بانکداری نسل جدید نیازمند ورود به دنیای دیجیتال

بانکداری نسل جدید نیازمند ورود به دنیای دیجیتال

گسترش روز افزون دانش بشری در دنیای دیجیتال ، صنعت بانکداري را که از جمله صنایع مهم و مطرح در دنیای اقتصاد است بشدت تحت تاثیر قرار داده ، صنعت بانکداری از دانش دنیای دیجیتال بهره فراوان برده است.

تهران – اقتصادبرتر – 18 آبان 98

بانک های مدرن در كشورهاي پيشرفته نقش مهمی را به عنوان رهگشا، مشاور حرفه اي، متخصص در افزایش منابع مالي شركت ها و جمع آوري و تبادل اطلاعات براي مشتریان عمل مي كنند و یکي از موتورهاي محرك اقتصاد كشورهایشان محسوب مي شوند. این امر سبب شده فضاي رقابتي تنگاتنگي ميان بانک های رقیب برقرار شود. با توسعه روزافزون تکنولوژي و صنعتي شدن كشورها، مدیران بانك ها سعي بر افزایش خدمات نوین بانکداري دارند كه متمایز بودن آن نسبت به خدمات سایر رقبا ازامتياز ویژه اي جهت جذب سپرده هاي مشتریان برخوردار است. در كشورهاي پيشرفته بيش از 70درصد امور بانکي استفاده كنندگان از خدمات بانکي بدون حضور در محل شعب بانك ها و با استفاده از سيستم هاي الکترونيکي انجام می شود لذا بانك ها با بکارگيري فنآوري مدرن صنعت بانکداري و اجرایي نمودن طرح مشتري محوري، سعي بر كاهش ضرورت مراجعه مشتریان به محل شعب دارند تا مشتریان بتوانند در محل كار و یا اقامت خود عمده اموربانکي را از طریق امکانات دیجیتالی انجام دهند.

فوربس در این زمینه می نویسد ، در سطح جهان ، ارتش گسترده ای از بانک های نسل جدید(  neobank) که از سرمایه گذاران تا دندانپزشکان و صاحب امتیازان مبالغ فرانشیز انواع و اقسام مصرف کنندگان کوچک و بزرگ را هدف قرار می دهند. مک کینزی تخمین می زند پنج هزار استارتاپ در سراسر جهان وجود دارد که خدمات مالی جدید و سنتی ارائه می کنند، یعنی خدماتی که از حدود 2000 سال گذشته  و سه سال گذشته بعنوان خدمات بانکی ارائه می شده است . به گزارش CB Insights ، در 9 ماه اول سال 2019 ، سرمایه داران با سرمایه گذاری 2.9 میلیارد دلار دربانک های نسل جدید پول واریزکردند، در حالی که در کل سال  2018 این مبلغ 2.3 میلیارد دلار بوده است .

این امربه دلیل زیرساخت های جدیدی است که باعث می شود یک بانک نسل جدید فعالیت ها را ارزان و آسان ارائه کند ، به علاوه این که مشتران آنان نسل پیشرفته ای هستند که ترجیح می دهند همه کارهای خود را با موبایل هوشمند انجام دهند. در حالی که برای راه اندازی یک بانک حقیقی میلیون ها دلار هزینه و سال ها زمان لازم است ، یک بانک مجازی بسرعت و باهزینه بسار اندک ایجاد می شود و چندین برابر یک بانک حقیقی پاسخگوی مشتری است .

آنگلا استرنج ، شریک عمومی آندرسن هوروویتس ، عضو هیئت مدیره Synapse ، مستقر در سانفرانسیسکو می گوید: “اکنون می توانید شرکت خود را در چند ماه و طی چند سال از زمین خارج کنید.” استارتاپی که فن آوری ارائه محصولات بانکی را برای سایر استارتاپ ها آسانتر می کند.

با استفاده از چنین سیستم عامل های واسطه ای ، neobank های کوچک ( بانک های نسل جدید ) می توانند محصولات بانکی بزرگ ارائه کنند: حساب های پس انداز بیمه شده توسط FDIC ، چک کردن حساب های با کارت های بدهی ، دسترسی به دستگاه خودپرداز ، کارت های اعتباری ، معاملات ارزی و حتی چک های کاغذی. این کارآفرینان فین تک را آزاد می کند تا با راه اندازی این اپلیکیشن ها هر چقدر کوچک و عجیب باشند ، تمرکز کنند.

“دِیو” (Dave) را بپذیرید. دِیو یک برنامه کوچک است که مردمی را از رنج ناشی از هزینه های دستمزد اضافه برداشت بانکی نجات می دهد. دیو توسط یک کارآفرین سریال 34 ساله به نام جیسون ویلک ایجاد شده که هیچ تجربه قبلی در خدمات مالی نداشته است ، دیو کاربران خود را یک دلار در ماه شارژ می کند و اگر از نحوه عملکرد با این اپ راضی باشید ، فوراً تا 75 دلار پیش پرداخت می کنید. تجارت کوچک خوب اما اینگونه خدمات، تلاشی برای خنثی کردن عملکرد بانک مرکزی آمریکا نیست.

جان استین ، بنیانگذار ( نئو بانکBetterment   برای شروع کار خود در نیویورک  برای گرفتن 420 هزار مشتری برای مشاغل مشاور روبو در زمینه مدیریت سهام و اوراق بهادار ، یک دهه زمان صرف کرد که در آن زمان یک تازه وارد بود، در حال حاضر 120 هزار نفر در لیست انتظار برای حساب کاربری خود دارد، ویلک تصمیم گرفت دیو را به یک neobank تبدیل کند. در ماه ژوئن ، دیو با استفاده از Synapse ، حساب چک و کارت بدهی خود را حذف کرد. اکنون می تواند از طریق “مبادله” درآمد کسب کند ، 1٪ تا 2٪ هزینه ای که خرده فروشان در هر زمان تغییر کارت بدهی شارژ می کنند. این هزینه ها بین بانک ها و صادر کنندگان کارت های بدهی مانند دیو تقسیم می شود. ویلک خوش بین است که دیو در سال جاری میلادی از 4.5 میلیون کاربر خود 100 میلیون دلار درآمد داشته است که این رقم در سال 2018 پیش از تبدیل شدن به یک بانک نوین  19 میلیون دلار بود. “دیو” اخیراً یک میلیارد دلار ارزش داشت.

بانکهای نوین به سرعت به تهدیدی بزرگ برای بانک های سنتی تبدیل می شوند . مک کینزی تخمین می زند تا سال 2025 تا 40٪ از درآمد جمعی بانک ها می تواند در معرض خطر رقابت دیجیتال جدید قرار گیرد. متخصصین فین تک ها بر این باورند که به زودی به جایی خواهیم رسید که  اساساً بانک ها را از کار خارج می کنند.” چرا که بانک های سنتی واقعاً مشاغل پیچیده ای هستند و دارای مشکلات نظارتی پیچیده تر ، لذا برای آنکه بانک ها بتوانند سهم بیشتری از کیف پول موجود مشتریان خدمات مالی داشته باشند لازم است تا با استفاده از فین تک ها مردم را بهم پیوند دهند. به این ترتیب عملکرد سرمایه گذاران اقتصادی نیز سریعتر پیش خواهد رفت.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن