ایران امیدوار است اینستکس بزودی اجرایی شود

اینستکس- عراقچی
اقتصادبرتر

ایران امیدوار است ساز و کار مالی اتحادیه اروپا در چند هفته آینده اجرایی شود و ایران بتواند مبادلات مالی برای تجارت همه کالاها با اروپا را از این طریق انجام دهد.

تهران- اقتصادبرتر- 17 اسفند 97
به گزارش #اقتصادبرتر ، یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با تاکید بر توسعه همکاری مالی و عملیاتی شدن هرچه سریعتر کانال مالی ویژه اروپا یا همان اینستکس به پایان رسید.
در این نشست عباس عراقچی، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه ایران با هلگا اشمیت ، معاون مسئول عراقچی در پایان این نشست به خبرنگاران گفت : اینستکس برای همه کالاها خواهد بود و به محموله‌های بشردوستانه محدود نمی‌شود اما شاید نقطه شروع اینستکس از کمک‌های انسانی باشد تا اینکه زمینه های تجارت بیشتر با ایران فراهم شود.
عراقچی درباره جزییات این نشست گفت: «در این نشست که ۵ ساعت به طول انجامید طرف‌های اروپایی درباره اینستکس توضیحات مفصلی ارائه کردند؛ اینکه چگونه کار خواهد کرد و با نهاد متناظر ایرانی چگونه ارتباط برقرار می‌کند. اینکه چگونه می‌توانند با استفاده از اینستکس، صادرات و واردات و دریافت و پرداخت‌های ما و اروپا را تضمین کنند و در مرحله بعدی چگونه این ساز وکار برای کشورهای ثالث و غیراروپایی نیز قابل ‌دسترس خواهد شد. دوستان ما نیز از نهادهای اقتصادی در مورد نهاد ایرانی متناظر اینستکس توضیحاتی دادند.»

عراقچی گفت : باید منتظر بمانیم تا اینستکس عملیاتی شود و در عمل ببینیم چگونه می‌تواند وظایف خودش را انجام دهد.

پاسخ دادن