ضرر ۱٫۱ تریلیون دلاری اقتصاد جهانی با اپیدمی کرونا

پیش بینی می شود رشد تولید ناخالص داخلی چین از شش درصد در سال گذشته به ۵٫۴ درصد در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس COVID-19 کاهش یابد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۲ اسفند ۹۸
به گزارش #اقتصادبرتر، به نقل از اقتصاد آکسفورد، دو سناریو راجع به شیوع کرونا ویروس که به شکل اپیدمی در جهان در حال گسترش است وجود دارد. در سناریوی اول ، اگر این ویروس شیوع گسترده ای در آسیا داشته باشد ، تولید ناخالص داخلی جهان امسال ۴۰۰ میلیارد دلار یا ۰٫۵ درصد کاهش می یابد. درسناریوی دوم، اگر شیوع ویروس به یک بیماری همه گیردر جهان تبدیل شود ، تولید ناخالص داخلی جهانی ۱/۱ تریلیون دلار یا ۱٫۳ درصد کاهش می یابد. این کاهش به معنای از دست دادن کل تولید سالانه اندونزی ، که شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان است ، خواهد بود.

تحلیلگران می نویسند: “سناریوهای ما به دلیل تأثیرگسترش این بیماری بر کاهش مصرف اختیاری و مسافرت و جهانگردی است که به کاهش تولید ناخالص داخلی می انجامد والبته برخی از تأثیرات آن بر بازار مالی و سرمایه گذاری خواهد بود و این بازارها نیزبا کاهش سرمایه گذاری مواجه خواهد شد. “

اقتصاد آکسفورد اظهار داشت : البته هنوز هم انتظار می رود اگر تأثیر ویروس به چین محدود شود و تأثیری کوتاه مدت داشته باشد  می توان انتظار داشت رشد تولید ناخالص داخلی جهان  تنها ۰٫۲ درصد کمتر از ژانویه باشد که برابر با کاهش ۲٫۳ درصدی بود.

افزایش موارد جدید تأیید شده ازمبتلایان به کروناویروس در این هفته کند شده است ، اما کارشناسان هشدار می دهند که برای اظهارنظر درمورد کاهش خطر اپیدمی ابتلا به بیماری کرونا ، هنوز زود است. تاکنون بیش از ۷۵،۵۰۰ مورد تأیید شده و بیش از ۲۱۰۰ مرگ و میر وجود دارد.

*اکرم صدیقی.سردبیر سایت

پاسخ دادن