ترامپ تمام دارایی‌های دولت ونزوئلا را مسدود کرد

ترامپ تمام دارایی‌های دولت ونزوئلا را مسدود کرد
اقتصادبرتر

#دونالد_ترامپ در افزایش شدید تنش ها با رهبر سوسیالیست ، نیکول #مادورو ، تمام دارایی های دولت #ونزوئلا را مسدود کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – 15 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از گاردین، این اقدام واشینگتن می‌تواند به‌طور مشخصی بر تنش‌ها با دولت سوسیالیست ونزوئلا بیافزاید.

این روابط تجاری واشنگتن با کشور آمریکای جنوبی را به طور یکسان با کوبا ، سوریه ، ایران و کره شمالی قرار می دهد.

آمریکا از خوان گوایدو، رهبر مخالفان نیکلاس مادورو، که به‌عنوان رئیس‌جمهوری موقت کشورش سوگند خورده حمایت می‌کند. بیش از ۵۰ کشور دیگر نیز ریاست‌جمهوری گوایدو را به رسمیت می‌شناسند.

با این وجود، و با این‌که طی ماه‌های گذشته اعتراضات گسترده‌ای در ونزوئلا جریان داشته و ایالات متحده نیز دست به اقدامات مختلفی علیه کاراکاس زده، اما دولت مادورو همچنان قدرت را حفظ کرده‌است.

فرمان اجرایی تازه مبنی بر منع داد و ستد و تجارت آمریکایی‌ها با دولت ونزوئلا، از امروز سه‌شنبه ۱۵ مرداد به‌وقت ایران اجرایی‌ محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: منافع آمریکا در گرو بی ثباتی ونزوئلا است

فرمان اجرایی فوق که به امضای ترامپ درآمده است، فراتر از تحریم‌هایی است که در ماههای اخیر، دولت آمریکا بر شرکت نفت «پی دی وی اس ای» ونزوئلا و همچنین بخش مالی این کشور و همچنین چندین تن از مقامات و نهادهای ونزوئلا تحمیل کرده بود.

جدیدترین اقدام ترامپ، نه تنها شرکت‌های آمریکایی را از تعامل با دولت ونزوئلا منع می‌کند بلکه باب وضع تحریم‌های احتمالی علیه شرکت‌ها و افراد خارجی را که به دولت کاراکاس کمک می‌کنند، نیز باز می‌کند.

طبق فرمان اجرایی که کاخ سفید آن را منتشر کرده است، «تمامی املاک و دارایی‌های دولت ونزوئلا در آمریکا….بلوکه می‌شود و احتمال انتقال، پرداخت، صادرات، برداشت آن وجود ندارد».

وزارت اطلاعات ونزوئلا تاکنون به انتشار چنین خبری واکنش نشان نداده است.

این اقدام ترامپ در حالی صورت گرفت که رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا روز جمعه هفته گذشته در ایالت «لاگوئرا» هشدار داد که اگر آمریکا، برای انزوا و تحمیل محاصره علیه ونزوئلا تلاش کند، کاراکاس «برای نبرد آماده است».

در این فرمان که به امضای ترامپ رسیده، آمده‌است که دولت مادورو به «غصب» قدرت و نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد.

گوایدو و مخالفان مادورو می‌گویند دولت فعلی «غصبی» است چراکه روند انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۸ با تقلب و دستکاری گسترده، ممانعت از حضور رقبای اصلی و نقض قانون اساسی ونزوئلا همراه بوده‌است.

نیکلاس مادورو اتهام‌های انتخاباتی را رد کرده‌است. دولت مادورو، واشینگتن و شماری از متحدان منطقه‌ای آن را به تلاش برای سرنگونی «دولت قانونی» در کاراکاس متهم کرده‌است.

فرمان اجرایی بامداد سه‌شنبه البته داد و ستد را به‌طور کلی ممنوع نکرده، با این حال یک اقدام قابل توجه، از زمانی که آمریکا گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناخت، برآورد شده‌است.

تحریم‌های پیشین آمریکا، صنعت نفت ونزوئلا را هدف گرفته بودند. نفت مهم‌ترین منبع درآمد ونزوئلا است. ونزوئلا گسترده‌ترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد؛ و از این بابت فراتر از عربستان سعودی، کانادا و ایران، دیگر ذخیره‌گاه‌های بزرگ نفتی جهان، است.

پاسخ دادن