برنامه‌های نوروز 98 سازمان گردشگری چیست؟

اقتصادبرتر

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر: توزیع سفر، عدم افزایش قیمت و ایجاد فضایی بانشاط سه ویژگی مهم نوروز 98 است.

تهران – اقتصادبرتر – 21 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روابط عمومی سازمان گردشگری، با اشاره به اینکه در نوروز 98 سه ویژگی مهم مورد توجه است، تاکید کرد: توزیع سفر به نحوی که سفر در همه نقاط کشور جریان داشته باشد، کنترل قیمت و عدم افزایش قیمت برای بالا بردن سطح رضایت مردم و ایجاد فضایی بانشاط و امیدبخش در ایام نوروز، سه ویژگی مهمی است که دستگاه‌های عضو ستاد باید به این موضوعات توجه کنند.

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سی و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که با حضور نمایندگان دستگاه‌های عضو و مدیران کل میراث‌فرهنگی استان‌ها از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، با تقدیر از دستگاه‌های عضو ستاد برای همکاری و همراهی در برپایی نوروز شاد و بانشاط، گفت: با گزارش‌هایی که از سوی دستگاه‌های عضو ارائه شد مشخص است برای نوروز 98 اقدامات بهتری برنامه‌ریزی شده است، امسال چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتیم و باید تلاش کنیم عید نوروز را هم پررونق‌تر برگزار کنیم.

او افزود: ایمنی و امنیت از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، در جلسه قبلی هیئت دولت که دستگاه‌ها گزارش اقدامات نوروزی خود را ارائه کردند هم بر این موضوع تاکید شد، باید تلاش کنیم اقداماتی صورت گیرد که در پایان تعطیلات با افتخار اعلام کنیم آمار تصادفات کاهش پیدا کرده است.

مونسان اضافه کرد: دستگاه‌های امنیتی و ایمنی، وزارت کشور و همه دستگاه‌ها باید تلاش کنند اتفاق ناخوشایند بزرگی در کشور رخ ندهد، دستگاه‌های هشداردهنده باید به موقع اخبار هشداری را منتشر کنند تا حوادث پیش بینی نشده، زحمات دستگاه‌های عضو ستاد را تحت تاثیر قرار ندهد و مهمتر از آن کام مردم تلخ نشود.

معاون رئیس‌جمهوری اظهار کرد: توجه به نشاط و شادابی در ایام نوروز 98 به صورت ویژه باید در دستور کار قرار گیرد، همه باید تلاش کنیم حداکثر رضایت‌مندی مردم در این ایام فراهم شود، موضوع عدم افزایش قیمت و کنترل قیمت نیز از دیگر مواردی است که مورد تاکید رئیس جمهوری نیز بوده، از سازمان تعزیزات حکومتی می‌خواهیم که در این حوزه توجه و نظارت بیشتری داشته باشد و به ویژه در استانها گشت‌های ویژه، نظارت بر عدم افزایش قیمت ها را به صورت شبانه روزی کنترل کنند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: افزایش قیمت بلیط هواپیما یکی از موضوعات مهم در این بخش است، با توجه به محدود شدن چارترکننده‌ها، باید با نظارت حداکثری از افزایش قیمت جلوگیری شود، نباید افزایش قیمت بلیط هواپیما، خدمات و اقدامات ستاد را تحت تاثیر قرار دهد.

مونسان اضافه کرد: معاونت گردشگری هم باید با نظارت بر عملکرد دفاتر خدمات مسافرتی اجازه ندهند این مراکز خارج از سیاست‌های ابلاغی سازمان میراث‌فرهنگی حرکت کنند، به هیچ وجه در این بخش افزایش قیمت نخواهیم داشت و نباید اجازه دهیم موضوع قیمت موجب تلخکامی مردم در ایام نوروز شود.

او یادآور شد: از دیگر موضوعاتی که باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد، حوزه سلامت و بهداشت است، وزارت بهداشت و دیگر دستگاه‌های مسئول در این بخش باید نظارت کافی بر مراکز اقامتی، هتل‌ها و رستوران‌ها برای ارائه خدمات بهداشتی و باکیفیت داشته باشند.

مونسان اظهار کرد: توزیع یکنواخت سفر در کشور از موضوعاتی است که سازمان میراث‌فرهنگی آن را دنبال می‌کند به همین دلیل غرب کشور مورد توجه قرار گرفته و قطار گردشگری در این بخش از کشورمان از 25 اسفند کار خود را آغاز می‌کند، باید تلاش کنیم بار ترافیکی نقاط پرحجم کم شود، استان‌های غربی کشور دارای جاذبه‌ها و زیبایی‌های فراوانی هستند که مردم باید با این ظرفیت‌ها آشنا شوند.

معاون رئیس‌جمهوری اضافه کرد: امیدواریم با معرفی زیبایی های سایر نقاط کشور، شاهد کاهش ترافیک در مسیرهای شمالی باشیم، چند نقطه کور ترافیکی در شما کشور وجود دارد که باید برای رفع این مشکل تمهیداتی اندیشیده شود.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: پیش بینی می شود به رغم مشکلات موجود، در ایام نوروز شاهد رشد گردشگری داخلی باشیم، در 11 ماه امسال شاهد کاهش 3 میلیونی سفرهای خارجی بودیم و اگر همین تعداد امسال در نوروز سفر داخلی داشته باشند، پیش بینی ما این است که رشد 20 درصدی گردشگری داخلی را داشته باشیم.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار کرد: در گردشگری ورودی هم امسال با رشد و جهش بسیار قابل توجهی مواجه بودیم، در 11 ماه سال 97 از 7 میلیون گردشگر ورودی عبور کردیم و پیش بینی می شود در ایام نوروز 98 هم میزبان گردشگران خارجی زیادی باشیم.

او گفت: تنوع محصولات گردشگری در دستور کار سازمان میراث فرهنگی بوده است چراکه این موضوع به توزیع یکنواخت گردشگران در کشور کمک شایانی می‌کند، خوشبختانه از 400 واحد بومگردی به 1500 واحد رسیدیم و همین موضوع منجر به رشد طبیعت‌گردی در کشورمان شده است، با توجه به این اقدامات و برنامه‌ها، شعاری در سازمان میراث‌فرهنگی با عنوان توزیع سفر؛توزیع ثروت شکل گرفته است، ما اعتقاد داریم همه مناطق کشور باید از فواید و مزایای صنعت گردشگری بهره‌مند شوند.

مونسان اضافه کرد: در رسیدگی به شکایات به دنبال تنبیه نیستیم، اگرچه تنبیه هم باید برای افرادی که از قانون تخطی می‌کنند در نظر گرفته شود، اما هدف ما رضایت‌مندی گردشگران است، رسیدگی به شکایات باید به لحظه باشد و مردم اثرات آن را ببینند، اپلیکیشن و سامانه 09629 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در طول تعطیلات آماده پاسخگویی به مردم است.

معاون رئیس‌جمهوری گفت: ارائه آمارهای گردشگری در همه نقاط دنیا پیچیدگی و سختی خود را دارد، همه باید در سرعت انتقال آمار به ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر دقت لازم را داشته باشند تا آمار در بالاترین سطح درستی ارائه شود.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه در نوروز 98 سه ویژگی مهم مورد توجه است، تاکید کرد: توزیع سفر به نحوی که سفر در همه نقاط کشور جریان داشته باشد، کنترل قیمت و عدم افزایش قیمت برای بالا بردن سطح رضایت مردم و ایجاد فضایی بانشاط و امیدبخش در ایام نوروز، سه ویژگی مهمی است که دستگاه‌های عضو ستاد باید به این موضوعات توجه کنند.

مونسان در پایان افزود: بیش از یک میلیون نفر از هموطنان در بخش‌های مختلف در طول ایام نوروز تلاش می کنند تا مردم ما در آرامش و امنیت سفرهای خوب و بانشاطی را داشته باشند، امیدواریم با تلاش و هماهنگی مضاعف، نوروز 98 سرشار از شادی و طراوت برای هموطنان باشد.

پاسخ دادن