تنش بین آمریکا و چین به ارزها رسید

تنش بین آمریکا و چین به ارزها رسید
اقتصادبرتر

به گزارش گاردین، روز دوشنبه ، استیون منوچین ، وزیر خزانه داری ایالات متحده ، چین را به دستکاری در ارز خود “به دست آوردن مزیت رقابتی ناعادلانه در تجارت بین المللی” متهم کرد.

تهران – اقتصادبرتر – 15 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر، ایالات متحده اکنون از صندوق بین المللی پول می خواهد “مزیت رقابتی ناعادلانه ایجاد شده توسط آخرین اقدامات چین” را از بین ببرد.

این نخستین اقدام از سال 1994 و به بعد بود که بازارهای بین المللی سهام از ترس از تشدید درگیری شدید بین دو ابر قدرت تجاری سقوط کردند. شاخص داو جونز روز دوشنبه به دنبال سقوط مشابه در آسیا و اروپا نزدیک به 3٪ از دست داد.

روز سه شنبه ، بازارهای آسیا سقوط کرد. در اواسط روز معاملات ASX200 استرالیا 2٪ کاهش یافته بود ، Hang Seng با 0.7٪ و Nikkei 0.7٪ کاهش یافته بود.

#جنگ_ارزی

اقتصادبرتر

#ترامپ در توئیتر نوشت:
چين #ارزش_پول_ملي‌شان را به پایین‌ترین سطح در تاریخ كاهش داد. به اين كار “دستكارى ارزى” مي‌گويند.

#فدرال_رزرو ميشنوى؟ اين يك تخلف سنگين است كه البته به مرور زمان چين را ضعيف خواهد كرد!

این اقدام برای تعیین چین به عنوان یک عامل تنظیم ارز ، وعده انتخاباتی دونالد ترامپ را برآورده می کند: “چین قصد دارد تا همچنان صدها میلیارد دلار را که با شیوه های تجاری ناعادلانه و دستکاری ارز از آمریکا گرفته اند ، دریافت کند. بنابراین یک طرفه ، باید سالها پیش متوقف می شد! »

بیشتر بخوانید: تاثیر جنگ تعرفه‌ها بر اقتصاد

در معاملات اولیه معاملات دریایی آسیا روز سه شنبه ، یوان به ارزش 7.1397 دلار در هر دلار سقوط کرد ، قبل از این که بسیاری از ضررها را پس انداز کند پس از آنکه بانک مرکزی چین اعلام کرد که اقدام به فروش صورتحساب های یوان در هنگ کنگ می کند ، در اقدامی که به نظر می رسد فروش کوتاه مدت آن کاهش یابد. واحد پول.

بانک مرکزی چین اعلام کرد که استهلاک ارز آن “به دلیل تأثیر اقدامات یک جانبه گرایانه و حمایت از تجارت و انتظارات تعرفه ها علیه چین” بوده است.

سخنگوى وزارت بازرگانى چين :

تاييد ميكنيم كه قرار است تمامى خريدهاى ما از محصولات كشاورزى امريكايى متوقف شوند.
علاوه بر اين برنامه مورد توافق با امريكا در حذف تعرفه از محصولات كشاورزى اين كشور هم لغو شد!
دليل اين دو اقدام صرفا واكنش به تعرفه هاى جديد ١٠ درصدى امريكا عليه كالاهاى چينى ست!

روز سه شنبه ، یک سرمقاله در روزنامه مردم ، روزنامه رسمی حزب کمونیست چین ، ایالات متحده را متهم کرد که “عمداً نظم بین المللی را تخریب کرده است”.

بدون اشاره به اتهامات دونالد ترامپ یا واشنگتن مبنی بر دستکاری ارز ، اظهار داشت: “امروز برخی در آمریکا وسواس آمریکایی دارند تا نقض قوانین بین المللی و سیستم بین المللی را نابود کنند … این آمریکایی ها باید بیدار شوند!”

در یک سرمقاله جداگانه ، این مقاله همچنین آمریكا را به دلیل ایجاد موانع جدید در مذاكرات تجاری مقصر می داند: “یك مرد غرق در یك كف به هم می خورد ، اما هرگز نباید دیگران را مقصر این وضعیت ناخوشایند خود قرار داد.”

تعیین دستکاری ارز واشنگتن باعث ایجاد جنگ تجاری یک ساله با چین خواهد شد. ترامپ پیش از این به دلیل پنهان کردن آنچه که ادعا می کند وعده خرید کالاهای بیشتر کشاورزی از ایالات متحده است ، به پکن حمله کرده است ، ادعایی که مقامات چینی اختلاف نظر دارند.

افت شدید 1.4 درصدی یوان روزها پس از آنکه ترامپ بازارهای مالی را با تعهد به تحمیل 10٪ تعرفه واردات 300 میلیارد دلاری واردات چین از 1 سپتامبر متحیر شد ، رخ داد و به طور ناگهانی آتش بس کوتاه را در جنگ تجاری بود را شوکه کرد که باعث اختلال در زنجیره های عرضه جهانی شده است و رشد را کند کرد.

این خبر دلار را به شدت پایین آورد و قیمت طلا را تقویت کرد.

 

استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در نخستین توضیح این اقدام آمریکا، ضمن متهم کردن چین به دستکاری در نرخ ارزی گفت: چین به دنبال افزایش مزیت رقابتی محصولات تولیدی خود در برابر محصولات آمریکایی در تجارت بین‌المللی است. آمریکا از صندوق بین المللی پول خواهد خواست تا به اقدامات اخیر و ناعادلانه چین ورود کند.

تصمیم وزارت خزانه داری آمریکا پس از آن روی می دهد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پیام هایی توئیتری شدیدا به چین تاخته بود و آن ها را به سو استفاده از اقتصاد آمریکا با دستکاری در نرخ ارز متهم ساخته بود. از سوی دیگر اما بانک مرکزی چین در بیانیه ای اعلام کرد کاهش ارزش یوان به دلیل رویکرد یک جانبه آمریکا اتفاق افتاده است.

یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا که خواست نامش فاش نشود گفت بیانیه بانک مرکزی چین به خوبی نشان می دهد که دولت این کشور به طور رسمی تعیین نرخ ارز را به دست گرفته است.

وزارت خزانه داری آمریکا از چین خواسته است تا به توافق اعضای گروه ۲۰ در خصوص نرخ ارز پایبند باشد. این وزارت‌خانه از رایزنی با دولت و مقامات وزارت بازرگانی آمریکا برای اتخاذ پاسخ مناسب به رفتار اخیر چین خبر داده است.

فهرست سیاه ارزی وزارت خزانه‌داری آمریکا الزام آور نیست اما وزارت بازرگانی و دولت آمریکا می‌توانند با استناد به آن، اقدامات و محدودیت هایی علیه کشورهای قرار گرفته در این فهرست اعمال کنند.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن