انسجام ملی اولویت اول کشور

انسجام ملی اولویت اول کشور
اقتصادبرتر

احمد خادم‎المله-مدیر مسئول-انسجام ملی موضوعی است که مثل اسمش آرام بخش است.

تهران – اقتصادبرتر – 19 مرداد 98

 دانشمندان علوم اجتماعی می‌گویند مهم‎ترین عامل حیات، ضعف و یا فروپاشی یک ملت از انسجام ملی نشات می‌گیرد و ظهور و سقوط ملت‌ها و تمدن‌ها ارتباط مستقیم با انسجام ملی هر کشور دارد. انسجام ملی یا فقدان آن ارتباط مستقیم با اقتدار یا تضعیف نهادهای ملی آن کشور دارد و حتی کشورهایی که دشمن خارجی قدرتمند ندارند به اتحاد و انسجام ملی نیاز دارند. کارشناسان امنیت ملی معتقدند بدون انسجام درونی، یک کشور به سمت تجزیه و اضمحلال و فروپاشی پیش می‌رود و با انسجام ملی، قدرت خارجی دشمن منزوی و منفعل خواهد شد. اگر دشمنی به‌دنبال فروپاشی یک کشور یا ملت باشد دو راه پیش رو دارد نخست فشار خارجی ( جنگ، انزوای بین‏ المللی، تحریم و.. ) و دوم فشار از درون به کشور هدف ( ایجاد اختلاف، تنش و درگیری‌های داخلی )، ایجاد اختلاف داخلی برای کشور مهاجم راحت‏ ترین و کم هزینه‎ترین روش مقابله با کشور مورد هجوم است.

شوروی سابق، یوگسلاوی و چکسلواکی و سودان از جمله کشورهایی بودند که از طریق فشار داخلی دچار تجزیه و فروپاشی شدند. به همین دلیل اکثر تحلیل‎گران امنیت ملی معتقدند انسجام ملی در اولویت تمامی برنامه‌های کشور باید باشد. در جامعه ایران که متشکل از اقوام، گروه‌های زبانی و مذهبی گوناگون است و هر یک دارای فرهنگ، آداب، رسوم و هویت متفاوت هستند، همچنین کشوری که دشمن قسم خورده نظیر آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس، عربستان و نظایر آن را دارد، بیش از سایر جوامع نیازمند حفظ و تحکیم انسجام ملی درونی است. تاریخ دیرین ایران نشان می‌دهد با تضعیف انسجام ملی ظرفیت تجزیه و تشدید اختلاف درونی وجود دارد و دشمنان این مرز و بوم در گذشته نیز به روش اختلاف افکنی و تضعیف متغیر‌های موثر در انسجام ملی اهداف خود را پیش برده‎اند.

به لطف پروردگار در ایران، امروز تمامی متغیر‌های موثر بر اسنجام ملی تحت مدیریت هستند و کشور از انسجام مناسبی برخوردار است. اما از آنجام که تضعیف انسجام و وحدت ملی کشور در چند سال اخیر در اولویت برنامه‌های دشمن قرار دارد توجه ویژه به آن و تقویت متغیر‌های موثر بر انسجام ملی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. ایران در دو سال پیش رو دو انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری را پیش رو دارد، متاسفانه در سال‌های گذشته انتخابات‌های سیاسی در ایران گلوگاهی برای برهم زدن انسجام ملی کشور و تضعیف اقتدار ملی بوده است. اکنون که احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف درکشور برای ورود به آوردگاه انتخابات مجلس آماده می‌شوند، ضرورت دارد همه آحاد جامعه خصوصا نخبگان سیاسی به اهمیت وحدت و انسجام ملی جامعه بیش از پیش توجه داشته باشند و اجازه ندهند رقابت‌های سیاسی در شرایطی که دشمن در کمین وحدت ملی است، آسیبی را به جامعه وارد کند.

امروز آمریکا و متحدانش وحدت ملی کشور را هدف گرفته اند و برای تحقق برنامه‌های خود در انتظار نزدیک شدن به دو انتخابات سیاسی پیش رو هستند؛ لذا در چنین شرایطی هیچ فرد و گروهی نباید به خود اجازه دهد که سخنان و رفتارش بازی در میدان حریف باشد و نتیجه آن انسجام و وحدت ملی کشور را به مخاطره بیندازد.
رفتار آمریکا در برهه کنونی نشان می‌دهد، این کشور یقین دارد با جنگ نظامی و اقتصادی قادر به فروپاشی یا تغییر رفتار نظام جمهوری اسلامی ایران نیست، لذا بخش عمده‎ای از توان خود را روی تاثیرگذاری بر افکار عمومی، ایجاد شکاف داخلی بین مردم و مسئولان و ناامید کردن مردم از پیشرفت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران متمرکز کرده است. به همین دلیل آمریکا و متحدانش وحدت ملی کشور را اولویت اول برنامه‌های خود قرار داده‎اند. تجربه گذشته نشان داده است، در حوزه انسجام ملی مشکل اصلی در بین نخبگان و مسئولان سیاسی کشور است و هیچگاه از جانب مردم مشکلی برای وحدت ملی ایجاد نشده است لذا همه مسئولان باید مراقب باشند که با رفتار غیر منطقی خود اقدامی انجام ندهند که وحدت ملی کشور را به مخاطره بیندازد و جامعه را دچار اختلاف و تردید کند.

پاسخ دادن