تفاوت اصلی رفتار سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی ها

تفاوت اصلی رفتار سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی ها

اولویت سرمایه‌گذاران حقیقی، افزایش بهای سهام است. در شرایط فعلی بازار اشخاص حقوقی تنها در زمان عرضه بلوكی، بازار را تحت تاثیر جدی معاملات خود قرار می‌دهند.

تهران – اقتصادبرتر – 21 آذر 98

به گزارش #اقتصادبرتر، تفاوت اصلی دیدگاه سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در چیست؟ شاید این جملات را از خلال گفت‌وگوهای سرمایه‌گذاران حقیقی بورس شنیده‌ باشید كه «فلان سهم را بالا می‌برند» یا «سهامداران شركت «الف» را خسته می‌كنند تا سهام آن را جمع كنند» و…

اشاره «حقیقی»ها در این جملات به پدرخوانده‌های بورس یا همان بازیگران حقوقی (شركتی) بازار است كه بیش از 80 درصد ارزش روز بازار سرمایه را در اختیار دارند و با منابع هنگفت مالی خود نقش اساسی در تعیین روند سهام ایفا می‌كنند.

اما تفاوت اصلی دیدگاه سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در چیست؟ سهامداران عمده چگونه تصمیم می‌گیرند و از چه روشی مانع افشای تصمیمات محرمانه خود قبل از اجرا در بازار می‌شوند؟ نگاه آینده آنها به بازار و گروه‌های پیش‌رو چیست؟ این سوالات و برخی پرسش‌های دیگر مواردی است كه دنیای اقتصاد در گزارش پیش‌رو به موشكافی آنها پرداخته است.

رفتار معكوس سهامداران عمده

اولویت سرمایه‌گذاران حقیقی، افزایش بهای سهام است. در شرایط فعلی بازار اشخاص حقوقی تنها در زمان عرضه بلوكی، بازار را تحت تاثیر جدی معاملات خود قرار می‌دهند؛
در حالی كه معاملات اشخاص حقیقی روال عمومی بورس را تعیین می‌كند و از این دیدگاه تعداد حقیقی‌های فعال در بورس بسیار بااهمیت است.

درباره نحوه تصمیم‌گیری سهامداران حقوقی برای خرید و فروش سهام باید گفت که سهامداران حقوقی اغلب به دلیل نگرش بلندمدت كمتر از جریانات زودگذر بازار متاثر می‌شوند،
اما حقیقی‌ها مدام اسیر جریانات روانی بازار هستند كه البته طبیعی است.

به همین دلیل، حقوقی‌ها بیشتر در مواقع كاهش قیمت، خریدار بوده و در مواقعی كه افزایش قیمت بیش از انتظار آنان است فروشنده می‌شوند .

در همین باره مدیرعامل شركت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی كاركنان بانك‌ها در خصوص نحوه كنترل اعمال تصمیمات خود در بازار و اجرای آن گفت: آنچه مسلم است جلوگیری از پراكندگی اطلاعات از سوی كارشناسان شركت‌های حقوقی بر عهده مسوولان این شركت‌ها نیست چرا كه آنها از این قضیه آسیبی نمی‌بینند.

اما در خصوص كنترل كه وظیفه سازمان ‌های نظارتی بر بازار سرمایه است، باید عنوان كرد كه اگر خبری در شركتی هست باید از سوی این مقامات شفاف‌سازی شود تا «سفته‌بازی» در بازار تقویت نشود. وی تاكید كرد: حقوقی‌ها باید سعی كنند سهامی را كه به صورت مدیریتی در اختیار دارند در سطح قیمت واقعی نگه دارند. دكتر قلی‌پور افزود: متاسفانه بسیاری از شركت‌های حقوقی روش حقیقی‌ها را در پیش می‌گیرند؛ در صورتی كه انتظار می‌رود این شركت‌ها هر خرید و فروشی را بدون تحلیل انجام ندهند و بر پایه شایعات یا نوسانات بازار حركت نكنند.

پاسخ دادن