ارز دیجیتال فرصت است اما همیشه سود آور نیست

آیا بیت‌کوین یک ابزار پولشویی است؟
اقتصادبرتر

وقتی صحبت از ارز دیجیتال می شود، باور عمومی این است که تولیدکنندگان با تولید ارز رمزها به خزانه ای پر سود دست خواهند یافت در صورتی که این یک باور غلط است و استخراج ارزهای دیجیتال همیشه در آمد ثابت و سود آوری نخواهد بود. گزارش زیر را مطالعه کنید و مراقب ورود به میدان ارز رمزها باشید.

تهران – اقتصاد برتر – 1 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر، دکتر عباس آشتیانی، پژوهشگر حوزه ارزهای دیجیتال و عضو انجمن بلاکچین ایران می گوید: امروزه فناوری بلاک‌چین و محصولات مربوط به آن ازجمله رمز ارزهایی مانند بیت‌کوین و اتریوم و استخراج این رمز ارزها مورد توجه بسیاری از نهادهای مختلف قرار گرفته است.

ذات فناوری بلاک‌چین بر مبنای غیرمتمرکز بودن و به معنای نبود نهاد های واسطه‌ای متمرکز برای تأیید تعاملات و تراکنش‌ها است. به عبارت دیگر، در این مدل، تأیید تعاملات و تراکنش‌ ها از طریق دخیل کردن افراد متعدد و توزیع دفترکل ثبتی بین تمام کاربران هر شبکه میسر می‌شود که این امر شفافیت بیشتر وقایع ثبت شده و نقل ‌و انتقالات را در پی خواهد داشت و طبیعتاً اعمال تغییرات در وقایع ثبت شده را به علت درگیر بودن تعداد بیشتری بازیگر (نسبت به حالت متمرکز) دشوار می‌کند.

فرصت‌های اقتصادی این فناوری از قبیل اشتغال‌ زایی، افزایش بهره ‌وری انرژی در کشور، ظهور مدل ‌های درآمدی نوین و توسعه استارت‌ آپ ‌های مبتنی بر این حوزه، پذیرش این فناوری را اجتناب‌ ناپذیر کرده و از سوی دیگر مشخصه‌ هایی همانند حذف واسطه‌ ها و شخص ‌به ‌شخص بودن تبادلات، این فناوری و محصولات آن را غیرقابل فیلتر کرده است.

 * استخراج رمز ارز فرصت اقتصادی است

استخراج رمز ارزهای جهان ‌مانند بیت‌کوین یک فرصت بزرگ اقتصادی است که از طریق تأمین و مشارکت در پردازش تراکنش‌های جهانی و امن نگه داشتن دفترکل توزیع شده می‌تواند برای کارآفرینان فعال، درآمد زایی داشته باشد.

تصور کنید در حین تراکنش کارت ‌به‌کارت در سیستم فعلی بانکی، کارمزد تراکنش به پردازنده آن یعنی بانک مرکزی تعلق می‌گیرد ولی در این حالت غیرمتمرکز، کارمزد تراکنش به نسبت سهم توان پردازشی هر کارآفرین در هر نقطه از کره زمین، نسبت به کل توان پردازشی آن شبکه به وی تعلق خواهد گرفت. عموماً جنس کارمزد از جنس همان رمز ارز است و با هدف بالا بردن انگیزه کار برای فعالین، در هر بلوک (مجموعه‌ای از تراکنش‌ها و تعاملات)، مقداری از رمز ارز مربوطه نیز تولید و به ‌عنوان پاداش در کنار کارمزد تراکنش‌ ها به افراد تعلق می‌گیرد تا امنیت هر صفحه از دفتر کل توزیع ‌شده توسط این عمل تضمین و وقایع صحیح، ثبت و لاک‌ و مهر شود.

 * پیش بینی رشد استخراج ارز رمز ها

در بسیاری از رمز ارز ها، میزان تولید رمز ارز کاملاً ثابت و شفاف است و همین امر باعث شفافیت عرضه آن شده و با اقبال اجتناب ‌ناپذیر عمومی و در نتیجه افزایش تقاضا برای آن، امروزه شاهد افزایش قیمت این رمز ارز ها هستیم و کارشناسان به دلایل مختلف، قیمت‌ های بالاتر و حجم بازار بزرگتری را نیز برای آن‌ها پیش‌ بینی می‌کنند. مثلا برای رمز ارز بیت‌ کوین یکی از این دلایل، نصف شدن پاداش (میزان رمز ارز تولیدی) در هر تقریباً ۴ سال است. حدود ۳۵۰ روز دیگر میزان تولید رمز ارز بیت‌کوین نصف خواهد شد و از ۱۲.۵ بیت‌کوین در هر بلوک (تقریباً هر ده دقیقه) به ۶.۲۵ بیت‌کوین در هر بلوک کاهش خواهد یافت.

 * مصرف برق برای استخراج رمز ارز

توان برق مورد نیاز برای هر دستگاه متداول S۹ حدود ۱۳۷۰ وات است که با سایر موارد حدود ۱۵۰۰ وات در نظر گرفته می‌شود. توان پردازشی کل شبکه بلاک ‌چین بیت‌کوین در حال حاضر به عدد ۷۵ میلیون تراهش بر ثانیه رسیده است که تقریباً معادل ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه و مصرف برق این شبکه حدود ۸۰۰۰ مگاوات در کل جهان است.

متاسفانه با کج ‌سلیقگی برخی مسئولین، مصرف این تجهیزات به‌ عنوان یکی از علل مهم خاموشی کشور اعلام شده است که با توجه به تخمین اعلامی خود وزارت نیرو، حداکثر ۵۰۰ مگاوات از برق کشور احتمالاً در این حوزه مورد استفاده قرار گرفته است. باتوجه به اینکه هرسال، خاموشی‌ هایی در کشور وجود داشته است، اگر طبق آمار دقیق مصرف پیک کشور (که قبلاً هم توسط معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی آن وزارتخانه پیش‌بینی شده بوده است) را حدود ۶۰ هزار مگاوات در نظر بگیریم، مصرف انرژی حوزه استخراج رمزارزها در کشور ۰.۸ ‌درصد از پیک مصرف کشور را شامل می‌شود و افزایش ۷ درصدی پیک مصرف انرژی در امسال (اعلام شده توسط وزارت نیرو) را نمی‌توان گردن این حوزه انداخت.

البته اگر واقعاً ۵۰۰ مگاوات از برق کشور صرف این امر شود جای بسی خوشحالی دارد که کشور ما در یک فناوری نوین و غیرمتمرکز، امروز توانسته سهمی معادل ۶.۲۵ درصد از کل شبکه بیت‌کوین را از آن خود کند که می‌توان با کمک آن از آسیب‌ های متمرکز بودن نظام‌ های مالی دنیا که یکی از مشکلات اساسی کشور و عاملی برای اعمال فشارهای اقتصادی غرب است اندکی کاست.

 * ایران می تواند قطب نو ظهور استخراج رمز ارز شود

اگر دولت ایران در حوزه استخراج رمز ارز سرمایه‌گذاری می‌کرد و تولید این ابزار قدرتمند و غیرمتمرکز و آزاد را انجام می‌داد (با توجه به انرژی ‌خیز بودن کشور و شرایط سخت فروش حامل های انرژی در حال حاضر و علاقه مردم ایران به بیت‌کوین) می توانست از این ابزار برای جذب ریال و انقباض پایه پولی ریال بهره ببرد؟

به دلیل شرایط ویژه حاکم بر مناسبات پولی و بانکی کشور که متاثر از تحریم‌ آمریکا است، ایران با ظرفیت هایی که دارد می تواند به قطبی تاثیرگذار در حوزه نوظهور رمز ارزها تبدیل شود. البته این به معنای زیان‌ده بودن این صنعت نیست و نمی‌توان منکر نقش راهبردی آن‌ها در چرخه اقتصاد شود بلکه این نکته را گوشزد می‌کند که با تکیه صرف بر عامل شدت مصرف انرژی نمی‌توان در مورد بقا یا برچیدن یک صنعت تصمیم گرفت و لازم است مخاطرات و فرصت‌های هر یک از حوزه‌های سرمایه‌گذاری به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 * فرصت بهره گیری از رمز ارزها را از دست ندهید

برخی برخوردهای منفی با صنعت ارزهای دیجیتالی متوجه محصول تولیدی آن یعنی بیت‌کوین و امکان استفاده از آن در جرائم مالی و پولشویی است. برای پاسخ به این نکته بایستی توجه داشت که بر اساس آمارها، ین ژاپن دومین ارز استفاده شده برای خرید رمز ارزها در جهان است و در سال ۲۰۱۸، از مجموع پرونده ‌های مرتبط با پولشویی در این کشور، تنها ۱.۶ درصد آن به رمز ارزها مرتبط بوده است و دلیل عدم تمایل مجرمین به استفاده از رمز ارزها شفافیت تبادلات در این حوزه است.

وجود قوانین در کنار شفافیت ذاتی شبکه بیت‌کوین باعث شده ۹۷ درصد مجموع تمامی بیت‌کوین ‌های حاصل ‌شده از انجام جرایم مختلف برای نقد شدن به کشورهای بدون مقررات در زمینه صرافی ‌های رمز ارزی روانه شود. این امر خود نشانگر قدرت کنترل مراجع قانون‌گذاری بر رمز ارزها، برخلاف ادعاهای موجود است.

متاسفانه برخوردهای غیر منطقی و احساسی با این صنعت زمینه رشد قاچاق و ضایع شدن حقوق همگان و حتی خود دولت را فراهم می‌کند. لزوم تدوین قوانین بدون رویکرد دستوری و تخریبی اجتناب ناپذیر است. اما از طرفی برخوردهای سلیقه‌ای (از اظهار رسمی مبنی بر صنعت شناخته شدن این حوزه توسط دولت تا اطلاق کلماتی مانند سودجویان اقتصادی)، تمایل کارآفرینان را برای مذاکرات و تجمیع زیر یک پرچم کمرنگ می‌کند.

طبیعتاً در هر زمینه‌ای خلاف وجود دارد و این صنعت نیز مستثنا نیست؛ لذا فعالین این حوزه نیز با انجام فعالیت‌های غیرقانونی همانند استخراج با تعرفه کشاورزی مخالف بوده و تمایل دارند با مشخص شدن مقررات این حوزه، با این دست از فعالین که وجهه فعالان کسب ‌وکار استخراج رمز ارزها را تخریب می‌نمایند برخورد قانونی شود. فعالین این حوزه از هرگونه فضای خاکستری و مبهم که زمینه موج ‌سواری افراد خاص را بیش ‌از پیش فراهم می‌کند اعلام برائت می‌کنند.

ای کاش به هشدار های مستند کارشناسان درباره فرصت های اقتصادی پیش آمده و مشکلات پیش رو توجه می‌شد. قطار تکنولوژی در این ایستگاه ایستاده است، تصمیم ماست که سوار شویم یا در پی قطار در حال دویدن بمانیم.

پاسخ دادن