تأثیر تحولات سیاسی بر اقتصاد اروپا

تأثیر تحولات سیاسی بر اقتصاد اروپا
اقتصادبرتر

مرکز تحقیق و پژوهش اکونومیست لندن در تحلیل جدیدی نوشت ، تحولات سیاسی اخیر در اروپا منجر به تحولاتی در اقتصاد و سیاست های پولی در این کشور خواهد شد که بر اساس آن بحران های مالی گذشته تا حدودی جبران و شرایط اقتصادی با ثبات تر و بهبود خواهد یافت .

تهران – اقتصادبرتر – 22 تیر 98

به گزارش #اقتصادبرتر ، خلاصه ای از تحلیل اکونومیست از شرایط اقتصادی و پولی منطقه یورو در زیر از نظر می گذرد .

با توجه به انتخابات پارلمان جدید اروپا ، اتحادیه اروپا وارد فاز جدیدی شد. مرکل صدراعظم آلمان و برجسته ترین رهبر اتحادیه اروپا قدرت کمتری داشته و در صحنه سیاسی اروپا محدود تر شده است . لیبرال‌ها، راست افراطی و احزاب سبز و منطقه‌ای بیشترین میزان کرسی را به ‌دست آوردند.

به نظر می رسد اقتصاد قاره سبز در حال سکون است. در 2019 با توجه به تغییرات بانک مرکزی اروپا باید شاهد پیامد های پولی آن در آینده منطقه باشیم . بر اساس تحلیل مرکز اطلاعات اکونومیست، موضوعات اصلی که اتحادیه اروپا در 2019 با آن ها دست به گریبان است عبارتند از:

  • انتخابات جدید پارلمان اروپا که منجر به چشم انداز سیاسی جدایی و شکست ائتلاف قبلی شده، منعکس کننده روند ثبت شده در سطح ملی همانند کاهش سیستم دو حزبی و افزایش حمایت از راستگراها و میانه روها خواهد بود.
  • البته حضور لیبرال ها تهدیدی برای پروژه اروپا به حساب نمی آید
  • به منظور حمایت از یورو، نیازی به ادغام مالی بیشتر که فرانسه طرفدار آن است، احساس نمی شود
  • اصلاحات در منطقه یورو با پیشرفت مواجه خواهد بود چرا که فرانسه و آلمان مشارکت بیشتری دارند
  • رشد اقتصاد از سال 2017 تا 2018 کند بوده است اما همچنان توسط منطقه حمایت می شود.

*چند دستگی پارلمان اروپا

اکثر کشورهای اتحادیه اروپا سعی کرده اند خود را باز تعریف کنند و از تمایلات پیشین مبنی بر خارج کردن کشورهای خود از منطقه یورو عقب نشینی کرده اند. یکی از نمونه های این مساله احزاب لیگ شمالی و جنبش پنج ستاره در ایتالیا است . هدف آن ها این نیست که ضد اروپایی به نظر برسند، بلکه می خواهند پیشنهاد های جدیدی درباره اروپا ارائه کنند؛ اروپایی که به کشورها اجازه دهد در برابر مهاجرت مقاومت کنند و تمامیت ارضی خود را از نهادها در بروکسل بازیابند. این اقدام آنها را از دشمنی اکثریت حامی اروپا بر حذر می دارد و در عین حال به آنها کمک می کند چهره قهرمانان تغییر را به خود بگیرند و مدافعان نوستالژیک وضعیت موجود نباشند.

نظرسنجی ها نشان می دهد مردم، اتحادیه اروپا را بخشی از سیستم دولتی خود می انگارند؛ برخی آن را مانعی برای عملی شدن وعده های اتحادیه اروپا می دانند . برخی دیگر آن را سدی در برابر شکست ها و مشکلات دولت ها می دانند . در پاسخ به سوالی درباره پیامد های عضویت در اتحادیه اروپا مردم لهستان، مجارستان و رومانی ( همراه با اسپانیا ) جدی ترین پاسخ ها را دادند و گفتند، عضویت در اتحادیه اروپا از آنها در برابر شکست دولت ملی محافظت می کند. نهایت امر این که اختلاف حقیقی طرفداران و مخالفان اروپا نیست، بلکه بیشتر از چگونگی احساس افراد درباره نظام های سیاسی کشورشان ناشی می شود.

در مجموع، یک چشم انداز سیاسی و فشرده ، ائتلاف این ساختار را پیچیده تر خواهد کرد. سیاستگذاری که در فعالیت های قانونی ضعیف منعکس می شود و می تواند در رابطه با آن موثر باشد. از سوی دیگر بودجه اتحادیه اروپا برای سال های 2021 تا 2027 به موقع تصویب می شود.

*اروپا بدون مرکل

اکونومیست بر این باور است که پیشرفت در منطقه یورو به کندی پیش می رود . توافقنامه آلمان و فرانسه در باره بودجه یورو یک نمونه از آن است . مکرون مدت ها خواستار بودجه ای مستقل بود، بودجه ای که برابر با چند در صد از کل تولید ناخالص داخلی منطقه یورو می باشد. مرکل مدت کوتاهی بر مسند خود باقی خواهد ماند اما موضع اتحادیه اروپا درباره وی تغییر نمی کند . تصمیم مرکل برای برگزاری نشست کمیته مبارزه با مواد مخدر اواسط دسامبر ( آذر ) برگزار شد . اکنون این نگرانی وجود دارد که پس از خروج مرکل از اتحادیه اروپا ( پایان دوران خدمت وی ) تصمیم درباره موضوعاتی از این قبیل تغییری نکند . مرکل طولانی ترین خدمت را در اتحادیه اروپا داشته و بحران های متفاوتی از جمله بحران بدهی منطقه یورو را مدیریت کرده است . و با بحران هایی نظیر بحران پناهندگان ، دمکراسی غیر لیبرالی لهستان و مجارستان مواجه بوده است و اکنون این نگرانی وجود دارد که پس از وی چه کسی قادر خواهد بود بحران های قبلی و جدید را مدیریت کند.

*اقتصاد قاره سبز به کجا خواهد رفت ؟

چشم انداز اقتصاد منطقه یورو ، شفاف تر از دو سال قبل خواهد بود ، اما رشد آن در حال حاضر رو به کاهش است . رشد تولید ناخالص ملی در سال 2018 به دو درصد رسیده است . در صورتی که در سال 2017 دو و نیم درصد بوده است . دهه ای که رشد بیشتری را تجربه کرده است . اکونومیست می گوید انتظار می رود نرخ رشد سالانه در 2019 به 8/1 درصد برسد. روند نزولی رشد اقتصاد اروپا که از 2017 آغاز شده است ، نگرانی ها را درباره قدرت فعالیت های پایه در منطقه یورو و رشد پایدار آن را افزایش خواهد داد .

نمودار رشد تولید ناخالص داخلی در اتحادیه اروپا طی سالهای 2008 تا 2018

European Union GDP Annual Growth Rate

*دلایل کاهش رشد اقتصادی منطقه یورو

تحلیگران اکونومیست معتقدند ، دلایل نگرانی درباره کاهش رشد تولید ناخالص ملی در منطقه یورو مشخص است . میزان رشد تولید ناخالص ملی در ابتدای سال 2018 یک روند طبیعی داشت و رشد ناپایدار در این سال بخاطر شرایط آب و هوایی نامناسب ، تنش های فرانسه ، بی ثباتی سیاسی در ایتالیا و تشدید تنش های جنگ تجاری تاثیر بسزایی در کاهش رشد کشورهای منطقه یورو داشتند .  نقاط قوت اقتصاد منطقه یورو همانند گسترش توسعه اقتصادی و بهبود کارایی بازار کار طی سال 2019 ادامه خواهد یافت و رشد اقتصاد بهبود خواهد یافت .

Image result for ‫سیاست جدید پولی منطقه یورو‬‎

*سیاست جدید پولی منطقه یورو

پس از بحران مالی 2016 که اقتصاد جهان را با تنش مواجه کرد ، چشم انداز اقتصادی جدید بانک مرکزی اروپا باعث ایجاد ثبات مالی بیشتری در منطقه شده است . حمایت پولی اتحادیه اروپا باعث ایجاد بهبود اقتصادی شده است که بر اساس آن پیش بینی می شود تا پایان 2019 بحران های کنونی مدیریت شده و بشدت کاهش یابد . فاز جدید بانک مرکزی اروپا باعث بهبود وضعیت مالی منطقه یورو خواهد شد. سهام دارایی های به دست آمده در پایان سال 2018 با توجه به سیاست پولی کنونی بیش از 6/2 تریلیون یورو ارزش پیدا خواهد کرد ، نرخ بهره های بانکی در طول تابستان تغییر نخواهد کرد اما فشار تورمی اساسی بدلیل قیمت انرژی بالای جهان و قیمت مواد غذایی ایجاد خواهد شد . پیش بینی می شود تا پایان سال 2019 این تورم نیز کاهش خواهد یافت . به هر حال فشار قیمت های داخلی باز هم تورم بالا را در داخل کشور ها شاهد خواهد بود . فشار تورمی باعث خواهد شد ، دستمزد ها در بازار کار افزایش پیدا کند بدون این که منجر به شرایط بهتری شود .

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن