اخطاریه مهم هواشناسی درباره بارش‌های جدید

اخطاریه مهم هواشناسی درباره بارش‌های جدید

سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌ای از بارش باران، رعد و برق و وزش بادهای شدید موقتی طی امروز و روز سه شنبه در ۱۴ استان نسبت به وقوع تگرگ و سیلاب‌های ناگهانی هشدار داد.

تهران – اقتصادبرتر – 23 اردیبهشت 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سازمان هواشناسی، فعالیت سامانه بارشی بویژه در ساعات بعدازظهر و شب طی امروز تا سه شنبه به شرح زیر می باشد:

دوشنبه 98/2/23: رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت درشمال شرق آذربایجان شرقی، نیمه شمالی فارس،قسمتهای مرکزی و ارتفاعات کرمان، شرق سیستان و بلوچستان، یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات البرز در شمال استان های تهران و البرز، قزوین، زنجان و سمنان، از بعدازظهر وزش باد شدید و خیزش گردوخاک در شمال سیستان و بلوچستان بویژه منطقه زابل.
سه شنبه 98/2/24: رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت درشمال شرق آذربایجان شرقی، فارس،قسمتهای جنوبی و ارتفاعات کرمان، شمال هرمزگان، شرق سیستان و بلوچستان، یزد، شمال و غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات و دامنه های البرز در شمال استان های تهران و البرز، قزوین، زنجان و سمنان، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک در شمال سیستان و بلوچستان.
با توجه به افزایش ناپایداری فصلی جو، احتمال وقوع تگرگ و سیلاب ناگهانی در دره ها ومناطق کوهستانی وجوددارد. لذا به هموطنان عزیز در این مناطق توصیه می شود احتیاط لازم را در عبور و توقف از مناطق کوهستانی به عمل آورند.

اخطاریه مهم هواشناسی

این بارشها از سه شنبه آغاز شده و حداقل ۱۰روزی ادامه خواهد شد.موج اول از سه شنبه فعالیت بارشی خود را آغاز کرده و ۳-۴روزی در کشور فعال خواهد بود.
ماهیت بارشها بشکل بهاری به همراه وزش باد شدید لحظه ای،رگبار و رعد و برق شدید به همراه سیل و سیلاب خواهد بود.
در ادامه به بررسی فعالیت موج اول میپردازیم.
🌧🌧استانهای درگیر بارش:
از موج اول تقریبا تمام استانها بغیر از سیستان و بلوچستان ،هرمزگان و بوشهر و مناطق جلگه ای خوزستان بارش خواهند داشت.

🔴شدت بارشها:
بارشها در زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، همدان، مرکزی، اصفهان، لرستان، فارس، چهارمحال، کهگیلویه، ارتفاعات یزد و کرمان بسیار قابل توجه و سیل آسا پیش بینی میگردد.
از اینرو با توجه به شکل گیری توده های همرفتی در ساعات ظهر به بعد شاهد وزش باد شدید، گردوخاک، وقوع رعد و برق و بارشهای رگباری شدید و سیل و سیلاب در این مناطق خواهیم بود.
مسئولین و مردم در این مناطق آمادگی لازم را داشته باشند و به اخطارهای زیر توجه کنند:

۱-بدلیل وقوع طوفانهای لحظه ای نسبت به مهار کردن سازه های موقت اقدام نمایند.
۲-کشاورزان، دامداران، چوپانان و عشایر در ارتفاعات صاعقه گیر و مسیر سیلاب ها به هیچ وجه تردد و اتراق ننمایند.
۳-مردم مسیر سیلاب در رودخانه ها و مسیل ها را تخلیه نمایند.
۴-مسئولین مدیریت بحران و بخصوص استانداران محترم آمادگی لازم را در مسئولین و مردم ایجاد نمایند.
۵-باید توجه داشت که میزان بارشها مانند سیستم های فروردین سنگین نیست اما بدلیل تخلیه ناگهانی بارش در زمان کم، خطر وقوع سیل بخصوص در بستر مسیل ها و رودخانه های فصلی بسیار جدی است.
🔴اخطار جدی:
کانون بارشهای سنگین بخصوص در ارتفاعات شرقی زاگرس یعنی ارتفاعات در استانهای اصفهان،فارس، مرکزی، کرمان، چهارمحال، کهگیلویه و همچنین ارتفاعات جنوبی البرز در استانهای زنجان، قزوین، البرز و تهران متمرکز خواهد بود و بستر مسیل ها در این مناطق بسیار خطر پذیر میباشند.

 

پاسخ دادن