افتتاح فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید با کمک دانش بومی

افتتاح فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید با کمک دانش بومی

 مراسم افتتاح فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید امروز و با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و جلیل سبحانی مدیرعامل هلدینگ HNT برگزار شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ دی ۹۸

 به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از نفت خبر،  سورنا ستاری در این مراسم گفت: ما باید به گونه‌ای به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم که از اقتصاد تنبل نفتی فاصله بگیریم و بتوانیم دانش فنی طراحی واحدها و لایسنس ها را بومی کنیم.

 وی در ادامه عملکرد هلدینگ HNT با مدیریت جلیل سبحانی به عنوان نمونه‌ای موفق در حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان و خودباوری دانست و گفت:امروز به جایی رسیده‌ایم که واحد پتروشیمی با دانش ایرانی راه‌اندازی شده است و این بسیار ارزشمند است.

ستاری در ادامه گفت: طراحی واحدها و لایسنس ها و بهینه‌سازی و کارهای مغزافزاری باید در داخل انجام شود که سبب ایجاد ارزش افزوده فراوان می‌شود. استفاده از دانش خارجی اشکالی ندارد اما باید آن را یاد بگیریم.اگر دیدگاه صنعت پتروشیمی براساس دانش فنی باشد ما حاضریم ریسک‌های شما را پوشش دهیم و از حمایت مالی و معنوی دریغ نمی‌کنیم.از مهندس زنگنه به دلیل دیدگاه خوب و حمایت جدی از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر می‌کنم.

 بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی نیز در آیین افتتاح فاز دوم پتروشیمی تخت‌جمشید گفت :ظرفیت صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ از ۶۶ میلیون تن به سالانه ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد.تا پایان سال ۹۹ متوسط هرماه یک طرح پتروشیمی افتتاح می‌شود.ظرفیت صنعت پتروشیمی در جهش سوم، به سالانه ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.در جهش سوم پتروشیمی بیشتر به سمت کیفی‌سازی محصولات حرکت می‌کنیم.استفاده از بخش خصوصی هوشمند در طرح‌های جهش سوم ۴ برابر جهش دوم صنعت پتروشیمی خواهد بود.از ۴۰ گروه کاتالیستی صنعت پتروشیمی، ۱۶ گروه تاکنون ایرانی‌سازی شده است.

 تولیدکنندگان داخلی را در تأمین تجهیزات صنعت پتروشیمی باور کنیم.صنعت پتروشیمی باید بیشتر به سمت توسعه کیفی، پایدار و تا‌ب‌آور حرکت کند و به وضعیت موجود اتکا نکند.از فضای تک محصولی به سمت محصولات متنوع و گران قیمت باید حرکت کنیم.سرمایه‌گذاری کور در صنعت پتروشیمی به پایان می‌رسد و هدفمند می‌شود.

پاسخ دادن