اقدام متقابل ایران؛ نفتکش انگلیسی توقیف شد

اقدام متقابل ایران؛ دومین نفتکش انگلیسی توقیف شد
اقتصادبرتر

#فوری-روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای از #توقیف یک فروند #نفتکش_انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – 28 تیر 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای اعلام کرد:عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر ) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام” “stena impero” هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

این اطلاعیه می افزاید : نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

#فوری- دومین نفتکش انگلیسی توسط نیروی دریایی سپاه در تنگه هرمز توقیف شد.

‏لحظه توقیف نفتکش انگلیسی توسط نیروی دریایی ‎سپاه و تغییر مسیر نفتکش به سوی سواحل ایران

‏لحظه توقیف نفتکش انگلیسی توسط نیروی دریایی ‎سپاه و تغییر مسیر نفتکش به سوی سواحل ایران
اقتصادبرتر

نفتکش انگلیسی بدلیل ایجاد آلودگی محیط زیست و به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی و با حکم قضایی توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است.

واکنش وزارت دفاع انگلیس به توقیف نفتکش این کشور از سوی ایران: به دنبال ارزیابی وضعیت و اطلاعات فوری از تانکر نفت خود در خلیج فارس هستیم

سپاه پاسداران اعلام کرده است که یک نفتکش بریتانیایی را “به‌علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی” در تنگه هرمز توقیف کرده است.

دولت بریتانیا یک نشست امنیتی ویژه برای بررسی وضعیت برگزار می‌کند و وزارتخانه‌های خارجه و دفاع بریتانیا اعلام کرده‌اند که در پی “اطلاعات فوری” درباره نفتکش توقیف‌شده هستند.

بریتانیا ‘توقیف دو نفتکش توسط ایران’ را محکوم کرد

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفته: “توقیف دو کشتی در تنگه هرمز توسط مقام‌های ایرانی بسیار برای من نگران‌کننده است.”

هانت گفته این اقدام “غیرقابل‌قبول” است.

همزمان برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که یک نفتکش دوم هم در خلیج فارس به سوی بندر لنگه ایران تغییر مسیر داده است.

این حادثه سه روز بعد از آن روی می دهد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با اشاره به توقیف کشتی حامل نفت ایران در جبل‌الطارق، بریتانیا را به دزدی دریایی متهم کرده و گفته بود: “انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کشتی ما را می‌دزدد، جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند.”

او تهدید کرده بود که “جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند. در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد.”

به علاوه مقام های جمهوری اسلامی در یک سال گذشته در پی بازگشت تحریم های نفتی ایران از سوی دولت ترامپ، در موارد متعدد به طور تلویحی تهدید کرده بودند که تنگه هرمز را خواهند بست.

استینا ایمپرو دومین نفتکشی است که سپاه در روزهای اخیر توقیف آن را اعلام کرده است.

دولت بریتانیا یک نشست امنیتی ویژه برای بررسی وضعیت برگزار می‌کند و وزارتخانه‌های خارجه و دفاع بریتانیا اعلام کرده‌اند که در پی “اطلاعات فوری” درباره نفتکش توقیف‌شده هستند.

آمریکا توقیف نفتکش را به عنوان خشونت و تشدید تنش محکوم کرده و گفته برای “دفاع در برابر اقدامات خصمانه ایران” با متحدان آمریکا همکاری می‌کند. دونالد ترامپ گفته با رهبران بریتانیایی در این باره صحبت می‌کند.

آقای ترامپ در عین حال گفته آمریکا از نظر انرژی خودکفا شده و نفتکش‌های معدودی در منطقه دارد.

نفتکش استینا ایمپرو تحت پرچم بریتانیا است و از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در عربستان سعودی می‌رفته است.

این نفتکش، به نام “استینا ایمپرو”، تحت پرچم بریتانیا است و از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در عربستان سعودی می‌رفته است.

تجهیزات ردیابی این نفتکش از عصر جمعه خاموش شده است. اطلاعات کشتی‌رانی جهانی حاکی از آن است که این نفتکش آخرین بار در نزدیکی جزیره‌های قشم و لارک ردیابی شده است.

توقیف نفتکش بریتانیایی حدود دو هفته پس از آن انجام می‌شود که نیروی دریایی بریتانیا یک نفتکش ایرانی را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرد. ایران توقیف “گریس ١” را “راهزنی دریایی” خواند و گفت این اقدام بی پاسخ نخواهد ماند.

#توقیف_نفتکش_ دوم تحت مدیریت انگلیس
اقتصادبرتر

 برخی منابع رسانه‌ای جمعه شب از توقیف دومین کشتی بریتانیایی به نام مصدر توسط نیروهای مسلح ایران خبر دادند.

اقتصاد برتر

انگلیس توقیف «دو» نفتکش را تایید کرد

جرمی هانت با ابراز نگرانی از توقیف دو نفتکش انگلیس از سوی ایران اعلام کرد خدمه هیچ یک از این کشتی‌ها ایرانی نیستند.

یک نفتکش دیگر، متعلق به کشور لیبریا در شرق آفریقا که به مقصد عربستان در حال حرکت بوده ناگهان به سمت سواحل ایران تغییر مسیر داده است.
نام این نفتکش مصدر بوده و پرچم کشور لیبریا را دارد و تحت مدیریت یک شرکت انگلیسی است.

علل توقیف کشتی انگلیسی به نقل از یک منبع آگاه:
۱. تردد از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز
۲. خاموش کردن دستگاه موقعیت یاب
۳. توجه نکردن به هشدارهای جمهوری اسلامی ایران

بیشتر بخوانید: توقیف نفتکش ایرانی باز هم تمدید شد

روز جمعه دادگاهی حکم داد که توقیف این نفتکش ایرانی یک ماه دیگر تمدید شود.

استینا ایمپرو دومین نفتکشی است که سپاه در روزهای اخیر توقیف آن را اعلام کرده است.

شرکتهای استینا بالک و نورترن مارین، صاحب و مدیر کشتی استینا ایمپرو هم در بیانیه‌ای توقیف این نفتکش از سوی ایران را تایید کرده‌اند.

این بیانیه می‌گوید حدود ساعت چهار بعد از ظهر ۱۹ ژوئیه به وقت بریتانیا، چند شناور کوچک و یک هلیکوپتر، به کشتی استینا ایمپرو نزدیک شدند که در حال عبور از تنگه هرمز و در آبهای بین‌المللی بود.

این شرکتها می‌گویند که در حال حاضر قادر به تماس با کشتی که آخرین بار در حال حرکت به سمت شمال به سوی ایران بوده، نیستند.

بنا بر این بیانیه کشتی استینا ایمپرو ۲۳ خدمه دارد.

واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید: ما از گزارش‌های منتشر شده در مورد توقیف یک نفتکش انگلیسی توسط ایران آگاهیم. آمریکا و متحدان و شرکایش همچنان با همکاری یکدیگر از منافع و امنیت خود در برابر ایران دفاع خواهند کرد.

خبرگزاری ها گزارش داده بودند که مسیر یک نفتکش بریتانیایی تغییر کرده و به سمت آب های ایران در حرکت است.

مقامات ایران پیشتر تهدید کرده بودند به اقدام نیروی دریایی بریتانیا در تصرف یک نفتکش حامل نفت ایران، واکنش نشان خواهند داد. نیروهایی بریتانیایی پیشتر یک نفتکش را به ظن زیر پا گذاشتن تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کرده بودند. مقامات جبل الطارق می گویند تصمیم درباره نفتکش را به طور مستقل گرفته اند.

پاسخ دادن