ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران

اقتصادبرتر

سفیر جمهوری اسلامی در مسکو، از تصویب توافقنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اورآسیا و ایران در آینده نزدیک خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر- 20 بهمن 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو با تاکید بر اهمیت ارتقای روابط تجاری با روسیه و سایر کشورهای شمالی برای مقامات تهران، از تصویب توافقنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اورآسیا و ایران در آینده نزدیک خبر داد.

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نوشته است: “مهدی سنائی” سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه وعده داد که توافقنامه مربوط به ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اورآسیا و تهران که در ماه مه سال 2018 در اجلاس اقتصادی آستانه (پایتخت قزاقستان) به امضاء رسیده، به زودی در مجلس شورای اسلامی (پارلمان) ایران به تصویب خواهد رسید. این سند پیش از این در پارلمان‌های روسیه، بلاروس و قزاقستان تصویب شده است.

سنائی شب گذشته در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی «راسیا-24» روسیه، گفت: «برای ما ارتقای سطح روابط تجاری با روسیه و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیایی بسیار با اهمیت است و من اطمینان دارم که ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و این کشورها به این مسئله کمک زیادی خواهد کرد.»

سفیر ایران افزود: «قطعا این سند بزودی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده و خارج از نوبت و به صورت اضطراری بررسی خواهد شد و این به منزله آن است که این توافقنامه به سرعت به تصویب خواهد رسید.»

وی یادآور شد: «این توافقنامه اهمیت زیادی برای ایران دارد، برای اینکه درب‌های بازار بزرگی را به روی کشور ما باز کرده و بازار ایران را نیز به روی روسیه و کشورهای شمالی می‌گشاید و این موقعیت به سود همه طرفین خواهد بود.»

سفیر ایران در مسکو در پاسخ به سئوالی درباره اینکه آیا تصمیم آمریکا درباره خروج نظامیانش از سوریه را باور می‌کند، تاکید کرد که باید منتظر بود و دید این مسئله تا چه اندازه حقیقت پیدا می‌کند.

سنائی گفت: «مسلما هر عقل سلیمی از چنین اقدامی و پایان یافتن حضور غیرقانونی آمریکا در خاک سوریه استقبال می‌کند، ولی برای اینکه ببینیم این تصمیم تا چه اندازه تحقق یافته و مواضع قطعی طرف آمریکایی در این باره چه خواهد بود، فقط باید منتظر بمانیم.»

پاسخ دادن