امیدواری‌ به گذر شاخص از سقف تاریخی

رشد بورس
اقتصادبرتر

امروز در حالی به استقبال پیش‌گشایش می‌رویم که بازارهای جهانی دو روز بسیار ملتهب را پشت سر گذاشتند.

تهران – اقتصادبرتر – 12 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر ، چهارشنبه شب پس از اینکه پاول رئیس فدرال رزرو درباره ادامه کاهش نرخ بهره ابراز تردید کرد، بازارهای جهانی واکنش منفی نشان دادند.
پنجشنبه شب نیز ترامپ با اعلام اینکه از ابتدای سپتامبر بر روی ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه ۱۰ درصدی اعمال خواهد کرد، باعث سقوط ۷ درصدی نفت شد.
سایر فلزات اساسی نیز افت ۲ تا ۴ درصدی داشتند.
اظهارات روحانی در خصوص اینکه دولت هر وقت اراده کند می‌تواند قیمت دلار را کاهش دهد و مذاکرات با چند کشور در جریان است، باعث گارد نزولی در دلار شده است.

 به‌نظر می‌رسد امروز، درنمادهای کامودیتی محور شاهد عرصه‌های پرحجمی باشیم.

احتمالا باز هم بازار به نمادهای کوچک و به اصطلاح پروژه محور شیفت کند!

روز چهارشنبه سامانه نامک‌ قطع بود باید دید امروز هم امداد غیبی به کمک بازار می‌آید!

بورس در هفته دوم مرداد
اقتصادبرتر

در شرایطی به مصاف معاملات نخستین روز کاری هفته می رویم که بازار روز چهارشنبه قوی‌تر از سطح انتظار ظاهر شد و شاخص کل با رشد حدود ١.۵٠٠ واحدی به سقف ٢۵۴ هزار واحدی بازگشت. از اتفاقات مهم در بازار روز چهارشنبه می‌توان به بهبود ارزش معاملات و برگشت رقم دادوستدها به سطوح بیش از ١.٠٠٠ میلیارد تومانی اشاره داشت.

عواملی نظیر قرار گرفتن برخی از نمادهای بزرگ به روی سطوح حمایتی، خوش‌بینی به اثرات مثبت افت نرخ گاز در وضعیت سودآوری شرکت‌های پتروشیمی، رشد نرخ نفت در بازارهای جهانی، زمزمه‌هایی درخصوص در دستورکار قرار گرفتن افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای شرکت‌هایی که چنین برنامه‌ای را در دستور کار دارند و خوش‌بینی معامله‌گران به براندازی ارز ۴.٢٠٠ تومانی، سلسله دلایلی است که امیدواری‌ها را به گذر شاخص از سقف تاریخی و ثبت رکوردهای جدید افزایش داده است.

البته حجم معاملات تاکنون سیگنال مثبتی را صادر ننموده است. همانطور که قبلا هم اشاره شد، بازار برای برون‌رفت از وضعیت فعلی، نیاز به ثبت ارزش معاملات بیش از ١.٢٠٠ میلیارد تومان در روز دارد. از طرف دیگر بالا گرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین، باری دیگر سبب التهاب بازارهای جهانی و ریزش کامودیتی‌ها شده است. بنابراین روند معاملات امروز از ٢ جهت برای معامله‌گران اهمیت خواهد داشت. نخست اینکه شاخص با سقف تاریخی خود درگیر شده است.

بازار امروز:

نگاهی به بازارهای جهانی به ویژه بازارهای مالی آسیایی، نشان می دهد که در صورت ادامه تنش های تجاری چین و آمریکا شاهد کاهش تقاضا و قیمت کامودیتی ها خواهیم بود .

این موضوع در حالی که تاثیر اصلی آن بر سهام شرکت های صادرات محور می باشد از موضوعاتیست که بسیاری از سرمایه گذاران در سهام چنین شرکت هایی می بایست مد نظر قرار دهند.

با این حال به نظر می رسد این روزها سرمایه گذاری در سهام بنیادی و صادرات محور به مراتب عقلانی تر و کم ریسک تر از سرمایه گذاری در سهام شرکت های کوچک و حبابی باشد.

سهام شرکت های سرمایه گذاری نظیر ” وامید”، “فارس”، “وغدیر” ، “تاپیکو” و …، اگر چه شاید از حیث شارپ بودن مسیر رشد قیمت چندان باب میل سرمایه گذاران نباشند اما به نظر گزینه هایی مورد اعتماد در سال جاری می باشند.

به نظر می رسد، بازار امروز متاثر از اخبار سیاسی روزهای گذشته بازاری با نوسانات بالا در بسیاری از سهام باشد و به تدریج و با گذشت زمان معاملات شاهد افزایش عرضه ها در اکثر نمادها باشیم.

پاسخ دادن