بانک‌های مرکزی توانایی نجات اقتصاد را دارند؟

اقتصاد برتر

رئیس بانک مرکزی استرالیا، گفت بانک‌های مرکزی توانایی محدودی برای حفاظت از اقتصاد جهان در برابر بی ثباتی‌های روزافزون سیاسی دارند.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، روسای بانک مرکزی برای دومین روز پیاپی در جکسون هول در مورد عقب نشینی سیاست سالانه فدرال رزرو بحث کردند.

مذاکرات آنها در مورد چالش‌های پیش روی سیاست پولی در بحبوحه دورنمای تاریک اقتصاد جهان انجام شد. سرمایه گذاران در مورد ریسک رکود اقتصادی ناشی از افزایش جنگ تجاری بین دونالد ترامپ و چین نگران هستند.

در جلسه پایانی این کنفرانس، فیلیپ لو، رئیس بانک مرکزی استرالیا، گفت بانک‌های مرکزی توانایی محدودی برای حفاظت از اقتصاد جهان در برابر بی ثباتی‌های روزافزون سیاسی دارند.

وی ضمن اشاره به تحولات آمریکا، برگزیت،هنگ کنگ، ایتالیا و سایر مناطق جهان گفت: ما یک دوره شوک‌های بزرگ سیاسی را تجربه می‌کنیم.شوک‌های سیاسی در حال تبدیل به شوک‌های اقتصادی هستند.

سرمایه گذاری زیر ساختی و اصلاحات ساختاری در اقتصاد‌های سراسر جهان تاثیر بسیار بیشتری نسبت به کاهش نرخ بهره دارند. ولی سیاستمداران تمایلی به انجام این کار ندارند. پایان دادن به بی ثباتی سیاسی مزایای بسیاری دارد.

در دهه ۱۹۶۰، رابرت تریفین، اقتصاددان بلژیکی آمریکایی در مورد تضاد در قلب سیستم پولی جهان هشدار داد. این سیستم بر اساس استاندارد طلا تنظیم شده بود: یک عرضه ثابت طلا در یک اقتصاد جهانی رو به رشد در نهایت باعث بحران می‌شود.

به این مسأله «معمای تریفین» می‌گویند. در ۱۹۷۱، ریچارد نیکسون رئیس جمهوری آمریکا مجبور شد در‌های طلا را ببندد و به سلطه این فلز درخشان در سیستم مالی جهان پایان دهد.

 دومین مسال‌های که در جکسون هول مطرح شد این بود که معمای تریفین بازگشته ولی شکل دیگری دارد. این بار، دلار آمریکا طلای جدید است.

آرویند کریشنامورتی و هانو لاستیگ، اقتصاددانان دانشگاه استنفورد به نقش سرمایه گذاری‌های مبتنی بر دلار مخصوصاً اوراق قرضه خزانه داری آمریکا در تامین سرمایه‌های ایمن سرمایه گذاران جهانی اشاره کردند. آنها دریافتند که افزایش تقاضا برای چنین سرمایه‌گذاری‌هایی به علاوه سیاست سخت مالی آمریکا باعث ارتقاء نرخ تبادل دلار آمریکا در برابر سایر ارزها شده است. ولی برخلاف طلا، تامین سرمایه‌های ایمن بیشتر تحت سیستم دلار بدین معناست که وام گیرندگان باید زیر بار بدهی بیشتری بروند.

در این کنفرانس در مورد چگونگی پاسخ بانک‌های مرکزی در اقتصادهای کوچک و باز به نوسانات قیمت کالا هم بحث می‌شود. در این اقتصاد‌ها مانند شیلی و آرژانتین صادرات کالا سهم عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی را تشکیل می‌دهد. چنین اقتصاد‌هایی در دهه‌های اخیر رایج تر شده اند چون کالا‌ها اهمیت بیشتری به عنوان یک محصول سرمایه گذاری برای مدیران اوراق بهادار جهان پیدا کرده اند.

توماس درچسل از دانشگاه مریلند و سیلوانا تنریرو، از بانک انگلند مشخص کردند چگونه افزایش قیمت کالا در جهان می‌تواند باعث رونق اقتصادی در کشورهای صادرکننده شود. به این دلیل که افزایش قیمت به آنها اجازه می‌دهد بیشتر وام بگیرند. در عوض نرخ ارز و تورم داخلی آنها را بالا می‌برد.

پاسخ دادن