان بانک ‌ها و تکنولوژی ‌هایشان به کندی انجام می‌شود، معرفی بازیگران جدید در فضای دیجیتال نشانه‌ تحول در این فضا است. برای مثال در ابتدای سال 2019 شرکت اپل مشارکت خود را با گلدمن ساچ برای ورود اپل کارت به بازار اعلام کرد.

 * بانک مدرن بدنبال مشتری دیجیتالی جوان

طبق گزارش‌ها آمازون نیز در حال مذاکره با چندین بانک بزرگ، از جمله جی پی مورگان، برای ایجاد محصول کنترل حساب ‌ها به منظور جذب مشتریان جوان‌تر و علاقمند به دنیای دیجیتال است. صنعت خدمات مالی به صورت سنتی تحت تسلط بانک‌های سنتی است، اما ورود برند های دیجیتال و قدرتمند بدون شک بر بانک ‌ها در سراسر جهان تاثیر خواهد گذاشت. ولی باید توجه داشت که همه مشتریان آماده تغییر نیستند، ضروری است بانک ‌ها، به مطالعه‌ای که اخیرا توسط شرکت مشاوره مدیریت cg42 انجام شده توجه کنند، تعداد زیادی از مشتریان در این مطالعه اعلام کردند اگر خدمات بانکی توسط بانک‌ها ارائه شود، آن‌ها دیگر به سمت استفاده از اپل یا آمازون نخواهند رفت.

در واقع از میان همه پاسخ دهندگان تنها ۱۴درصد گفتند برای مدیریت فعالیت‌ های بانکی ا‌شان از آمازون استفاده خواهند کرد و اپل با تنها ۱۱درصد از پاسخ دهندگان که گرایش به تغییر داشتند، شرایط بهتری از شرکت کوپرتینو نداشت. با این حال، این اعداد به اندازه‌ کافی بزرگ هستند تا برای بانک‌ نگران‌کننده باشند. مخصوصا زمانی که نسل قدیم برای استفاده از برندهای جدید مشتاق هستند.

نسل قدیمی‌تر،  استفاده از خدمات بانکداری دیجیتال را پذیرفته‌اند، این پذیرش با مشاهده علاقه ا‌شان برای  پرداخت‌ هزینه‌ها یا صورتحساب ها از طریق دستگاه ‌های موبایل یا اپلیکیشن ‌های موبایلی کاملا مشخص است‌. ۸۰ درصد اعلام کردند، تمایل دارند خدمات دیجیتال متنوع ‌تر و بهتری دریافت کنند. در جهان دیجیتال امروزی، تهدید گرایش سلیقه مشتری به سمت استفاده از خدمات دیگر رقبا بیش ‌تر از همیشه است.

 * بانک طراحی شده دیجیتال جدید

نسل بعدی بانک‌های اولیه دیجیتال که آن ‌ها را بانک‌ های طراحی شده دیجیتال می نامیم، احتمالا توسط بانک‌ها ایجاد شده‌اند که ما امروزه می‌شناسیم. اما این شامل همه‌ سازمان‌های مالی جدید که هنوز وجود ندارند هم می‌شود. ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم تحولات جدید، محدوده بزرگی از پلتفرم‌های معروف تا بانک ‌های کاملا دیجیتالی که به تازگی تأسیس شده‌اند را در بر بگیرند.

برای رقابت با این جایگزین‌های مالی، بانک‌ های سنتی احتمالا شروع به مشارکت با کسب ‌وکارهای فین‌تک خواهند کرد، مخصوصا خدماتی مانند وام دادن به کسب‌ وکارهای کوچک؛ در حالی که این تغییرات به معنای تحول قابل ملاحظه برای صنعت مالی است، فرصتی هم برای بانک ‌ها ایجاد می‌کند‌. در این مسیر زمانی که صحبت از نوآوری می‌شود، بسیاری از گروه‌ های بانکی، تاکنون خدمات دیجیتال جدیدی ارایه داده‌اند.

از جمله این خدمات می‌توان به امکان واگذاری چک‌ با گرفتن عکس آن توسط دستگاه موبایل اشاره کرد. این تراکنش‌ها منجر به ایجاد مزیت هزینه‌ ای برای بانک ‌ها و رضایت و وفاداری بیشتر مشتریان خواهد شد. همچنین بسیاری از اپلیکیشن‌های خدمات مالی، خدماتی مثل پرداخت ‌های فرد به فرد، ابزار مدیریت مالی شخصی و دستیارهای مجازی ارائه می‌دهند. علاوه بر این فرایند بازگشایی حساب جدید از طریق موبایل با امکان احراز هویت از راه دور، سریع‌تر و مطمئن‌تر انجام خواهد شد.

 * تصویر بانکداری و پرداخت در آینده ؟

بانک‌ های مدرن و پیشتاز امروز، توانایی قابل توجهی برای تطابق و نوآوری از خود نشان داده‌اند و مهم است که به یاد داشته باشیم بسیاری از تکنولوژی ‌های دیجیتال که امروزه در صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند، ابتدا توسط بانک‌ها به بازار معرفی شدند. برای مثال، کیوسک‌ هایی که امروزه توسط شرکت ‌های هوایی برای چک کردن اطلاعات پرواز مسافران وجود دارد ممکن است جدید و جالب به نظر بیاید، اما تا زمانی که به یاد بیاورید که ATM ها بیش از پنج دهه است که با استفاده از همین روش پول را توزیع می‌کنند‌.

این یک حقیقت است که تکنولوژی، سریعتر از توانایی مردم برای شناخت آن تکنولوژی در حال تحول است‌ و بانک‌ های سراسر جهان نیاز به تطابق با تحولات دارند. بانک‌ هایی که امروزه برای درک این تغییرات و توسعه خدمات دیجیتال به عنوان جزیی کلیدی از کسب ‌وکارشان سرمایه‌گذاری می‌کنند، آمادگی بهتر و بیشتری برای آینده خواهند داشت.

پاسخ دادن