به بهانه کودتای 28 مرداد

به بهانه کودتای 28 مرداد
اقتصادبرتر

کودتای 28 مرداد سال 1332 که منجر به شکست دولت مصدق و بازگشت شاه فراری به ایران شد؛ نکته ها و عبرتهای بسیاری دارد که مناسب است به برخی از آنها اشاره شود.

تهران – اقتصادبرتر – 27 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر، حسین حمیدیان نوشت: گرچه در دوران کنونی دیگر آمریکا قدرت انجام کودتا در کشور مقتدر و قوی ایران را ندارد؛ لیکن این به آن معنا نیست که اولا خیال براندازی و سقوط انقلاب لحظه ای از خاطر دولتمردان پلید آمریکا نمیرود و واضخ شده است اعتماد به لبخندهای آنها اشتباه و غلط، بلکه خطرناک است، ثانیا کودتا را نباید تنها در معنای رایج آن دانست، بلکه انحراف در آرمانها و آرمانگرایی میتواند انقلاب را به ضد و علیه خودش تبدیل کند، همانگونه که بسیاری از نهضتها و انقلاب های تاریخ دچار همین معضل شده و نهایتا به ناکجا آباد تاریخ پیوسته اند.

🔺 بعنوان نمونه انقلاب مشروطه که به دنبال رهایی از دیکتاتوری خفیف قاجاری بود؛ پس از انحراف در آرمانها و اهداف به دیکتاتوری شدید و غلیظ رضاخانی رسید که صدها برابر بدتر و سفاک تر و البته بی ایمان تر از قاجار بود. به همین دلیل پرداختن به اثرات و عبرتهای 28 مرداد میتواند برای امروز انقلاب اسلامی مفید باشد.

🔻تا قبل از کودتا نیابت غرب در ایران و بلکه غرب آسیا ( خاور میانه ) بر عهده انگلستان بود و با اقدامات آمریکایی ها در این نیابت تغییر ایجاد شد و پس از کودتا آمریکا نیابت غرب را بر عهده گرفت. لذا اینکه امروز در امور ایران و منطقه حساب آمریکا و اروپا را جدا کنیم یک خودفریبی فاحش و مضحک می باشد، توافق غرب در منطقه غرب آسیا بر ارشدیت آمریکاست و در موضوعاتی مانند برجام و غیره این اتفاق کاملا واضح و روشن گردید.

🔻آمریکایی ها ثابت کردند که چنانچه زمامداری کشوری را بدست بگیرند جز خسارت و ضرر به دنبال نداشته و این توهم که آمریکایی ها به معنای واقعی استعمار( طلب عمران و آبادانی کردن ) ذره ای پایبندند توهمی پوچ و فریبکارانه است.

💢 آمریکایی ها حتی به نوکران خود مانند محمدرضا شاه خدمت یک طرفه ای ارائه نمیکنند و در موقع گرفتاری برای آنها هزینه ای نمی دهند. چنانچه شاه فاسد ایران پس از فرار از کشور دربهای آمریکا را نیز به روی خود بسته دید و تنها به او اجازه دادند که پس از مدتها در بیمارستان آمریکایی مراحل اصلی مرگ خود را طی کرده و بدون درمان جدی از آمریکا به مصر رفته و آنجا بمیرد…

دکتر محمد مصدق دردیدار با آورل هریمن درحاشیه سفر به آمریکا.درتصویر اللهیار صالح وکاظم حسیبی نیز دیده می شوند

اعتماد مصدق به آمریکا سرآغاز کودتای ۲۸ مرداد

اشتباهات مصدق، زمینه‌ساز کودتای آمریکایی- انگلیسی

به یقین عوامل متعددی در مرداد 32 دست به دست هم دادند تا فرآیند کودتا به نتیجه برسد. اما نخستین و مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری این کودتا از داخل خود دولت آغاز شد. به عبارت دیگر، مصدق و جبهه ملی به دلیل اشتباهات تأثیرگذار، پیروزی کودتاچیان را تضمین کردند. در ادامه به پنج نمونه از تأثیرگذارترین اشتباهات مصدق که زمینه‌ساز کودتای 28 مرداد شد اشاره می‌شود.

گفتگوبا نماینده ایران در اوپک پیش از انقلاب: کودتای ۲۸ مرداد بازی شرکت‌های نفتی بود/ آمریکا و انگلیس برای نفت ایران کودتا کردند

علی رشیدی، اقتصاددان و عضو هیئت نمایندگی ایران در اوپک در دوره پهلوی 

سال 1943 وزیر دفاع آمریکا در کنگره سخنرانی کرد و گفت چون هفتاد الی هشتاد درصد نفت جنگ جهانی دوم را آمریکا از منابع خودش داده است و انگلیس مسلط بر نفت خاورمیانه است و سهم زیادی برای این جنگ نداده، بنابراین وظیفه انگلستان است که 40 درصد از نفت خود را در ایران به ما بدهد.
🔹طبق تحقیقاتی که انجام شده، دولت آمریکا آن زمان وجهه دموکراتیک داشت و تلاش می‌کرد دنبال ماجراجویی نرود
🔹اول گفتند که نفت آمریکا در حال تمام شدن است و دولت آمریکا باید خارج از‌ آمریکا دنبال نفت بگردد لذا همین موجب شد دولت آمریکا دنبال نفت مکزیک و ونزوئلا رفت. بعد این مسئله را مطرح کردند که نفت کل قاره آمریکا در حال تمام شدن است و نفت آمریکا اگر تمام شود باید در خارج از قاره دنبال نفت بگردند.

🔹حزب توده و دولت شوروی 8 سال دنبال نفت شمال بودند و قرارداد «قوام-سانچیکف» را امضا کردند

🔹مصدق و افراد ملی 8 سال بود که سعی کردند جلوی امتیاز دادن به روس‌ها گرفته شود. مخصوصا در آن دوره انگلیس‌ها نفت جنوب را داشتند و حزب توده دنبال این بود نفت شمال به روس‌ها داده شود. آمریکایی‌ها هم دنبال این بودند در شرق ایران امتیازات نفتی بگیرند.
🔹دخالت آمریکا و نفوذش برنامه‌ریزی شده بود. از زمان اشغال ایران توسط انگلیس و روسیه، آمریکا تدریجا در ساختار دولت و حکومت مستقیما دخالت داشت.
🔹آن زمان با وجود محدودیت شدید ارزی کارهای بسیار مهمی در جهت توسعه صنعتی انجام شد که رشد اقتصادی بالای 12 درصد را به وجود آورد اما اشکالات مهم‌تری هم به وجود‌ آمد و آن هم اشکال عدم توازن ارزی مملکت و توزیع بدتر درآمد بود، جمعیت از روستاها سرازیر شد و حاشیه‌نشینی به‌وجود‌ آمد و اختلاف طبقاتی زیاد شد.

🔹 شاه بعد از 28 مرداد متوجه شد عامل حفظ او قدرت امپریالیست‌ها بود

🔹مسئله دیگری که بعد از 28 مرداد اتفاق افتاد تاسیس ساواک بود که تمام 25 سال بعد عمر رژیم پهلوی، هدفش جلوگیری از رونق و رشد افراد مبارز در داخل دستگاه دولت و حکومت بود اما در مقابل تعداد زیادی از توده‌ای ها و گروه‌های ضد دموکراسی در آن دوره رشد می‌کنند و دزدی و فساد توسعه پیدا می‌کند.
🔹28 مرداد در واقع آغاز انحراف اصولی شاه از قانون اساسی مشروطه و دخالت دائم در امور مملکت و فرد گرایی و شهوترانی و بسیاری از انحرافاتی بود که به انقلاب منجر شد.

پاسخ دادن