اختصاص ٣٠ میلیارد تومان برای حل فوری مشکلات سیل زدگان

وزیر اقتصاد پس ازبازدید از مناطق سیل زده گنبد کاووس گفت: دولت به هر یک از استان های سیل زده مبلغ پنج میلیارد تومان تنخواه تخصیص داده است که این مبلغ با توجه به حجم خسارات برای استان گلستان بالغ بر ٣٠ میلیارد تومان می باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۴ فروردین ۹۸

وزیر امور اقتصادی دارایی
به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از (شادا)، فرهاد دژپسند در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان گنبد کاووس که با هدف بررسی وضعیت امداد رسانی و کمک به آسیب دیدگان سیل استان گلستان برگزار شد، گفت: دولت به هر یک از استان های سیل زده مبلغ پنج میلیارد تومان تنخواه تخصیص داده است که این مبلغ با توجه به حجم خسارات برای استان گلستان بالغ بر ٣٠ میلیارد تومان می باشد.

در این نشست ضمن دست مریزاد به اعضای ستاد مدیریت بحران و مدیران مرتبط با این ستاد، گفت: با وجود اینکه سیل اخیر چندین برابر سیل سال ١٣٧١ و ١٣٨٠ بود، اما خوشبختانه تا کنون خسارت جانی در گنبد کاووس گزارش نشده است.

وی در ادامه ضمن تقدیر از ورود به موقع مدیران مرتبط به مسئله ، اظهار داشت: طبیعی بود که این حجم از سیل، آثار تخریبی زیادی داشته باشد که خوشبختانه با تدبیر و دلسوزی مدیران محلی و ملی و هدایت های انجام شده ، استان به آرامش نسبی رسیده است.

دژپسند عدم سرویس دهی در حد مطلوب را در ابعاد چنین حادثه ای ، امری اجتناب ناپذیر دانست و افزود: اینکه امروز در گنبد کاووس هیچ گزارش مصدومیت و خسارت جانی نداشتیم، نشان از مدیریت مسئولانه و انجام تدابیر صورت گرفته در این راستا بوده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه زندگی در شرایط اضطرار در گل و لای بسیار بغرنج است، تاکید کرد: مدیران تا عصر روز سه شنبه تمامی برآوردهای خسارات وارده را به مرکز اعلام کنند تا هرچه سریع تر رسیدگی و اقدامات مقتضی عبور از شرایط به وجود آمده، اتخاذ شود.

وی همچنین ضمن تشکر از رسانه های گروهی که در طول وقوع سیل اخیر تا کنون در کنار سایر نیروهای امدادی و مدیریت بحران به خوبی ایفای نقش کرده اند از ایشان خواست با انعکاس مناسب حجم فعالیت ها، عملیات و دلسوزی های مدیران منطقه ای به مردم روحیه داده و آنها را دلگرم کنند تا اندکی از آلامشان کاسته شود.

در پایان جلسه، اعضای ستاد مدیریت بحران به بیان نقطه نظرات خود در این خصوص پرداختند.

در ادامه سفر وزیر اقتصاد به استان گلستان، وی از محل اسکان موقت سیل زدگان در مسجد و نیز سالن ورزشی محمد آباد بازدید کرد و از نزدیک در جریان مشکلات آنان قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهوری با همراهی وزیر امور اقتصادی و دارایی شب گذشته (شنبه شب) برای بازدید از مناطق سیل زده مازندران وارد این استان شدند.
هدف از سفر معاون اول رئیس جمهوری و وزیر اقتصاد به این استان، بازدید از مناطق سیل زده و دلجویی از سیل زدگان این استان اعلام شد و علاوه بر بازدید از مناطق سیل زده، امروز در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مازندران هم برای بررسی آخرین وضعیت خدمات رسانی به سیلزدگان و ارایه دستور لازم برای کمک به خسارت دیدگان این حادثه طبیعی شرکت می کنند.

گفتنی است، بر اثر بارش شدید باران و برف اواخر اسفند ماه ۹۷ در مازندران به ۶ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در ۲۰۰ روستای این استان خسارت وارد شد.

همچنین بارش برف و باران که طبق گزارش هواشناسی استان در سه دهه گذشته بی سابقه بود، به مزارع کشاورزی این استان نیز حدود پنج هزار میلیارد ریال خسارت زد.

پاسخ دادن