بلاتکلیفی جامانده ها از بسته حمایتی

بسته-حمایتی-دولت
اقتصاد برتر

در حالی مسئولان تعداد کل مشمولان دریافت بسته حمایتی از میان بیمه‌شدگان تامین اجتماعی با حقوق کمتر از ۳ میلیون تومان را ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند که تعداد واقعی بیش از ۱۱.۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

تهران- اقتصاد برتر- 11 بهمن 97

به گزارش #اقتصادبرتر، پرداخت نقدی بسته حمایتی به بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی با حقوق کمتر از 3 میلیون تومان از 29 دی ماه آغاز و در روز 30 دی به اتمام رسید! اما نحوه پرداخت و توزیع این بسته‌های حمایتی به مشمولان طرح، باعث ایجاد نارضایتی و گلایه‌های بسیاری از مردم در استان‌های مختلف کشورمان شده است چرا بسیاری از مردم طبق دو شرط اعلامی از سوی دولت (تحت پوشش بیمه‌ تامین اجتماعی بودن و برخورداری از حقوق کمتر از 3 میلیون تومان) باید این بسته را دریافت می‌کردند اما تا به امروز پرداختی برای آنها صورت نگرفته است!

درباره پرداخت این بسته‌های حمایتی تا به امروز سؤالات، شبهات و ابهامات زیادی از سوی مردم مطرح شده است اما متاسفانه تا به امروز تقریباً هیچ پاسخ روشنی به این سؤالات و ابهامات از سوی مسئولان مربوطه در دولت، وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی داده نشده است.

نخستین ابهام جدی درباره تعداد افراد مشمول دریافت این بسته نقدی است با این توضیح که معاون اداری و مالی سازمان تأمین اجتماعی، تعداد کل مشمولان دریافت این بسته را صرفاً 6 میلیون و 150 هزار نفر اعلام کرده است در حالیکه تعداد مشمولان واقعی باید بیش از 11.5 میلیون نفر اعلام می‌شد!

چرا که عضو شورای عالی کار پیش از این اعلام کرده بود اگر بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی شاغل و بازنشسته را در نظر بگیرید مشاهده می‌کنید 11.5 میلیون نفر بیمه‌‌ شده داریم و از طرفی 3.5 میلیون نفر هم بازنشسته داریم که مجموع آنها حدود 15 میلیون نفر می‌شوند! و آمار تأمین اجتماعی نشان می‌دهد که بیش از 90 درصد مشمولان تأمین اجتماعی درآمدی کمتر از 3 میلیون تومان دارند.

حال با توجه به اینکه قبلاً بسته حمایتی بازنشستگان تامین اجتماعی، پرداخت شده است، در این دور از پرداخت بسته حمایتی باید به حدود 11 میلیون بیمه شده این سازمان که حقوقی کمتر از 3 میلیون تومان دارند، بسته حمایتی پرداخت می‌شد و نه صرفاً به حدود 6 میلیون نفر اعلامی تامین اجتماعی!

اما علامت سؤال بعدی درباره چرایی عدم پرداخت این بسته به بسیاری از مشمولان همان تعداد 6 میلیون نفر اعلامی از سوی تامین اجتماعی است چرا که تا به امروز تعداد زیادی از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی که حقوق دریافتی آنها کمتر از 3 میلیون تومان است، هیچ بسته حمایتی به حساب آنها واریز نشده است.

*جای خالی مرجعی برای پاسخگویی

از سوی دیگر سازمان تامین اجتماعی شماره تماس 1420 و کد دستوری #4*4* را برای پیگیری مشکل مشمولانی که بسته حمایتی به حساب آنها واریز نشده، اعلام کردند در حالیکه عملاً به‌دلیل حجم بالای تماس با این شماره اعلامی، پاسخی صحیحی به مشمولان داده نمی‌شود و سامانه #4*4* نیز عملاً غیرفعال است!

اما جالب اینکه وقتی چرایی غیرفعال بودن سامانه #4*4* را از مسئولان سازمان تامین اجتماعی پیگیری کردیم، آنها کد دستوری جدید #8*142* را پیگیری مشکل مشمولانی که مبالغ بسته حمایتی به حساب آنها واریز نشده است، معرفی کردند که این کد دستوری نیز پس از اینکه مشمولان کد ملی و شماره موبال خود را در آن ثبت می‌کنند، عملاً هیچ پاسخ پیامکی را برای آنها ارسال نمی‌کند!

اما ابهام بعدی که تا به امروز مسؤلان مربوطه هیچ پاسخی به آن نداده‌‌اند، درباره مبالغ پرداختی در قالب این بسته حمایتی است؛ این بسته‌های نقدی برای خانوارهای یک‌ نفره، 100 هزار تومان، خانوارهای دو نفره، 150 هزار تومان، خانوارهای سه‌ نفره، 200 هزار تومان، خانوارهای چهار نفره، 250 هزار تومان و خانوارهای 5 نفره به بالا 300 هزار تومان پرداخت شده است در حالیکه ظاهراً طبق مصوبه دولت قرار بوده کف این بسته 150 هزار تومان و سقف آن 350 هزار تومان باشد یعنی در پرداختی‌های اخیر به هر یک از مشمولان، 50 هزار تومان کمتر از رقم مصوب پرداخت شده است!

*واکنش تامین اجتماعی به اعتراضات

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در واکنش به این اعتراضات گفت:حدود ۱۰ میلیون نفر بسته حمایتی دادیم و در مقابل به همین تعداد هم از ما سوال شده است که چرا بسته حمایتی دریافت نکرده‌اند.

محمدحسن زدا درباره آخرین وضعیت توزیع بسته‌های حمایتی به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی گفت: براساس لیست تهیه شده 2 میلیون و 600 هزار بازنشسته و 6 میلیون و 150 هزار بیمه شده بسته حمایتی خود را دریافت کردند. ضمن اینکه از آمار بیمه‌شدگان تامین اجتماعی که بالغ بر 13 میلیون نفر هستند افرادی که واجد شرایط بودند انتخاب و طی یک همپوشانی در نهایت 6 میلیون و 150 هزار نفر بسته حمایتی خود را دریافت کردند.

وی در ادامه با اشاره به اعلام سامانه و شماره‌ تلفن برای پیگیری بسته‌های حمایتی و همچنین اعتراضات گفت: ما جمعا به حدود 10 میلیون نفر بسته حمایتی دادیم و در مقابل به همین تعداد هم از ما سوال شده است که چرا بسته حمایتی دریافت نکرده‌اند که کار مشکلی است و چنانچه افرادی در این پروسه دچار زحمت شدند عذرخواهی می‌کنیم و این در حالیست که تعداد تماس‌های صورت گرفته در روزهای اخیر بسیار زیاد بوده است.

وی با اشاره به اینکه تامین اجتماعی دارای 42 میلیون بیمه شده است گفت: حدود 14 میلیون نفر بیمه شده اصلی هستند و 213 هزار نفر از تامین اجتماعی مقرری بیکاری دریافت می‌کنند که رقم آن 370 میلیارد تومان است و یک میلیون و 200 هزار کارگر تحت پوشش داریم. ضمن اینکه 556 شعبه در 222 شعبه اقماری و همچنین 219 کارگزاری، خدمات تامین اجتماعی را به بیمه‌شدگان ارائه می‌کنند. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته ما به این سمت پیش خواهیم رفت که 65 سرویس سازمان تامین اجتماعی به بیمه‌شدگان را تا دو ماه آتی به صورت غیرحضوری به شهروندان ارائه کنیم.

*بسته بی‌اثر

در این پیوند، رئیس کمیسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت: دولت به جای اینکه به فکر اشتغالزایی باشد، به مردم بسته‌های حمایتی 200 هزار تومانی می‌دهد!

امیر خجسته با انتقاد از سیاست‌هایی چون توزیع بسته حمایتی دولت اظهار داشت: مردم ما از مشکلات بسیار زیاد اقتصادی و معیشتی رنج می‌برند و در مقابل تا امروز دولت نتوانسته نیازهای اصلی آنها را شناسایی و برای رفع این مشکلات برنامه ریزی داشته باشد.

وی افزود: قیمت گوشت در کشور به کیلویی حدود 100 هزار تومان رسیده و در مقابل دولت به هر خانواده 200 هزار تومان بسته حمایتی می‌دهد! این 200 هزار تومان هیچ دردی از مردم درمان نمی کند و باید به فکر راهکارهای اساسی برای برون رفت از وضعیت فعلی باشیم.

نماینده همدان در مجلس تصریح کرد: راهکار اصلی و اساسی این است که با حمایت از تولید، ایجاد اشتغال و مقابله با گران فروشی و تورم، مردم را از نظر اقتصادی توانمند کنیم، نه اینکه بگوییم با توزیع بسته حمایتی دولت، مسئولیت ما تمام شد و دیگر وظیفه ای بر عهده نداریم.

خجسته گفت: متاسفانه دولت کار خود را راحت کرده و به جای ایجاد اشتغال و توانمندسازی اقتصادی مردم، بسته حمایتی 200 هزار تومانی در کشور توزیع می‌کند و تصور می‌کند که این بسته ها، مشکلات مردم را کاهش می‌دهد.

وی افزود: از ابتدا هم معلوم بود که توزیع بسته حمایتی دولت، یک طرح بدون برنامه ریزی است و دولت برنامه ای برای اجرای آن ندارد. به همین دلیل می‌بینیم که بسته حمایتی دولت در اختیار بسیاری از نیازمندان واقعی قرار نگرفته است.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس ادامه داد: قرار بود که بسته‌های حمایتی دولت در اختیار افراد نیازمند قرار گیرد، اما در عمل دیدیم که دولت بدون برنامه اقدام به توزیع این بسته‌ها در میان کارمندان و کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی کرده و معلوم نیست تکلیف افراد بیکاری که تحت پوشش هیچ بیمه ای نبوده و از سوی نهادهایی مانند کمیته امداد و بهزیستی حمایت نمی شوند، چه می‌شود؟

خجسته گفت: تعداد زیادی از شهروندانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند و حتی شغل ثابتی ندارند، تاکنون از دریافت بسته حمایتی دولت محروم بوده و برنامه ای برای حمایت از آنها نداریم.

*بلاتکلیفی شهروندان فاقد بیمه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز از نحوه توزیع بسته حمایتی انتقاد کرد.

محمدرضا پورابراهیمی اظهار داشت: به دنبال نوسانات قیمت ارز و افزایش لجام گسیخته تورم، دولت تصمیم گرفت تا با ارائه بسته حمایتی، بخشی از مشکلات معیشتی مردم را برطرف کند.

وی افزود: در ابتدا تاکید بر این بود که این بسته در میان اقشار آسیب پذیر توزیع شود، سپس نمایندگان دولت در جلسه غیر علنی مجلس تاکید کردند که این بسته به تمام خانوارهایی که درآمد زیر 3 میلیون تومان در ماه دارند، پرداخت خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در جلسه ای که با نمایندگان دولت داشتیم، اعلام شد این بسته در دو مرحله میان خانوارها توزیع شود، اما در عمل دیدیم که هیچ یک از تعهدات دولت عملی نشده است. به صورتی که امروز مجلس نسبت به نحوه توزیع بسته حمایتی دولت به شدت انتقاد دارد.

پورابراهیمی گفت: دولت می‌گوید که این بسته را در میان افراد دارای بیمه تامین اجتماعی که حقوق زیر 3 میلیون تومان در ماه دارند، توزیع کرده و می‌کند، اما هنوز تکلیف تعداد کثیری از شهروندانی که از هیچ نوع خدمات بیمه ای برخوردار نبوده و شاغل نیستند، معلوم نیست.

وی ادامه داد: باید دولت برای توزیع بسته حمایتی ابتدا اقشار ضعیف را مد نظر قرار می‌داد، اما ابتدا به کارمندان بسته حمایتی داده شد، سپس بازنشستگان و در آخر هم می‌گویند این بسته را در میان کارگران دارای بیمه تامین اجتماعی توزیع کرده اند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 5 میلیون نفر در کشور تحت پوشش هیچ بیمه ای نبوده و شاغل نیستند، گفت: تکلیف این افراد چیست؟ آیا چون بیمه تامین اجتماعی ندارند، نباید به آنها بسته حمایتی تعلق گیرد؟ به طور قطع این افراد بیش از دیگران نیازمند بسته حمایتی دولت هستند.

پورابراهیمی اظهار داشت: همچنین خانواده‌هایی را سراغ داریم که زن و مرد هر دو شاغل هستند و هر دو آنها نیز بسته حمایتی را دریافت کرده اند. به عبارتی خانواده نیازمند از این بسته محروم بوده، در مقابل خانواده‌هایی هستند که دو بار بسته حمایتی را دریافت کرده اند!

وی گفت: این شرایط نشان می‌دهد که دولت آمار دقیقی از افراد جامعه در اختیار ندارد و بانک‌های اطلاعاتی ما بسیار ضعیف است.

پاسخ دادن