تحلیل پیش نگر؛ ۲۰۱۹ آبستن تحولات اقتصادی

اقتصادبرتر

سال ۲۰۱۸ ارز شاخص در بازار بین الملل دلار امریکا بود، اقتصاد ایالات متحده به اقتصاد قوی تبدیل شد و انگیزه ای شد تا سرمایه گذاران دلار را در سبد دارایی خود بیشتر از حد انتظار داشته باشند.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ اسفند ۹۷

به گزارش#اقتصادبرتر، مقاله پیش بینی قیمت بازار ارز بین الملل سال ۲۰۱۹ جفت ارزهای مهم، انس طلا، بیت کوین و نفت را بطور ویژه و چشم انداز سرمایه گذاری برای آنها را بررسی می‌کنیم.
ین ژاپن : جفت ارز دلار امریکا/ین ژاپن و نوسان آن سود بالایی دارد و از سویی با در نظر گرفتن مبحث اقتصاد سنجی، نوسان این جفت ارز برای تشخیص روند اقتصاد جهانی دارای اهمیت است. روز شنبه یازده اسفند ۱۳۹۷ آتش بس ۹۰ روزه چین و ایالات متحده به پایان می‌رسد هر نوع تصمیم گیری ترامپبر بازار اثرات شدیدی می‌گذارد. پیشنهاد می‌کنم در این روز پیگیر پیام های توئیتری ترامپ باشید.

این پیام خاص درباره چگونگی ادامه روابط تجاری امریکا و چین، برای هفته پیش روی آن می‌تواند حاشیه سود مناسبی برای شما ایجاد کند. ( البته ناگفته پیداست که چین توان جنگ تجاری با ایالات متحده را ندارد و به همین دلیل این رفتار طرفین را جنگ لفظی امریکا و چین می‌نامم، از سوی دیگر چین علی رغم رشد اقتصادی در سال‌های اخیر کماکان بخاطر سیاست های استبدادی‌اش، از حمایت مردمی برخوردار نیست پس در این جنگ لفظی می‌تواند به دنبال خرید زمان باشد ). بانک تی دی، هدف قیمتی برابری جفت ارز دلار امریکا/ین ژاپن را ۱۰۷٫۰۴، بانک ملی استرالیا ۱۰۶٫۰۴، رویال بانک کانادا ۱۲۵٫۰۴ اعلام نموده اند.

نفت : اوپک در حال انتقال به تاریخ است، روسیه ترجیح می‌دهد از مثلث ائتلافی امریکا، عربستان و روسیه در تصمیمات نفتی بهره ببرد. چین به خرید نفت و فرآورده‌های نفتی از امریکا گرایش بیشتری پیدا خواهد کرد و اگر فکری به حال صنعت نفت در حال فرسوده شدن و اصلاح سیاست گذاری ارزی در ایران نکنیم شاید کمتر از پنج سال آینده واردات نفت از تولید مقرون به صرفه تر باشد. اداره انرژی اطلاعات ایالات متحده به صراحت قیمت نفت را میانگین برای سال ۲۰۱۹ عدد ۶۱ تا ۶۵ دلار در هر بشکه اعلام کرد. وال استریت ژورنال به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی آخرین پیش بینی قیمت نفت ایالات متحده را بین ۵۹ تا ۶۶ دلار تغییر داد. گلدمن ساکس پیش بینی جدیدش را ۶۲٫۵۰ در هر بشکه می‌داند. مورگان استنلی این شرکت چند ملیتی سرمایه گذاری میانگین قیمت نفت را ۶۸٫۵۰ دلار در هربشکه در نظر گرفته است. رویترز طبق آخرین نظر سنجی عدد ۶۷٫۴۵ برای سال ۲۰۱۹ در هر بشکه اعلام کرد. مقامات جمهوری اسلامی بر این باورند که سال ۲۰۱۹ بتواند روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه در روز با میانگین قیمت ۵۴ دلار در هر بشکه صادر کنند.

پوند : چگونگی اجرای برگزیت بزرگترین چالش برای دولت بریتانیا در سال ۲۰۱۹ است. پیش بینی روند قیمتی جفت ارز پوند/دلارامریکا نیز وابسته به نتیجه نهایی برگزیت است. تا این لحظه می‌توان سه سناریو را محتمل دانست؛ سناریوی اول : در صورت ادامه مذاکرات سخت بین اتحادیه اروپا و بریتانیا ارزش برابری پوند/دلار می‌تواند تا سطح ۱٫۲۰۰۴ نزول کند. سناریوی دوم : در صورت عدم توافق و خروج یکجانبه انگلستان از اتحادیه اروپا این جفت ارز می‌تواند تا ناحیه تاریخی ۱٫۰۷۰۴ در سال ۱۹۸۵ سقوطکند. سناریوی سوم : شاید در نهایت انگلستان و اتحادیه اروپا در مورد برگزیت به توافق برسند یعنی دستیابی به هدف قیمتی اولیه ۱٫۳۰۳۴ در همان ثانیه اول پس از توافق خوشبینانه. رویال بانک کانادا روند جفت ارز را برای سال ۲۰۱۹ نزولی و هدف قیمتی را ۱٫۲۵۰۴ اما بانک ملی استرالیا روند را صعودی و هدف قیمتی خود را ۱٫۴۰۰۴ اعلام نموده اند.

انس طلا : سال ۲۰۱۹ می‌تواند سال شگفتی برای طلا باشد. در برخی روزها روند انس طلا و دلار امریکا همسو هستند و این یعنی نقض تمام قوانین مربوط به تحلیل فاندامنتال و تکنیکال! بانک ملی استرالیا استراتژی معاملاتی خود را برای سال ۲۰۱۹ در مورد طلا خنثی می‌داند و میانگین قیمت طلا به دلار در این سال را عدد ۱۲۹۴ اعلام کرده است. چون استرالیا در تولید طلا در حیطه بین الملل شاخص است از اینرو نظراین بانک همواره از سوی سرمایه گذاران رصد می‌شود. اما گلدمن ساکس پیش بینی میانگین قیمت طلا در سه ماه اول سال ۲۰۱۹ عدد ۱۳۲۴ دلار در هر انس، شش ماه اول سال ۱۳۷۴ و ۱۲ ماه آینده را ۱۴۲۴ دلار اعلام کرده است. گلدمن ساکس دلیل افزایش قیمت در پیش بینی خود را کندی رشد اقتصاد امریکا در سال جدید می‌داند.

بیت کوین : بیت کوین ارز دیجیتالی که در بحران های اقتصادی، سیاسی در حیطه بین الملل سرمایه گذاران خرد زیادی را به خود جذب می‌کند اما در کمتر از پنج سال آینده این ارز دیجیتال نیست که شاخص خبری خواهد شد بلکه فناوری بلاک چین اولویت اول رسانه ای می‌شود. فناوری‌ای که جهان را تغییر می‌دهد. درباره پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال اکثر بانک‌ها و موسسات مالی و پولی ترجیح می‌دهندسکوت کنند و یااعلام نظر رسمی نداشته باشند تا زمانیکه روند قانونی خرید و فروش این ارزها در سطح جهانی به اجماع واحد برسد اما گزارشات غیر رسمی نشان می‌دهد که نگاه این نهادها به ارز بیت کوین؛ نزول قیمت است و میانگین قیمت گذاری تقریبی آنها عدد ۳۸۰۴ دلار است.

دلار کانادا : بانک ملی استرالیا هدف قیمتی برابری جفت ارز دلار امریکا/دلار کانادا را ۱٫۲۴۰۴، رویال بانک کانادا ۱٫۲۸۰۴ اعلام نموده اند. بانک ملی کانادا میانگین نوسان قیمت جفت ارز دلارامریکا به دلار کانادا را برای سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ عدد ۱٫۳۰۰۴، سه ماه دوم ۱٫۲۷۰۴، سه ماه سوم ۱٫۲۷۰۴ و سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹ رقم ۱٫۲۸۰۴ و برای سه ماه اول سال ۲۰۲۰ عدد ۱٫۳۰۰۴ در گزارش مالی خودش ارائه کرده است.

دلار نیوزیلند : اقتصاد نیوزیلند مانند اقتصاد استرالیا وابستگی زیادی به چین دارد. از نظر بنده میانگین قیمت برابری جفت ارز دلار نیوزیلند/دلارامریکا برای سال ۲۰۱۹ معادل ۰٫۶۸۴۴ و برای پنج سال آتی ۰٫۷۴۴۴ است. بانک فدرال نیوزیلند نوسان قیمت ۰٫۶۰۰۴ تا ۰٫۷۰۰۴ را برای مبادلات مالی ۲۰۱۹ خود در نظر گرفته است.

دلار استرالیا : ناسیونال بانک استرالیا برابری جفت ارز دلار استرالیا/دلار امریکا را عدد ۰٫۷۵۰۴ و رویال بانک کانادا ۰٫۶۷۰۴ برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی کرده اند.

یورو : دو رویداد سه ماه اول سال ۲۰۱۹ را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد ابتدا پایان یافتن آتش بس ۹۰ روزه بین چین و امریکا و دیگری تداوم بحران برگزیت. بخش تحلیلی بانک ملی کانادا پیش بینی می‌کند که در پایان سال ۲۰۱۹ ارزش برابری جفت ارز یورو/دلار به ۱٫۲۳۰۴ برسد.

*تحلیل علی حیدری-کارشناس ارز بین الملل-کاری از گروه رسانه ای اقتصاد برتر

پاسخ دادن