بازار خودرو چین در کما

اقتصادبرتر

بدترین سقوط بازار خودروی چین در یک قرن گذشته تولیدکنندگان و تاجران را مجبور کرده برای جذب خریداران تخفیف‌های سخاوتمندانه در نظر بگیرند و وام بدهند.

تهران – اقتصادبرتر – 13 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ، بدترین سقوط بازار خودروی چین در یک قرن گذشته تولیدکنندگان و تاجران را مجبور کرده برای جذب خریداران تخفیف‌های سخاوتمندانه در نظر بگیرند و وام بدهند . این رکورد به سود دهی خودروسازان ضربه زده است .

کاهش ۱۰ درصدی قیمت خودروها و دادن وامهای بدون بهره در شرایط فعلی معمولی است، چون خودروسازان و تاجران سعی دارند خریداران را به بازار برگردانند ولی خریداران گول نمیخورند. کاهش فروش خودرو در سال جاری پس از اولین سقوط سالانه طی دو دهه گذشته، ادامه می یابد .

کند شدن دومین اقتصاد بزرگ دنیا و فشار جنگ تجاری با آمریکا برارزش سهام و از دست رفتن قدرت خرید مصرف کنندگان باعث شده خریداران از خرید های گران قیمت سرباز بزنند. تخفیف های سنگین می تواند مشکلات مالی خودروسازان را بدتر کند، مخصوصاً باعث کاهش مشاغل و ادغام صدها تولیدکننده صنعت می شود.

تولیدکنندگان کوچک چینی نسبت به شرکت های بزرگ تر جهانی در معرض خطر بیشتری قرار دارند. آنها می توانند بر فروش در سایر کشورها تمرکز کنند.

مشتریان برند های ارزانتر چینی معمولا در شهرهای کوچکتر و روستاها زندگی می‌کنند و اغلب در فکر خرید اولین خودرویشان هستند و به راحتی تحت تاثیر اقتصاد کند قرار می‌گیرند .

دبیرکل مجمع خودروهای مسافری چین گفت:« کاهش فروش فشار بیشتری بر برندهای چینی می‌آورد و سرعت تغییر صنعت را بیشتر می کند» .

ارزش سهام شرکت های محلی طی سال گذشته نصف یا حتی کمتر از نصف شده است. رکود اقتصادی به میزان فروش و درآمد آنها صدمه زده است .

برندهای جهانی هم با مشکلاتی مواجه شده اند. فروش هیوندای موتور و جگوار لندرور هم کاهش یافته است. شرکت سوزوکی موتور سال گذشته از چین بیرون رفت.

دولت چین در ۲۹ ژانویه مقامات محلی را مجبور کرد اقداماتی برای تقویت فروش خودرو در مناطق روستایی انجام دهند. این حرکت شبیه کمپینی بود که در دهه گذشته برای بالا بردن تقاضا به راه افتاد. در حالی که دولت های محلی هنوز جزئیات سیاست‌های تشویقی خود را اعلام نکرده اند، خودروسازان خودشان دست به کار شده اند و پیشنهادهایی دارند .

بایک موتور حدود ۱۰۰۰ دلار قیمت خودری سدان سنووا ژیدوا را تا زیر ۱۱۰۰۰ دلار پایین آورده است. خریداران همچنین می‌توانند بین ۱۴۹ دلار پیش پرداخت و سه سال وام بی بهره یکی را انتخاب کنند. این پیشنهاد ها در مناطق کم جمعیت تر روستایی ارائه شده است .

فولکس واگن در همین ماه اعلام کرد یک بسته تشویقی با ارزش ۱۸۰۰ دلار برای مشتریان روستایی دارد که خودروی کهنه شان را با یک مدل جدید عوض میکنند .
برخی تحلیلگران معتقدند راه حل ساده ای برای از افزایش تقاضای خودرو وجود ندارد. مصرف خودرو بستگی به رشد کلی اقتصادی دارد .

پاسخ دادن