بازار فلزات گرانبها در حال ورود به رالی قیمتی

اقتصادبرتر

بر اساس اعلام گروه تحقیقات بازار بلومبرگ ،فضای بازار فلزات گرانبها به زودی شاهد بیداری دوباره پالادیوم خواهد بود ،در حالیکه قیمت طلا ،نقره و پلایتن خواهد یافت.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ اسفند ۹۷

به گزارش  #اقتصادبرتر به نقل از کیتکو , مایک مک گلون ،تحلیلگر بخش هوش و اطلاعات بلومبرگ در گزارش ماه مارس خود آورده است:” بازار فلزات گرانبها در حال اماده شدن برای رالی قیمتی است ، در چشم انداز ما ،تحت تاثیر افزایش قیمت پالادیوم ما شاهد روند صعودی در دیگر فلزات خواهیم بود .”…..” برای اولین در پنج سال گذشته شاخص کلی ساب ایندکس بلومبرگ به بالای میانگین ۷۲ ماهه صعود کرده است .این ممکن است خبری افزایشی برای گستره بازار باشد و نشانگر این موضوع است که شاهد رشد خواهیم بود اگر ملاقات های اخیر پالادیوم با سطح ۱۵۰۰ دلاری به روند صعود بیشتر تبدیل شود .”

پالادیوم در ماه فوریه سطح ۱۵۰۰ دلاری را برای اولین بار در تاریخ تجربه کرد و پالادیوم تحویلی در ژوئن آخرین بار با ۰٫۰۹ درصد افت در سطح ۱۵۱۳٫۲۰ دلاری قرار داشت .(روز گذشته )

ساب ایندکس: یک زیرگروه و شاخص گروهی از سکیوریتی ها ( دارایی های قابل معامله ) است که بخشی از یک طبقه بندی بزرگتر هستند، اما همچنین به دلیل یک زیرمجموعه مشترک ، به عنوان یک گروه جداگانه دنبال می شوند. یک زیرمجموعه که جزء جزء یک نظرسنجی وسیع است. یک زیرگروه( ساب ایندکس) یک سوال کوچکتر که بخشی از سوال بزرگتر را پاسخ می دهد .

مک گلون گفت که الگوی پیروی قیمت دیگر فلزات گرانبها از پالادیوم همین حالا هم در بازار شکل گرفته است.

اوگفت:” پلاتین ،طلا و نقره زمانی شروع به رالی قیمت ۱۰ ساله کردند که قبلتر از ان ما شاهد رالی قیمتی مشابه در بازار پالادیوم سال ۲۰۰۱ بودیم ……اینطور که ما می بینیم تاریخ به احتمال زیاد تکرار خواهد شد.نسبت به روند آن رالی قیمتی (۲۰۰۱)،شاخص ارزش فلزات گرانبها تازه در نیمه راه رالی قیمتی خود است و پلاتین دوست نداشتنی ترین فلز، روندی مشابه سال ۱۹۹۹ دارد.اختلاف قیمت پالادیوم و پلاتین در سطح فعلی به نظر نمی رسد که پایدار باشد.”

بلومبرگ ادامه داد :” پلاتین و نقره بیشترین پتانسیل رشد را دارند در حالیکه به نظر می رسد پالادیوم در حال اماده شدن برای حمله به سطوح مقاومتی خاضر در سطح ۱۵۰۰ دلاری است .( سطوح مقاومتی بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ دلار .)

همچنین در کف میانگین قیمتی با توجه به رسیدن اختلاف رتیو پالادیوم و پلاتین به بیشترین میزان از سال ۲۰۰۱ ما پیش بینی می کنیم که پلاتین در حال اماده شدن برای شناخت کف قیمت بازار افزایش خود است .

نقره فضا برای رشد به بالای ۱۶ دلار در هر اونس را خواهد داشت وهمچنین توانایی حمله به سطوح مقاومتی نزدیک به ۱۸ دلار را نیز پیدا خواهد کرد.

بلومبرگ:” نقره برای دو سال است که این سطوح قیمتی را تجربه نکرده است .آنچه که در این بین در فضای بازار تغییر کرده است پتانسیل مشاهده سقف دلار (عدم صعود بیشتر ) و معکوس شدن روند قیمت های پایین سال گذشته است.

اختصاصی/ رالی پالادیوم باعث افزایش قیمت طلا ،نقره و پلاتین می شود

همچنین تحت تاثیر مشاهده سقف شاخص دلار و عدم صعود بیشتر ،همچنین جریان های مالی در ایی تی اف شرایط جالبی دارد و امکان رسیدن به ۱۴۶۰ دلار در هر اونس هم وجود دارد.سرمایه گذاری در ایی تی اف هم اقزایش داشته است و از زمان اولین افزایش نرخ بهره در چرخه فعلی ،۶۰ درصد رشد جریان داشته است.در واقع مکانی که موقعیت گیری های ای تی اف نشان می دهد قبلتر در زمانی مشاهده شد که طلا در نزدیک ۱۴۶۰ دلار قرار داشت .

از نظر بلومبرگ دیگر عوامل هدایت کننده بازار به غیر کسری تجاری و بودجه امریکا ؛یکی نوسان های بیشتر بازارهای سهام و دیگری عدم قطعیت ها نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده خواهد بود.

به گزارش اقتصادبرتر، در حالی که به دلیل انتشار آمارهای ضعیف از اقتصاد آمریکا ارزش دلار کاهش یافته است، قیمت طلا روز جمعه افزایش داشت و مجددا به بالای ۱۳۰۰ دلار رسید.

لی ککیانگ، نخست وزیر چین گفته کشورش آمادگی دارد تا برای حمایت از رشد اقتصاد چین در سال جاری میلادی سیاست های پولی انبساطی تری را اتخاذ کند. همین مسئله موجب شد تا قیمت فلز پالادیوم دیروز تا رقم ۱۵۶۷ دلار بالا برود. تای وونگ، تحلیلگر بازار فلزات گرانبها در این باره گفت: اعلام سیاست های انبساطی از سوی دولت چین به تقویت احساس حاکم بر اقتصاد این کشور کمک کرد. با توجه به اینکه چین یکی از بازارهای بزرگ خودرو در جهان است، تقاضا برای فلز پالادیوم که در صنعت خودروسازی استفاده دارد باز هم افزایش خواهد یافت.

وی افزود: همچنین این نگرانی وجود دارد که ممنوعیت احتمالی صادرات فلزات گرانبهای قراضه در روسیه بر عرضه فلز پالادیوم تاثیر منفی بگذارد.

وزارت تجارت و صنعت روسیه اعلام کرده که در حال بررسی ممنوعیت صادرات فلزات گرانبهای قراضه است. روسیه بزرگترین تولید کننده فلز پالادیوم در جهان است. قیمت فلز پالادیوم که عمدتا در تولید کاتالیست های کاهنده آلایندگی خودروها استفاده دارد، نسبت به اواسط ماه اوت سال گذشته تقریبا ۹۰ درصد افزایش یافته است.

در همین حال، قیمت طلا که روز پنجشنبه به زیر ۱۳۰۰ دلار کاهش یافته بود، در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۴۸ درصد افزایش به ۱۳۰۲ دلار و ۴۰ سنت رسید. قیمت طلای آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۰.۶۰ درصد افزایش به ۱۳۰۲ دلار و ۹۰ سنت رسید.

شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی دیروز تحت تاثیر انتشار آمارهای ضعیف از اقتصاد آمریکا شاهد کاهش کاهش بود. این در حالی است که نشست فدرال رزرو آمریکا در مورد نرخ بهره قرار است هفته آینده برگزار شود.

پاسخ دادن