انتخابات زود هنگام در عراق انجام می شود

انتخابات زود هنگام در عراق انجام می شود

برهم صالح  گفت: من به عنوان رئیس جمهور ، من با تصویب قانون جدید انتخابات و کمیسیون جدید انتخابات ، با انتخابات زودهنگام موافقت خواهم کرد.”

تهران – اقتصادبرتر – 9 آبان 98

 السومریه نیوز نوشت: برهم صالح در سخنانی خطاب به تظاهرات کنندگان گفت ما همراه شما و مطالبات مشروع شما در مبارزه با فساد هستیم.

برهم صالح گفت : وظیفه دستگاه‌های امنیتی حمایت از تظاهرات کنندگان و مقابله با عناصر نفوذی در تظاهرات است.

وی افزود هیچ راه حل امنیتی وجود ندارد، سرکوب مردود است، تاریخ به ما یاد داده که صدای مردم قوی‌تر از هر صدا و اراده‌اش قوی‌ترین است.

وی گفت ما خواهان آن هستیم که سلاح تنها در اختیار دولت باشد که به کنترل امنیت کمک کرده و مانع درگیری‌های مسلحانه می‌شود.

وی افزود انتظار داریم که پیش نویس قانون جدید انتخابات طی هفته آینده ارائه شود.

صالح اظهار داشت با برگزاری انتخابات زودهنگام بر اساس قانون جدید انتخابات موافقت می‌کنم، مشروعیت حکومت از مردم است.

وی افزود وضعیت موجود نمی‌تواند ادامه یابد، ما به اصلاحات جدی و تغییرات بزرگ نیاز داریم.

صالح ادامه داد من شخصا به رایزنی‌ها و دیدارها با گروه‌ها و تشکل‌ها و فعالان مردمی به منظور اصلاحات مطلوب و در چارچوب‌های قانونی به گونه‌ای که ثبات عراق و امنیت عمومی را حفظ کند، ادامه خواهم داد.

وی گفت من به عنوان رئیس جمهور با برگزاری انتخابات زودهنگام با تکیه بر قانون جدید انتخابات و کمیساریای جدید موافقت خواهم کرد.

صالح افزود نخست وزیر موافقت خود را با ارائه استعفا اعلام کرده است و از گروه‌های سیاسی خواست درباره گزینه جایگزین مقبول در سایه پایبندی به چارچوب‌های قانونی و حقوقی به توافق برای جلوگیری از خلاء قانونی دست یابند.

دفتر مرجعیت اعلای نجف:
حضور در راهپیمایی‌ معترضان در عراق به نام “هواداران آیت‌الله سیستانی” مورد تایید نیست

فرید مدرسی در کانالش نوشت :
برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بودند که فردا طرفداران مرجعیت اعلای نجف به جمع معترضان می‌پیوندند تحت عنوان “هواداران آیت‌الله سیستانی”.

از دفتر آیت‌الله سیستانی در نجف جویا شدم، اعلام کردند هرگونه حضور در راهپیمایی‌ معترضان به نام هواداران آیت‌الله سیستانی مورد تایید نیست. ایشان از خواسته‌های به‌حق معترضان حمایت می‌کنند اما حضور به نام ایشان را با نقش پدری مرجعیت برای همه عراقی‌ها با هر گونه روش و سلیقه‌ای در تضاد می‌دانند.

پاسخ دادن