این ۵ گروه نگران حذف یارانه نباشند

اقتصادبرتر

یارانه چه کسانی حذف می شود؟ این سؤال مهم افکار عمومی است که پاسخ مستقیمی برای آن وجود ندارد. اما این 5 گروه می‌توانند نگران این مسئله نباشند.

تهران – اقتصاد برتر – 14 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرآنلاین، سخنگوی دولت در حالی از تداوم برنامه حذف سه دهک درآمدی در ایران سخن گفته است که هنوز معیارهای دهک‌های پردرآمد و کم درآمد در ایران روشن نیست.

پیش از این وقتی نوبخت، در واکنش به مصوبه مجلس در قالب بودجه سال ۱۳۹۶ تاکید کرد شناسایی ثروتمندان امکان پذیر نیست برخی از کف درآمدی سخن گفتند و تاکید داشتند هر قدر شناسایی دهک‌هایی با درآمد بالا سخت است، شناسایی دهک‌هایی که درآمد اندکی دارند و نیازمند یارانه هستند، سهل خواهد بود.

آخرین بررسی‌ها نشان می دهد که نزدیک به هشتاد میلیون نفر در ایران یارانه دریافت می کنند. جمعیت ایران در حال حاضر از ۸۲ میلیون نفر فراتر رفته است. به این ترتیب می‌توان بخش مهمی از جمعیت ایران را یارانه‌بگیر تلقی کرد این در حالی است که در بدبینانه‌ترین حالت ، ۳۰ میلیون نفری از این جمعیت برای گذران زندگی نیازی به یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ندارند و این پول تاثیری بر زندگی آنان نمی گذارد.

یک محاسبه ساده نشان میدهد ساکنان مناطق یک تا شش تهران، از پس افزایش شدید قیمت مسکن؛ اغلب در واحدهایی با قیمت‌هایی بالاتر از یک میلیارد زندگی می‌کنند و هزینه شارژ این ساختمان‌ها در برخی موارد از یک میلیون تومان فراتر می‌رود. در این شرایط اما کمتر ایرانی است که در سال‌های پرداخت یارانه نقدی ، حاضر به انصراف از دریافت این رقم شده باشد.

۸۰ میلیون ایرانی در فهرست دریافت یارانه هستند و حالا ربیعی از حذف ۵ میلیون نفر در سه دهک درآمدی خبر داده است. به این ترتیب جمعیت یارانه بگیران ۷۵ میلیون نفر خواهد شد. اما چه کسانی احتمالا همچنان از یارانه برخوردار خواهند بود؟

۵ شرط برای برقرار ماندن یارانه اعلام شده است:
معیارهایی که پیش‌تر برای حذف یارانه بگیران اعلام شده بود؛

  1. برخورداری از حقوق ۳ میلیون تومان در ابتدا و سپس ۵ میلیون تومان در سال گذشته است اما هنوز هیچ خبر تایید شده ای در خصوص برقراری این معیار منتشر نشده است.
  2. از سوی دیگر عدم برخورداری از مسکن و خودروی شخصی معیار تایید نشده دیگر بود.
  3. اما اگر بنا بر قول کارشناسان و مسئولان روی دیگر سکه را در نظر بگیریم می‌توان گفت کسانی که عضو سازمان‌های حمایتی مانند بهزیستی ، کمیته امداد و بنیادها هستند منتظر حذف یارانه نباشند.
  4. یارانه زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشگری،
  5. و همچنین روستاییان نیز طبق برنامه دولت برقرار خواهد ماند.

به این ترتیب سایرین به فراخور احساس نیاز یا بی‌نیازی باید در انتشار حذف یارانه‌ها باشند.

پاسخ دادن