استقبال پوتین از ابراز آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران

رئیس جمهور روسیه از اینکه دونالد ترامپ برای گفت‌وگو با رئیس جمهور ایران ابراز آمادگی کرده استقبال کرد. پوتین گفت معتقد است که ایران و آمریکا بهتر است به مذاکره با هم برگردند.

تهران – اقتصادبرتر – 16 خرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری کویتی کونا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنج‌شنبه، ششم ژوئن (۱۶ خرداد) از تمایل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای گفت‌وگو با ایران استقبال کرد.

 پوتین در نشستی با مدیران مسئول چند آژانس خبری بین‌المللی در حاشیه همایش اقتصادی سن‌پترزبورگ گفت معتقد است که آمریکا و ایران بهتر است به مذاکره عادی برگردند.

 پوتین گفت که کشورش آماده است که در این رابطه نقشی یاری‌رسان بر عهده گیرد.

رئیس جمهور روسیه در حالی که طرح آمریکا را گامی مثبت در جهت حل مشکلات دانست، گفت که مردم ایران دارای غرور هستند و از منافع خود دفاع می‌کنند.

او بار دیگر بر لزوم حفظ توافق اتمی با ایران تاکید و یادآوری کرده که ایران تحت کنترل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

پوتین همچنین گفت کشورش با تحریم‌های آمریکا علیه ایران موافق نیست و اشاره کرد به اینکه روسیه و شرکایش می‌کوشند تا توافق اتمی با ایران را زنده نگاه دارند.

پوتین گفت: «موضع مسکو در قبال تهران آشکار، موجه و شفاف است و ما به دنبال متقاعد کردن (آمریکا) هستیم که نیازی به اتخاذ تدابیری نیست که همه نتایج مثبت به دست آمده در چند سال گذشته را از بین می‌برد.»

بیشتر بخوانید: گفتگوی ترامپ و مکرون درباره ایران

 پوتین اظهار نظر ترامپ برای مذاکره با همتای ایرانی خود را اقدامی درست خواند و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را خطرناک دانست و گفت که این راهی است که به بن‌بست می‌رسد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در مصاحبه با فرستنده تلویزیونی بریتانیایی آی‌تی‌وی گفت آماده است و ترجیح می‌دهد با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفت‌وگو کند. او در عین حال گفت که گزینه عملیات نظامی آمریکا علیه جمهوری اسلامی همیشه موجود هست، اما ترجیح او گفت‌وگوست.

ترامپ امروز پنج‌شنبه نیز در فرانسه درباره ایران گفت: «آنها به عنوان ملت دارند شکست می‌خورند و من نمی‌خواهم که آنها به عنوان ملت شکست بخورند. من این طور می‌‌فهمم که آنها می‌خواهند مذاکره کنند و اگر آنها بخواهند گفتگو کنند، خیلی هم خوب است، ما گفتگو خواهیم کرد.»

پاسخ دادن