تداوم ریزش نرخ دلار و سکه

اقتصادبرتر

ریزش قیمت‌ها در بازار ارز و سکه این روزها در حالی عده ای را خوشحال و برخی را نگران کرده است که تحلیل‌های کارشناسان از ادامه این روند حکایت دارد.

تهران – اقتصاد برتر – 25 تیر 98

به گزارش #اقتصادبرتر، رقم‌های مختلفی برای نرخ واقعی دلار بیان می‌شود اما ویژگی مشترک بیشتر این تحلیل‌ها این است که رقم ۱۲ یا ۱۳ هزار تومان را برای نرخ دلار، بالا و غیرواقعی می‌دانند.

روند نزولی نرخ دلار در هفته‌های اخیر و عقب نشینی قیمت از کانال ۱۵ هزار به ۱۲ هزار تومانی، گمانه زنی‌ها درباره میزان کاهش قیمت‌ها و همچنین نرخ واقعی دلار را افزایش داده است.

برخی معتقد هستند که افت قیمت‌ها موقتی است و بزودی دوباره به دلایل شرایط اقتصادی و سیاسی، نرخ دلار به سوی کانال ۱۵ و ۱۶ هزار تومان حرکت می‌کند، اما شماری از تحلیلگران و کارشناسان معتقد هستند که مسیر قیمت‌ها به سوی کاهش خواهد بود، البته امکان دارد به دلیل برخی تنش‌ها در سیاست خارجی، افت قیمت‌ها با تأخیر مواجه شود.

*مقاومت دلالان ارز

میرزاپور از دلالان ارزی که علاوه بر فعالیت در یک صرافی به معاملات کف خیابان (بازار سیاه) نیز علاقه‌مند است می‌گوید: چشم انداز قیمت دلار، رو به بالاست و قیمت ۱۲ هزار تومانی برای دلار موقتی است.

وی معتقد است: در هفته‌های آتی قیمت دلار دوباره افزایش می‌یابد و کاهش فعلی قیمت‌ها ناشی از فشار بانک مرکزی است. اما برخلاف این دلال ارزی، کارشناسان اقتصادی و ارزی و مسؤولان مرتبط نظر دیگری دارند و چشم اندازی نرخ دلار را کاهشی می‌دانند.

با وجود وحدت نظر درباره میزان کاهش قیمت‌ها، بر سر میزان کاهش قیمت‌ها و همچنین نرخ واقعی دلار اختلاف نظرهایی وجود دارد.

* نرخ واقعی ارز زیر ۸ هزار تومان هست

وزیر امور اقتصادی و دارایی اوایل تیرماه امسال در نشست خبری درباره بازر نرخ ارز گفت: هیچکدام از مدل‌های اقتصادی نرخ بالاتر از هشت هزار تومان را برای نرخ ارز نشان نمی‌دهند و حتی صحبت از نرخ سه هزار و ۸۰۰ تومان تا پنج هزار تومان است. گفته می‌شود اگر شرایط عادی سیاسی برقرار شود نرخ ارز به زیر هشت هزار تومان کاهش می‌رسد.

رئیس کل بانک مرکزی علاقه‌ای به اعلام قیمت برای نرخ نهایی دلار ندارد اما می‌گوید: نرخ‌های فعلی ارز پایدار نیست و هر لحظه ممکن است تغییر کند.

عبدالناصر همتی گفت: «من نمی‌توانم بگویم نرخ ارز در آینده چه خواهد شد ولی قطعاً این نرخ‌ها ارزش ذاتی پول ما نیست».

وی با بیان اینکه نرخ ارز تابع متغیرهای اقتصادی و سیاسی است، به مردم توصیه کرد: این نرخ‌ها نرخ پایدار نیست و هر لحظه ممکن است تغییر کند و بهتر است مردم عادی در بازار ارز سرمایه‌گذاری نکنند.

وی با تاکید بر اینکه به متغیرهای اقتصادی و ذخایر ارزی کاملاً اشراف داریم، گفت: وضعمان از نظر ذخیر اسکناس بسیار خوب است، اما متغیرهای سیاسی روی نرخ ارز تأثیرگذار است که مبنای اقتصادی ندارد.

*سوداگران، عامل نوسان بازار

آلبرت بغزیان کارشناس بازار ارز گفت: سوداگران بزرگ ارزی که در بازار ارز فعالیت دارند، نقش اصلی و مهم را در بازار ارز و رشد قیمت‌ها بازی می‌کنند.

وی با بیان اینکه مردم عادی سهم زیادی در رشد نرخ ارز ندارند، گفت: ارز مانند هر کالایی دارای تقاضاست، اما میزان خرید و تقاضای مردم محدود است و نمی‌تواند باعث رشد شدید قیمت‌ها شود.

*احتمال کاهش قیمت دلار تا ۵ هزار تومان

کارشناس بازار ارز معتقد است که قیمت فعلی ارز واقعی نیست و در صورت فراهم آمدن شرایط، نرخ دلار به حدود پنج هزار تومان کاهش خواهد یافت.

به گفته میثم رادپور، عوامل بنیادی اقتصادی عامل رشد اخیر نرخ ارز نبوده اند. مهمترین عاملی که باعث رشد نرخ ارز در هفته‌های گذشته شد تورم انتظاری بود، بنابراین شرایط بنیادی، باعث رشد قیمت ارز نشده، بلکه بازیگران بازار انتظار رشد قیمت را داشته اند.

به گفته کارشناسان، مهم‌ترین عوامل کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر، کاهش تنش‌های سیاست خارجی و مدیریت بازار پولی و بانکی توسط دولت و بانک مرکزی است.

با وجود اینکه با خروج آمریکا از برجام، برخی تحریم‌ها دوباره بازگشت و فشارهای اقتصادی ایجاد شد، اما با مدیریت مالی دولت و همراهی مردم، شوک ناشی از این تصمیم آمریکا به تدریج تخلیه شد به طوری که آغاز کاهش تعهدات برجامی ایران و تعیین مهلت ۶۰ روزه توسط ایران و وقوع ماجرای حمله به نفتکش‌ها در منطقه و سرنگونی پهباد جاسوس آمریکایی نیز نتوانست باعث ایجاد تلاطم و بی ثباتی در بازار ارز شود.

علاوه بر تخلیه شوک‌های مربوط به تحولات سیاست خارجی، مهم‌ترین عامل کاهش نرخ ارز، نقش آفرینی سنگین بانک مرکزی در بازار ارز و آماده سازی مقدمات آغاز به کار بازار متشکل ارزی بوده است.

تصمیمات اخذ شده توسط بانک مرکزی و از بین رفتن تأثیر تنش‌های مربوط به سیاست خارجی، چشم انداز بازار ارز را مثبت کرده است به طوری که فعالان این بازار امیدی برای افزایش شدید قیمت‌ها ندارند و بالعکس چشم انتظار کاهش قیمت‌ها هستند.

البته درباره رقم کاهش قیمت، وحدت نظر وجود نداشته و میزان آن به تحولات اقتصادی و سیاسی پیش رو بستگی دارد.

*نوسان در بازار سکه

اما در بازار سکه و طلا نیز چند وقتی است که نرخ‌ها کاهشی شده است. ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و سکه در خصوص وضعیت بازار گفت: بازار این روزها تحت تاثیر اخبار مثبت اقتصادی است و همین مساله نشان می‌دهد وقتی مدیریت اقتصادی درست باشد، تحولات سیاسی تاثیر چندانی بر بازار به جا نخواهد گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه اخبار سیاسی اتفاقا چندان در روزهای اخیر امیدوار کننده نبوده است، گفت: توقیف نفتکش ایرانی و کاهش فروش نفت و مجادلات داخلی طبیعتا باید روند قیمت‌ها را افزایشی می‌کرد اما نکته مهم اینجاست که مدیریت دقیق بازار سبب شده است داده‌های اقتصادی جواب بدهد.

 وی با تاکید بر اینکه عرضه ارز تحت تاثیر ورود ارز حاصل از صادرات غیرنفتی توسط صرافی‌ها افزایش یافته است، گفت: صادرکنندگان غیرنفتی کم کم بازارهای خود را یافته اند و از این رو توانسته‌اند روند ورود ارز به کشور را تسریع کنند اما نکته مهم اینجاست که باید این روند ادامه یابد.

 وی با اشاره به اینکه ورودی ارز جوابگوی تقاضای موجود در بازار است، گفت: این روزها قیمت در حال ریزش است و از این رو بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به فروش سکه و طلای خود اقدام می‌کنند، همین امر سبب تسریع در روند ریزش می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت سکه به کمترین میزان از ابتدای سال جاری تا کنون رسیده است، ادامه داد: قیمت تمام سکه بهار آزادی به ۴ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسیده است که البته طبق براوردها هنوز حبابی ۱۹۰ هزار تومانی را داراست از این رو همچنان بازار برای کاهش بیشتر قیمت جا دارد.

برخی از فعالان بازار نیز معتقدند که مرز روانی سکه در حال حاضر رقم ۴ میلیون تومان است و نزدیک تر شدن به این مرز روانی در حال حاضر برای بازار چندان مقبول نیست چرا که سطح مقاومتی بازار در این محدوده قرار دارد.

 محمد ولی با تاکید بر اینکه نتیجه سیاست‌های مدیریتی در بازار ارز و سکه خود را نشان داده است، پیش بینی کرد عدم تغییر شرایط مانع نوسان دوباره قیمت‌ها شود و بازار پس از تعدیل خود به ثبات خواهد رسید.

این فعال صنفی با اشاره به اینکه همکاری صادرگنندگان غیرنفتی ثمره خود را نشان داده، ادامه داد: دلار به کمتر از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان نیز فروخته می‌شود و قیمت در این محدوده قرار دارد.

او در پاسخ به این سئوال که قیمت خرید طلا و سکه در حال حاضر چقدر است، گفت: فعالان منصف هر مثقال طلا را حدود ۵ هزار تومان ارزان تر از قیمت بازار خریداری می‌کنند اما طبیعی است در دوره‌های ریزش و افزایش تقاضا برای فروش قیمت‌های پیشنهادی برای خرید کمتر می‌شود.

پاسخ دادن