اشتباه محاسباتی آمریکا در ترور شهید سلیمانی

ابو مهدی المهندس معاون حشد الشعبی

احمد خادم المله – مدیر مسئول – آمریکا در حمله به فرودگاه بغداد، سردار سرافراز اسلام، قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس معاون حشد الشعبی را به شهادت رساند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ دی ۹۸

شهادت سرلشکر سپهبد قاسم سلیمانی به دست نیروهای آمریکا پس از آن اتفاق افتاد که آمریکا برنامه آشوب سازی در کشورهای منطقه خصوصا عراق را در دستور کار داشت . قاسم سلیمانی ماموریت مقابله با آشوب سازی آمریکا را بعهده داشت. آمریکا که قاسم سلیمانی را مانع اصلی اجرای طرح های خود در منطقه می دانست، تهدید کرده بود که مسئولیت حمله مردم عراق به سفارت آمریکا در بغداد  بعهده ایران است و جمهوری اسلامی تاوان سنگینی بخاطر حمله مردم عراق به سفارت آمریکا پرداخت خواهد کرد. پس از حمله مردم عراق به سفارت آمریکا، ترامپ رسما تهدید کرده بود با ایران مقابله خواهد کرد و این اقدام در حقیقت اجرای تهدید آمریکا علیه ایران به دستور شخص ترامپ بود. ترامپ تصور می کند با شهادت سرلشکر سلیمانی می تواند طرح های آشوبگرانه خود در منطقه و عراق را اجرایی کند. اما آمریکا دچار یک خطای محاسباتی شده است و باید بداند با شهادت قاسم سلیمانی نمی تواند منویات خود در منطقه و عراق را اجرا کند. گرچه سردار سلیمانی نماد بی بدیل مقابله با آمریکا در منطقه بود اما پیوند ایران و نیروهای مقاومت در منطقه بگونه ای است که به فرد یا افراد خاصی وابسته نیست و این پیوند در اعماق تفکر مردم منطقه ریشه دوانده است.

آمریکا با اقدام خود در  شهادت  سردار سلیمانی و جمعی از فرماندهان حشد الشعبی، جبهه جدیدی را در نبرد با مردم منطقه گشود. این اقدام آمریکا رسما مجوزی را به نیروهای مقاومت داد تا با منافع آمریکا در هر نقطه ای از کشورهای منطقه و جهان مقابله کنند. آمریکا نیروها و تجهیزات گسترده ای در منطقه دارد که بسیاری از آن ها در تیر رس نیروهای مقاومت قرار دارد و ترامپ تبعات دستوری را که برای به شهادت رساندن قاسم سلیمانی داده است را نمیداند در حالی که عقلای آمریکا که شناخت بیشتری نسبت به تحولات منطقه و ایران دارند به خوبی به تبعات چنین اقدامی واقف هستند. ترامپ که بخاطر انتخابات آینده اش بشدت بدنبال نزدیک شدن به ایران بود با این اقدام برای همیشه رویای نزدیکی به ایران را از دست داد. ترور قاسم سلیمانی گرچه ممکن است خللی در روند فعالیت های مقاومت اسلامی در منطقه ایجاد کند اما بطور قطع و یقین پیوند مردم ایران و عراق را بیش از پیش تقویت خواهد کرد. ترامپ که اولین حریم شکن نبردهای فی مابین نیروهای آمریکا و نیروی مقاومت در منطقه بوده است، از این پس قادر نخواهد بود امنیت نیروهای آمریکا در هیچ نقطه ای از منطقه را تامین کند. تلاش نیروهای مقاومت در منطقه از این پس افزایش خواهد یافت و به نظر می رسد نیروهای آمریکا بایستی برای دفاع از خود جبهه جدیدی را باز کنند و تدابیر امنیتی ویژه ای را برای محافظت از نیروهای خود در منطقه بکار ببندند. خون شهید سلیمانی و یارانش نه تنها تلاش برای صلح و امنیت منطقه را کاهش نخواهد داد بلکه بر شدت مقابله با نیروهای آمریکا خواهد افزود. ترامپ در خطای محاسباتی خود بن بست جدیدی را مقابل آمریکا ایجاد کرد زیرا با حمله به حشد الشعبی، مجوز مشروع واکنش‌ غیرقابل محاسبه را علیه واشنگتن صادر کرده است.

وزیر خارجه، وزیر دفاع و مقامات نظامی آمریکا شهادت سردار سلیمانی را اقدامی در تلافی حملات موشکی به پایگاه نیروهای آمریکا در « k1 » در جنوب موصل و حمله عراقی ها به سفارت آمریکا در بغداد توجیه می کنند. ترور قاسم سلیمانی از ابعاد مختلفی قابل توجه است. آمریکا در حقیقت به نیروها و فرماندهانی  حمله کرده است که تروریست های داعش را در منطقه سرکوب کرده بودند و اجازه ندادند داعش کشورهای منطقه را اشغال کند. آمریکا  حشدالشعبی و نیروی قدس سپاه را عامل اصلی شکست طرح های خود در منطقه می داند. به همین دلیل طی سال های گذشته بشدت بدنبال تضعیف توان نیروهای مقاومت خصوصا دو بخش نیروی قدس و حشد الشعبی بوده است و ترور سردار سلیمانی نیز در همین راستا تعبیر می شود. ایران قطعا برنامه های جدیدی را برای مقابله با اقدام آمریکا به اجرا خواهد گذاشت.

پاسخ دادن