بحران اقتصاد، حجم نقدینگی یا صفر پول؟

اقتصادبرتر

گرچه نمی‌توان در شرایط فعلی از حذف صفرها به عنوان کاری به سود کشور دفاع کرد؛ اما نباید فراموش کنیم که دلیل این امر نه تورم‌زا بودن آن بلکه بی‌تاثیری آن بر شاخص‌های کلان در شرایطی است که زمینه‌های تورمی اقتصاد وجود دارد.

تهران – اقتصاد برتر – 23 مرداد 98

در روزهای اخیر عده ای از دوستان این سیاست را مشکل ساز دانستند. البته هر کس از منظری به این سیاست می نگرد و من نیز چنین می اندیشم. با این همه دلایل برخی که به عنوان ضروری نبودن این اصلاحات صحبت کردند از تورم ناشی از اجرای این سیاست بود. گفته می شود حذف چهار صفر عملا سبب گرد کردن ارقام خرد به سمت بالا می شود که این بر نرخ تورم اثر می گذارد ولی من با این نگرش مخالفم.

بیایید یک مثال بزنیم، در آغاز هر سال عموما قیمت های کرایه تاکسی جدید تعیین می شود اما برای مسیری که نرخ یک‎هزار و ۳۵۰ تومانی تعیین شده اغلب مسافران یک‏هزار و ۵۰۰ می پردازند که دلیل آن هم رایج نبودن استفاده از پول خرد در کشور است درنتیجه عدد مورد بحث به سمت بالا گرد می شود.

این میان باید توجه داشت که این مشکل ناشی از پرداخت نقدی است و چنانچه مشتری پرداختش به شکل نقدی باشد، عملا این مشکلات هم برطرف می شود. به طور نمونه می توان به این مساله در پمپ بنزین‌ها توجه کرد که اگر عابر بانک باشد همه هزینه دقیق دریافت می شود وگرنه که در آنجا هم همه چیز به سمت بالا گرد می شود که به هر حال عموما به سود فروشنده است اما در ایران تا حدی هم پذیرفته شده است.

به نظر نمی رسد این موضوع را بتوان به شکل یک موضوع غامض دید و تورم هم چندان تغییر نمی‏کند. تورمی که کشور مدت‎هاست با آن دست و پنجه نرم می کند، ناشی از افزایش نرخ نقدینگی است که بارها هم به آن پرداخته شده است. این را باید متوجه باشیم هر تعداد صفری که حذف شود هم مادامی که زمینه های رشد نقدینگی وجود داشته باشد، نرخ تورم عملا این سیاست‎ها را ناکام خواهد گذاشت. باید از وابستگی به نفت کاسته شود و نرخ رشد نقدینگی مهار شود.

با توجه به اینکه هم اکنون مشکل خاصی بر سر کشور سایه نینداخته و هم اکنون مشکلات مردم رو به فزونی است، نباید مسئولان دستپاچه شوند. مشکلات مردم به جای خود درست است ولی نباید یادمان برود که چاره ای جز بهبود وضعیت نیست. این میان حذف صفرها تنها زمانی می توانست مهم باشد که شرایط کشور را حاد و مشکل ساز ببینیم که خوشبختانه فعلا چنین نیست. به همین دلیل نباید حذف صفرها را در این شرایط انجام داد چون زمینه های اصلی افزایش تورم در کشور وجود دارد و این نیز تدابیر هر دولتی را نقش بر آب می کند.

پاسخ دادن