بازی بیمه تکمیلی ایران با بیمه شدگان!

اقتصاد برتر

بیمه درمان تکمیلی از انواع پوشش‌های بیمه ‌ای است که هزینه‌های سنگین پزشکی، دارو، جراحی و مخارج بیمارستانی را در ازای دریافت حق بیمه جبران می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – 25 آبان 98

به گزارش #اقتصادبرتر، حتما برای شما هم پیش آمده است وقتی می‌خواهید هزینه بیمه تکمیلی را بپردازید، نمایندگان شرکت‌های بیمه خیلی محترمانه حتی از طریق مجازی مدارک شما را می‌گیرند و در جا هزینه بیمه تکمیلی را حتی اگر مدارکتان ناقص باشد از شما می‌گیرند و شما به سرعت بیمه می‌شوید اما خدا نکند بیمه شده کارش به بیمارستان و صورتحساب و اخذ پول از بیمه تکمیلی بیفتد، همان نمایندگان بیمه که با روی خوش و خنده موقع بیمه شدن از فرد حق عضویت در بیمه را می‌گرفتند، موقع محاسبه اسناد و پول پس دادن آنچنان عبوس و ملا لغتی می‌شوند که بیمه شده بیچاره برای تکمیل مدارک خود مجبور می‌شود چندین نوبت به پزشک، آزمایشگاه، رادیولوژی یا داروخانه مراجعه کند تا شاید بتواند هفت خوان رستم تکمیل مدارک را سپری کند و به حقوق خود دست یابد. داستان زیر نمونه ای از این نوع برخورد بیمه تکمیلی ایران با ارباب رجوع است.

بیمه درمان تکمیلی چیست؟

بیمه درمان تکمیلی از انواع پوشش‌های بیمه ‌ای است که هزینه‌های سنگین پزشکی، دارو، جراحی و مخارج بیمارستانی را در ازای دریافت حق بیمه جبران می‌کند. از آنجا که شعار پیشگیری مهم تر از درمان است در کشور ما چندان مورد توجه قرار نمی گیرد! لذا گاه و بیگاه افراد جامعه دچار انواع مختلف بیماری‌ها که آنان را راهی بیمارستان می‌کند و هزینه‌های سنگینی را برآنان تحمیل می‌کند. در این مواقع مردم دل خوش به آن هستند که می‌توانند بخشی از هزینه سنگین خود را از بیمه دریافت کنند اما فرآیند وصول پول از بیمه تکمیلی ایران آنقدر سخت است که خودش باعث حرص و جوش و استرس شده و به یک عامل تشدید بیماری تبدیل می‌شود.

انواع بیمه درمان، انفرادی و گروهی

بیمه درمان تکمیلی، در حال حاضر از مهم‌ترین رشته‌های بیمه در جهان است که در ایران به ۲ صورت انفرادی و گروهی ارائه می‌شود. به دلیل ریسک بالا، اکثر شرکت‌های بیمه در ایران، بیمه درمان تکمیلی را به ‌صورت گروهی ارائه می‌دهند، که معمولاً نباید از ۵۰ نفر کمتر باشد. لذا نوع بیمه تکمیلی نیز با توجه به صلاحدید شرکت و کارفرمای افراد شاغل بر آنان تحمیل می‌شود.

اکثر ادارات بیمه درمان تکمیلی برای ثبت نام افراد و گروه‌ها سایت به روز و کاربرپسندی دارا هستند. هنگامی که افراد به سایت آنان مراجعه می‌کنند به راحتی اطلاعات خود را وارد کرده و با آنان قرارداد می‌بندند. بدون اینکه تلاش چندانی بکنند، متقاضی بیمه تکمیلی به راحتی عضو شرکت‌های شده و مبالغ هنگفت آنان را بیمه شده پرداخت می‌کند و یا ماهیانه از حقوق کارکنان کسر می‌شود. اما کارکنان در این بین تصور می‌کنند برای استفاده از تسهیلات بیمه گرهای درمان تکمیلی بدون مشکل از مزایای آن بهره مند خواهند شد. اما زهی خیال باطل!

برای نمونه نویسنده، در حال حاضر همچنان مشغول تکمیل مدارک درخواستی بیمه ایران است که چند ماهی به طول انجامیده و همچنان با بهانه جویی متصدیان ” بیمه تکمیلی ایران ” مواجه است! چندی پیش به توصیه دکتر نورولوژی برای درمان مشکل دیسک و آرتروز گردن به فیزیوتراپیست مراجعه کردم و با دستور رسمی پزشک جلسات درمانی را به مدت 10 جلسه گذراندم. همچنین برای تکمیل دوره درمان خود باز به تجویز دکتر روماتولوژی جلسات درمانی را نزد دکتر کایروپرکتیک انجام دادم. تا بهبودی حاصل شود. به لطف خدا درمان تا حدودی مفید بود اما هربار که به متصدی بیمه تکمیلی ایران خود مراجعه نمودم با بهانه جویی و اینکه تعداد جلسات واضح عنوان شود، یا تاریخ مذکور ایراد دارد و یا اینکه عکس اصلی ضمیمه مدارک نبوده است و بهانه‌های بنی اسرائیلی از این دست مواجه شدم و هر بار کارشناس بیمه ایران بنده را از این مطب به آن فیزیوتراپ در این ترافیک سنگین پاس کاری می‌کرد و پس از گذشت چند ماه آمد و رفت نه تنها پولی پرداخت نکرده اند بلکه هربار برای مراجعه به پزشکم جهت درج دستورات بیمه ایران هم هزینه حمل و نقل اضافی پرداخت کرده ام و هم اینکه مجبور شدم کلی وقت و انرژی گذاشته و در نوبت دکتر معطل شوم تا مجددا مدرکی برای اثبات بیماری و درمان خود تهیه و به بیمه ایران تحویل دهم. این رفت و آمد‌ها اینقدر به طول انجامید که صبر پزشک هم لبریز شد و با عصبانیت می‌گفت، خانم این‌ها نمی خواهند پول پرداخت کنند و هر بار ایرادی بنی اسرائیلی از مدارک شما می‌گیرند!

ظاهرا بیمه تکمیلی ایران به متصدیان خود آموزش داده هربار که بیمار برای ارائه مدارک درمانی خود مراجعه می‌کند، آنقدر سنگ اندازی کنند تا بیمار از دریافت حق بیمه خود پشیمان شود و از خیر دریافت پول بگذرد. نکته جالب تر اینکه درابتدای بستن قرارداد و پرداخت هزینه بیمه درمان تکمیلی به راحتی همه امور انجام می‌شود اما هنگام دریافت هزینه درمان که بیمار آنها را از جیب خود پرداخته به این امید که بیمه تکمیلی آن را پوشش می‌دهد… با مشکلات و بهانه‌های واهی کادر بیمه ایران مواجه می‌شود تا با این شگرد از دریافت هزینه‌های درمانی منصرف شود. همانگونه که بسیاری از افراد به دلیل وقت گیر بودن تکمیل مدارک واهی و بهانه گیری‌های کارشناسان بیمه ایران از پیگیری حق بیمه پشیمان شده و صرفنظر می‌کنند.

پاسخ دادن