اعلام پایان صبر ایران در اتریش

#اقتصادبرتر

در حالی که شرایط تحریم اقتصاد کشور را هدف گرفته است، طرفین برجام وظایف خود را در قبال پایبندی ایران به برجام با سرعت کافی به انجام نرسانده اند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ اسفند ۹۷

سفر برجامی عراقچی به وین // اعلام پایان صبر ایران در اتریش

به گزارش #اقتصادبرتر – در حالی که شرایط تحریم اقتصاد کشور را هدف گرفته است، طرفین برجام وظایف خود را در قبال پایبندی ایران به برجام با سرعت کافی به انجام نرسانده اند. این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه امسال از برجام خارج شد و تحریم‌هایی را که به موجب این توافق لغو شده بود دوباره اعمال کرد. از این رو سید عباس عراقچی به وین سفر کرده تا در کمیسیون مشترک برجام در این خصوص مذاکرات لازم را انجام دهد. همزمان «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه اعلام کرده است «کاسه صبر ما دارد لبریز می‌شود». او این مطلب را در حالی بیان کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی، چهاردهمین گزارش فنی خود از پایبندی ایران به برجام را هم هفته گذشته انتشار داده است.

*نشست کمیسیون مشترک برجام چهارشنبه در وین برگزار می‌شود
یک منبع دیپلماتیک تائید کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرای خارجه ایران و ۱+۴ (آلمان،‌ انگلیس، فرانسه، روسیه و چین) امروز چهارشنبه در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

ریاست این نشست برعهده «هلگا اشمید»، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود و از طرف جمهوری اسلامی ایران، «سیدعباس عراقچی»، معاون وزیر امور خارجه کشورمان ریاست هیات ایرانی را برعهده دارد.

از روز دوشنبه مذاکرات کارشناسی دوجانبه و چند جانبه بین هیات‌های کارشناسی ایران و سایر طرفها در خصوص موضوع مقابله با اثرات خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور و نحوه عملیاتی کردن تعهدات اعضای باقی مانده در برجام در این ارتباط آغاز شده است.

همچنین قرار است صبح روز سه شنبه، نشست کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم‌ها (که بر اساس پیوست چهارم برجام تشکیل شده است) در وین برگزار گردد.

دکتر سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان صبح دیروز-سه شنبه- وارد وین شد وملاقاتهای دوجانبه ای با همتایان خود از جمله هلگا اشمید داشت. وی امروز، ریاست هیأت کشورمان در نشست کمیسیون مشترک برجام را برعهده خواهد گرفت.

ایران و اتحادیه اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام گفت‌وگوهای فشرده‌ای برای تضمین منافع اقتصادی ایران از برجام داشتند تا اینکه سرانجام وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن‌ماه گذشته اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا» (اینستکس – INSTEX) به ثبت رسمی رسیده است.

این سازوکار در گام نخست تجارت کالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما به‌تدریج دامنه‌اش گسترش خواهد یافت.
«میخائیل اولیانف»، نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی پیش‌تر با اشاره به برگزاری قریب‌الوقوع نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفته بود برای طرف روسی مهم است که در این نشست از تروئیکای اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) اطلاعاتی درخصوص کارکرد سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس – INSTEX) به دست آورد.

وی ادامه داد: می‌خواهیم ببینیم استفاده از این سازوکار مالی تا چه اندازه در جهت منافع روسیه است و نحوه دور زدن تحریم‌های آمریکا چگونه سازمان‌دهی می‌شود.

اولیانف با اشاره به اینکه هنوز وضعیت اینستکس روشن نیست، تصریح کرد: به ‌احتمال‌زیاد نشست آتی کمیسیون مشترک برجام، ابهامات در این عرصه را برطرف خواهد کرد.

نشست کمیسیون مشترک برجام درحالی در وین برگزار می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته برای چهاردهمین بار پایبندی ایران به برجام را مورد تائید قرار داد.

گفتنی است نشست های این کمیسیون به صورت فصلی برگزار می شود.

*ظریف: کاسه صبر ما دارد لبریز می‌شود
«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کرده است، هشدار داد: کاسه صبر ما دارد لبریز می‌شود.

ظریف در توئیتی نوشت: بر خلاف دروغ‌های تمام نشدنی نتانیاهو، ترامپ و همدستانشان درباره ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر – و برای چندمین بار- وفای به عهد و پایبندی ایران را به توافقی که آمریکا آن را نقض کرده، تأیید کرد. با وجود این، کاسه صبر ما دارد لبریز می‌شود.

«یوکیا آمانو»، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه طی اظهاراتی در شورای حکام تصریح کرد: ایران در حال اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام است.

آمانو افزود: گزارش من در مورد راستی آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، فعالیت‌های مرتبط آژانس در ایران را در چند ماه گذشته پوشش می‌دهد.

وی افزود: ایران در حال اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام است و لازم است این همکاری کامل ادامه یابد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوم اسفند ماه گذشته برای چهاردهمین بار، پایبندی ایران به تعهداتش را در برجام تایید کرد.

پاسخ دادن