تنش در روابط ایران و هلند

اقتصادبرتر

وزیر خارجه هلند اعلام کرد که پس از اخراج کارکنان سفارتش در تهران توسط مقام‌های جمهوری اسلامی، سفیر خود را از ایران فراخوانده است.

تهران – اقتصادبرتر – 14 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر ، استف بلوک در توئیتی نوشت: «تصمیم گرفته شد تا سفیر هلند در تهران را برای پاره‌ای مشورت‌ها فرا بخوانیم. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دو نفر از کارکنان سفارت هلند [در تهران] اخراج شدند. این پذیرفتنی نیست».

وی همچنین با انتشار بیانیه‌ای افزوده که تهران دو تن از کارکنان سفارت هلند را «عنصر نامطلوب» معرفی کرده و اضافه کرده که «به همین دلیل سفیر ایران را به وزارت خارجه هلند احضار کردیم و صریحاً گفتیم که اخراج دو همکار هلندی غیرقابل قبول و برای روابط دو جانبه منفی است».

وی اقدام جمهوری اسلامی ایران را «خیلی ناگهانی» توصیف کرده و گفته که کارکنان اخراج شده سفارت هلند، خاک ایران را ترک و به کشورشان برگشته‌اند.

قاسمی: دو دیپلمات هلندی به عنوان عنصر نامطلوب و در چارچوب عمل متقابل از ایران اخراج شدند

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تایید اخراج دو دیپلمات هلندی از جمهوری اسلامی ایران گفت: دو دیپلمات سفارت هلند در تهران در چارچوب عمل متقابل عنصر نامطلوب شناخته شده و از ایشان خواسته شد در تاریخ های ۱۲ و ۱۳ اسفند خاک کشورمان را ترک کنند.

قاسمی افزود: در پی اتهامات بی اساس دولت هلند به دو دیپلمات ایرانی و اخراج ایشان از آن کشور، موضوع عمل متقابل در دستور کار مراجع ذیربط قرار گرفته و پس از بررسی های همه جانبه در شورایعالی امنیت ملی، نهایتا تصمیم به اخراج دو نفر از دیپلمات های هلندی در تهران گرفته شد.

قاسمی از اینکه حتی با وجود اذعان دادستان کل و وزرای امور خارجه و کشور هلند به عدم مداخله دیپلمات های کشورمان در حوادث اتفاق افتاده در خاک آن کشور، دولت هلند حاضر به تجدید نظر در تصمیم خود نشد، ابراز تاسف کرده و افزود: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد مسئولین هلندی با درک درست از شرایط حساس منطقه ای و بین المللی در جهت امیال مخالفان و بدخواهان روابط دو کشور حرکت نکنند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان تنش در روابط خود با کشورهای اروپایی نیست؛ اما هر حرکتی علیه منافع ملی اش را با عمل متقابل در زمان و مکان خود و متناسب با حفظ مصالح عالیه کشور پاسخ خواهد داد.

در همین حال، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به این موضوع واکنش نشان داده و گفته که ایران نیز سفیر خود را برای مشورت فراخوانده است.

 وی گفت که اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند «غیرقانونی است» و افزوده است: «ما نیز سفیر را برای مشورت فرا خواندیم و اقدامات لازم را انجام خواهیم داد».

 ظریف توضیح بیشتری درباره اقدامات احتمالی ایران در قبال هلند نداده است.

هلند ۱۸ دی‌ماه امسال جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در طراحی دو ترور در خاک این کشور متهم کرد که یکی از این ترورها مربوط به قتل یک شهروند ایرانی به نام احمد مولا ابوناهض، مشهور به احمد نیسی، از مؤسسان «جنبش آزادی‌بخش الاحواز» است که ۱۷ آبان‌ پارسال در مقابل محل زندگی‌اش در شهر لاهه به قتل رسید.

در ۲۴ آذر ۱۳۹۴ (۱۵ دسامبر ۲۰۱۵) نیز فردی به نام علی معتمد در شهر آلمیره هلند توسط فردی از نزدیک هدف گلوله قرار گرفت و همان روز در بیمارستان جان سپرد.

اتحادیه اروپا به دلیل آنچه که «طرح‌ریزی ترور در خاک اروپا» خواند، دی‌ماه امسال با وضع تحریم‌هایی علیه وزارت اطلاعات ایران موافقت کرد.

ایران هم در واکنش به این اتهام‌ها و اعلام تحریم جدید، از «تجدید نظر در همکاری اطلاعاتی و امنیتی خود» با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و «عمل متقابل» علیه اروپا خبر داد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن