تفاوت اصلی رفتار سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی ها

تفاوت اصلی رفتار سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی ها

اولویت سرمایه‌گذاران حقیقی، افزایش بهای سهام است. در شرایط فعلی بازار اشخاص حقوقی تنها در زمان عرضه بلوکی، بازار را تحت تاثیر جدی معاملات خود قرار می‌دهند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ آذر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، تفاوت اصلی دیدگاه سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در چیست؟ شاید این جملات را از خلال گفت‌وگوهای سرمایه‌گذاران حقیقی بورس شنیده‌ باشید که «فلان سهم را بالا می‌برند» یا «سهامداران شرکت «الف» را خسته می‌کنند تا سهام آن را جمع کنند» و…

اشاره «حقیقی»ها در این جملات به پدرخوانده‌های بورس یا همان بازیگران حقوقی (شرکتی) بازار است که بیش از ۸۰ درصد ارزش روز بازار سرمایه را در اختیار دارند و با منابع هنگفت مالی خود نقش اساسی در تعیین روند سهام ایفا می‌کنند.

اما تفاوت اصلی دیدگاه سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در چیست؟ سهامداران عمده چگونه تصمیم می‌گیرند و از چه روشی مانع افشای تصمیمات محرمانه خود قبل از اجرا در بازار می‌شوند؟ نگاه آینده آنها به بازار و گروه‌های پیش‌رو چیست؟ این سوالات و برخی پرسش‌های دیگر مواردی است که دنیای اقتصاد در گزارش پیش‌رو به موشکافی آنها پرداخته است.

رفتار معکوس سهامداران عمده

اولویت سرمایه‌گذاران حقیقی، افزایش بهای سهام است. در شرایط فعلی بازار اشخاص حقوقی تنها در زمان عرضه بلوکی، بازار را تحت تاثیر جدی معاملات خود قرار می‌دهند؛
در حالی که معاملات اشخاص حقیقی روال عمومی بورس را تعیین می‌کند و از این دیدگاه تعداد حقیقی‌های فعال در بورس بسیار بااهمیت است.

درباره نحوه تصمیم‌گیری سهامداران حقوقی برای خرید و فروش سهام باید گفت که سهامداران حقوقی اغلب به دلیل نگرش بلندمدت کمتر از جریانات زودگذر بازار متاثر می‌شوند،
اما حقیقی‌ها مدام اسیر جریانات روانی بازار هستند که البته طبیعی است.

به همین دلیل، حقوقی‌ها بیشتر در مواقع کاهش قیمت، خریدار بوده و در مواقعی که افزایش قیمت بیش از انتظار آنان است فروشنده می‌شوند .

در همین باره مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها در خصوص نحوه کنترل اعمال تصمیمات خود در بازار و اجرای آن گفت: آنچه مسلم است جلوگیری از پراکندگی اطلاعات از سوی کارشناسان شرکت‌های حقوقی بر عهده مسوولان این شرکت‌ها نیست چرا که آنها از این قضیه آسیبی نمی‌بینند.

اما در خصوص کنترل که وظیفه سازمان ‌های نظارتی بر بازار سرمایه است، باید عنوان کرد که اگر خبری در شرکتی هست باید از سوی این مقامات شفاف‌سازی شود تا «سفته‌بازی» در بازار تقویت نشود. وی تاکید کرد: حقوقی‌ها باید سعی کنند سهامی را که به صورت مدیریتی در اختیار دارند در سطح قیمت واقعی نگه دارند. دکتر قلی‌پور افزود: متاسفانه بسیاری از شرکت‌های حقوقی روش حقیقی‌ها را در پیش می‌گیرند؛ در صورتی که انتظار می‌رود این شرکت‌ها هر خرید و فروشی را بدون تحلیل انجام ندهند و بر پایه شایعات یا نوسانات بازار حرکت نکنند.

پاسخ دادن