ترامپ بدنبال منافع شخصی در شرکت نفتوگاز اوکراین

ترامپ بدنبال منافع شخصی در شرکت نفتوگاز اوکراین
اقتصادبرتر

صنعت نفت و گاز در اوکراین به طور کلی تحت سلطه احزابی است که در انتخابات دست بالا را دارند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ مهر ۹۸

روند سرمایه گذاری و تصمیم های کلیدی در این بخش برعهده آنهاست و از ابزار انرژی به عنوان یک اهرم فشار در رقابتهای سیاسی و منافع شخصی و گروهی بهره می گیرند. برای مثال در اوکراین تنها برخی پروژه ها به تصویب دولت می رسند و قراردادهای پر سود به بعضی شرکتهای خاص تعلق می گیرد. لذا می توان گفت کنترل بر بخش انرژی پاداش اصلی احزاب پیروز در انتخابات می باشد و با روی کار آمدن گروههای دیگری بر کرسی ریاست همه قراردادهای قبلی مورد بازنگری قرار می گیرند، تنها به این دلیل ساده که صاحبان کنونی قدرت سیاسی از قراردادهای گذشته سود نمی برند. لذا این الگو باعث می شود که صنعت نفت و گاز اوکراین از عدم سرمایه گذاری، ناکارآمدی و ناتوانی در تولید بیشتر آسیب ببیند چرا که سرمایه گذاران به تجربه دریافته اند سرمایه گذاری کوتاه مدت بر سرمایه گذاری بلندمدت در بخش انرژی اوکراین اولویت دارد. بخش گاز این کشور هنوز هم اصلاح نشده و غیر شفاف باقی مانده تا جایی که هر سال منشا اختلاف گسترده با روسیه می شود. در بخش انرژی اوکراین دارای منابع عظیم انرژی هیدروکربنی هم در داخل و هم در فلات قاره دریای سیاه است. این کشور دارای تجربه طولانی در اکتشاف، تولید، انتقال و تصفیه نفت و گاز درکنار اهمیت موقعیت ژئوپلتیک و ژئواکونومیک می باشد. در حقیقت دو سوم عواید گاز پروم از طریق فروش گاز از خاک اوکراین حاصل می شود. اوکراین در شاخه های دیگر انرژی نیز حائز اهمیت است چرا که شبکه انتقال نفت آن می تواند تقریبا ۱ میلیون بشکه نفت را یعنی در حدود ۷ درصد از تقاضای روزانه اروپا را به این قاره انتقال دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس ، گروهی از افراد نزدیک به ترامپ از جمله رودی جولیانی، وکیل شخصی وی، پیش از آنکه کاخ سفید با رییس جمهور جدید اوکراین ارتباط برقرار کند در تلاش بودند تا منافع تجاری آمریکا در اوکراین ،را تامین نمایند.

به گفته چهار تن از افرادی که در جریان این تلاشها بودند، همکاران ترامپ در تلاش بودند تا در ، شرکت ملی نفت و گاز اوکراین که مولتی میلیاردر است جهت کسب منافع تجاری خود نفوذ نمایند. با این هدف که مدیریت ارشد شرکت مزبور از میان آمریکایی ها تشکیل شود تا معاملات تجاری در اوکراین با کشورهای غربی دوستانه تر شود.

تلاش همکاران ترامپ برای نفوذ در شرکت نفت و گاز اوکراین بی نتیجه بود چرا که رییس جمهور، پترو پروشنکو مجددا در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین رای نیاورد و در رقابت با ولادیمیر زلنسکی که اکنون در مرکز تحقیقات استیضاح ترامپ فعالیت دارد شکست خورد. پس از انتخاب زلنسکی ، ترامپ طی یک تماس تلفنی با رییس جمهور انتخابی اوکراین علیه جو بایدن و پسرش که از مخالفان سیاسی وی هستند، به افشاگری پرداخت و از زلنسکی تقاضای کمک کرد.

رسانه ها گزارش دادند، پس از شکست پوروشنکو ، ریک پری وزیر انرژی آمریکا مشعل را از روی شرکت نفتوگاز برداشت.

به گفته منبعی که در معاملات تجاری این شرکت با پری آشنا شده است ، فرماندار پیشین تگزاس برای حضور در هیئت مدیره Naftogaz  جزء کاندیداهایی بود که قرار بود در هیئت مدیره این شرکت فعالیت کند. بنا به گفته پری ، چند فعال دیگر که در بخش های اجرایی شرکت های خصوصی نفتی آمریکا در هیوستون نیز فعال بودند ، قرار بود در هیئت مدیره شرکت نفت و گاز اوکراین نفوذ کنند تا منافع تجاری ترامپ و همکارانش را در شرکت مزبور دنبال کنند.

ترامپ اما سعی کرده است تا خود و همکارانش را از نفوذ در شرکت نفت و گاز اوکراین تبرئه کند و ادعا کرد که وزیر انرژی اوکراین خود می خواسته است تا در مورد کارخانه گاز طبیعی مایع ، از وی استعلام کند و لذا با وی تماس برقرار کرده است.

طراحی برای چیدن هیئت سه نفره نظارت Naftogaz ، به عنوان یک شرکت گازی بسیار قدرتمند دولتی ، بسیاری از پیامدهای سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان را بدنبال دارد. بنابراین ، انتخاب اعضای هیئت مدیره قبل از انتخاب ، از زیردست بسیاری از مراجع عبور می کند. لذا کابینه رئیس جمهور اوکراین قبل از تصویب این هیئت نظارت با نهادهای بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول ، امریکا و اتحادیه اروپا نیز مشورت می کند.

دوستان ترامپ ، که شامل حلقه ای از بازرگانان و طرفداران جمهوریخواه  بودند ، از ارتباطات خود با ترامپ و جولیانی استفاده کرده اند تا درمیان این هیئت نظارت جای گیرند. به همین علت کنترل قراردادهای سودآور Naftogaz با شرکت های غربی در دست دوستان و اطرافیان ترامپ بود. لذا طبق گفته منابع، این اعضا که از تاکتیکها آگاه هستند ، با آگاهی از برنامه های دیپلماتیک دولت ترامپ به منافع سرشاری از سود معاملات انرژی دست می یافتند.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، کاخ سفید ، قبل از خروج سفیراوکراین در آمریکا وی را فراخوانده بود و نسبت به تبادل اطلاعات مربوط به برنامه های کاخ سفید به وی هشدارداده بودند. چرا که نسبت به این تبادل اطلاعات نگران شده بودند.

سخنگوی وزارت انرژی امریکا منکر این است که پری برای پیشبرد منافع شخصی ،به عنوان وزیر انرژی فعالیتی داشته است.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن