بن سلمان:در ۳۰ سال گذشته رنج‌های زیادی از سوی ایران کشیده‌ایم!

ولیعهد عربستان در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور فرانسه گفت که اگر نیاز باشد عربستان نیز بخشی از واکنش بین‌المللی علیه سوریه به دلیل حمله شیمیایی خواهد بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ فروردین ۹۷

به گزارش اسکای‌نیوز، “محمد بن سلمان” ولیعهد عربستان در کنفرانس خبری مشترک با “امانوئل ماکرون” رئیس جمهور فرانسه گفت: شراکت عربستان و فرانسه بخصوص با توجه به تغییراتی که در خاورمیانه و جهان روی می‌دهد بسیار مهم است.

وی افزود: طرح‌های ویرانگری در خاورمیانه وجود دارد که مهمترین آن خطر ایران است که بر اساس ایدئولوژی توسعه طلبانه است.

ولیعهد عربستان اضافه کرد: :در ۳۰ سال گذشته رنج‌های زیادی از سوی ایران کشیده‌ایم. ایران با حمایت از گروه‌هایی نظیر حزب الله و حوثی‌ها و پشتیبانی از رهبران گروه‌هایی مثل القاعده از تروریسم حمایت می‌کند.

وی گفت: بارها درباره خطر انتقال تروریسم به کشورهای ساحل مدیترانه هشدار دادیم.

بن سلمان افزود: هدف ما این است که بر اساس چشم انداز ۲۰۳۰ به منطقه‌ای محوری میان آسیا، آفریقا و اروپا تبدیل شویم.

وی افزود: ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست یاببد و نباید توافق سال ۱۹۳۸ که به جنگ جهانی منتهی شد تکرار شود.

امانوئل ماکرون نیز در این کنفرانس خبری گفت: به صورت مداوم برای تضمین پایبندی ایران به توافق هسته‌ای کار می‌کنیم.

وی افزود: باید توافق هسته ای با ایران را به مرحله بعد از ۲۰۲۵ مرتبط کنیم و موضوع برنامه موشکی ایران نیز حل شود.

رئیس جمهور فرانسه هشدار داد: اگر از چارچوب توافق هسته‌ای با ایران خارج شویم ایران به توسعه بمب هسته‌ای خواهد پرداخت. ما از پایبند ماندن به توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنیم اما باید با پرداختن به برنامه موشک‌های بالستیک ایران، آن را تکمیل کنیم.

مکرون گفت: هدف اول ما درسوریه مبارزه با داعش است و نظام سوریه دشمن فرانسه نیست بلکه دشمن ملت سوریه است.

وی اضافه کرد: از تحققیق درباره حمله شیمیایی به دوما از سوی سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی حمایت می‌کنیم.

رئیس جمهور فرانسه گفت: در ماه‌های آینده با عربستان سعودی و دیگر شرکایمان درباره مقابله با برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران رایزنی خواهیم کرد. مقابله با توسعه‌طلبی ایران باید ابتدا از چند کشور از جمله عراق و سوریه آغاز شود.

وی افزود: یکی از گام‌هایی که باید برداشته شود، این است که اطمینان یابیم انتخاب پارلمانی عراق بدون دخالت خارجی، از جمله اثرگذاری ایران، برگزار شود و معتقدیم که بحران یمن باید از طریق سیاسی حل و فصل شود. در عین حال، ما هیچ‌گونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک را که امنیت عربستان سعودی را تهدید کند، تحمل نمی‌کنیم.

مکرون در این کنفرانس خبری که پس از امضای قراردادهای تجاری و اقتصادی به ارزش ۱۸ میلیارد دلار برگزار شد، گفت: اختلاف مواضع ما و عربستان سعودی در موضوع برجام تنها تاکتیکی است.

رئیس جمهوری فرانسه با ادعای اینکه این توافق ناقص است، گفت: با ریاض هم عقیده ایم که باید فعالیت های [موشکی] بالستیک و توسعه طلبی منطقه ای ایران محدود شود.

مکرون همچنین با اشاره به ادعای رسانه های غربی مبنی بر حمله شیمیایی نیروهای دولتی سوریه به شهر دوما، گفت که «در روزهای آتی» درخصوص اقدام نظامی احتمالی تصمیم گیری می کند.

رئیس جمهوری فرانسه در همین رابطه افزود: قرار نیست هم پیمانان رژیم سوریه و هیچ فرد دیگری را هدف قرار دهیم و تنها به توانمندی های شیمیایی حمله خواهیم برد.

اظهارات مکرون در شرایطی است که دولت سوریه در پی توافقی که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت، تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل داده بود و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است.

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه صحبت های روز سه شنبه خود همچنین با اشاره به درگیری ها در یمن گفت که پاریس قرار است تابستان آینده میزبان نشستی در همین رابطه باشد.

این در شرایطی است که فرانسه از جمله بزرگترین فروشندگان سلاح به عربستان است و همین موضوع، انتقاد گروه های حقوق بشری را به همراه داشته است.

بر اساس نظرسنجی موسسه «یوگاو» نزدیک به هفتاد و پنج درصد از مردم فرانسه خواستار قطع صادرات اسلحه به عربستان سعودی و امارات متحده عربی و کاهش حمایت از این دو کشور هستند.

پاسخ دادن