تنش میان اسلام آباد و دهلی نو

اقتصادبرتر

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید دو هواپیمای هندی را زده و دو خلبان هندی را دستگیر کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ اسفند ۹۷

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید دو هواپیمای هندی را زده و دو خلبان هندی را دستگیر کرده است.

به گفته یک سخنگوی ارتش پاکستان یکی از این هواپیماها در داخل خاک پاکستان افتاده و خلبان آن دستگیر شده است.

هند تایید کرده است که یک جنگنده میگ این کشور ناپدید شده است و از سرنوشت خلبان آن خبری دردست نیست.

همزمان عمران خان، نخست وزیر پاکستان در سخنانی خواهان اقدامات محتاطانه شده است. وی گفته است که “سلاح‌هایی که آنها و ما داریم می توانند باعث اتخاذ تصمیمهای اشتباه شود”.

براساس گزارش‎ها برای پروازهای غیرنظامی در منطقه تنش محدودیت‌هایی از سوی دو کشور اعمال شده است.

پاکستان: دو هواپیمای هند را زدیم و دو خلبان را به اسارت گرفتیم

پاکستان پیشتر گفته بود که در اقدامی تلافی‌جویانه علیه نفوذ جنگنده های هندی به داخل خاک این کشور در روز سه‌شنبه (۲۶ فوریه – هفتم اسفند) در منطقه بالاکوت، به اهداف هندی حمله کرده است.

اسلام‌آباد گفته بود که به این نفوذ جنگنده های هند به مناطقی در داخل خاک پاکستان پاسخ خواهد داد. دولت پاکستان که با خشم عمومی علیه حمله جنگنده‌های هند روبروست تاکید کرد که حق انتخاب “زمان و مکان” این پاسخ را برای خود محفوظ می‌دارد.

روز سه‌شنبه (۲۶ فوریه – هفتم اسفند) هند اعلام کرد مواضع پیکارجویان کشمیری که “در داخل خاک پاکستان” در منطقه “بالاکوت” مستقر بوده‌اند را هدف حمله هوایی قرار داده است.

به گفته مقامات هندی این حمله علیه نیروهای “جیش محمد” بوده است که مسئولیت حمله انتحاری ۱۵ فوریه در کشمیر تحت کنترل هند را برعهده گرفته است.

در طول ۷۰ سالی که از استقلال هند و پاکستان می گذرد، دو کشور سه بار با هم جنگیده‌اند (حتی می‌توان گفت چهار بار، چون آخرین باری که هند و پاکستان در سال ۱۹۹۹ در جنگ با یکدیگر درگیر شدند به طور رسمی اعلام جنگ نکردند).

آتش زیر خاکستر در روابط هند و پاکستان یکی از پایدارترین کانون های خطر بالقوه ژئوپولیتیک جهان محسوب می‌شود. این امر سبب شده که دو کشور به تولید تسلیحات هسته ای متوسل شوند- به همین جهت رویارویی نگران کننده در جنوب آسیا بیشتر از یک مناقشه منطقه ای بوده و حامل خطر گسترده تری است.

کشمیر محور اصلی اختلافات این دو کشور است و دو جنگ تمام عیار بین این دو همسایه بر سر کشمیر بوده است که هریک ادعای مالکیت بر سر آن را دارند. به دنبال جنگ سال ۱۹۷۱ یک خط مرزی “دی فاکتو” موسوم به خط کنترل این منطقه را بین دو کشور جدا می‌کند.

لغو پروازهای ۴ فرودگاه در شمال هند

در پی ساقط شدن ۲ جنگنده هندی دولت دهلی‌نو ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده حداقل ۴ فرودگاه در شمال این کشور را تعطیل کرد.

جنگ نیوز نوشت: فرودگاههای امرتسر، له، جامو و سرینگر از بیم حملات ارتش پاکستان تعطیل شده است.

لغو پرواز در تمام فرودگاه‌های پاکستان

دولت پاکستان اعلام کرد: با توجه به تشدید تنش و درگیری میان پاکستان و هند تمام پروازهای داخلی و خارجی در پاکستان تا اطلاع ثانوی لغو شده است.

در این بیانیه آمده است لغو پروازها به‌صورت موقت انجام شده و پس از بهتر شدن شرایط امنیتی پروازها از سر گرفته می‌شود.

دستگیری ۳ خلبان هندی

سخنگوی ارتش پاکستان در کنفرانس خبری خود اعلام کرد: جنگنده‌های پاکستانی وارد خاک هند نیز شدند و به‌روی اهداف مورد نیز نشانه‌گرهای خود را قفل کردند ولی مانور امروز تنها پیامی برای هند بود و ما از هدف قرار دادن جنگنده‌های هندی در خاک این کشور اجتناب کردیم.

دو جنگنده‌ای که ساقط شدند در خاک پاکستان هدف قرار گرفته بودند و دلیل اصلی شلیک به آنها نقض حریم هوایی پاکستان بود. در مجموع ۳ خلبان هندی به‌صورت زنده دستگیر شده‌اند.

به رسانه‌های دو کشور توصیه می‌کنم فضا را به‌سمت جنگ هدایت نکنند، عملیات امروز ما تنها پاسخی به نقض تمامیت ارضی پاکستان بود.

برخی رسانه‌ها اقدام به انتشار نخستین فیلم از خلبان هندی کردند که امروز پس از سقوط جنگنده‌اش زنده ماند و توسط نیروهای ارتش پاکستان دستگیر شد. وی در این فیلم خود را معرفی می‌کند و لباس مخصوص ارتش هند را به تن دارد.

واکنش وزیر خارجه هند

«سوشما سواراج» وزیر خارجه هند در واکنش به ساقط شدن دو جنگنده هندی گفت: دهلی‌نو به‌دنبال افزایش تنش با اسلام‌آباد نیست و با صبر و حوصله رفتار خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در حمله جنگنده‌های هندی به پاکستان هیچ مرکز نظامی مورد اصابت موشک‌های هند قرار نگرفته است، و این حمله در پاسخ به حمله تروریستی پلواما انجام شد که باعث ناراحتی و اندوه مردم هند شده بود.

گفتنی است در حال حاضر سواراج به چین سفر کرده و در نشستی حضور پیدا کرده که وزرای خارجه پکن و مسکو نیز در آن حاضر هستند.

مستندات ارتش پاکستان

پس از آنکه برخی رسانه‌های هندی مدعی شدند جنگنده‌های این کشور در خاک دهلی‌نو مورد هدف ارتش پاکستان قرار گرفتند، اسلام‌آباد ده‌ها تصویر از محل ساقط شدن جنگنده هندی در خاک خود منتشر کرد.

باز هم دعوت از هند برای مذاکره

«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان در گفتگوی زنده با مردم پاکستان باز هم هند را به مذاکره دعوت کرده گفت: پس از حادثه تروریستی پلواما که به کشته شدن ۴۴ نظامی هندی منجر شد اعلام کردیم حاضریم دهلی‌نو را برای تحقیقات بیشتر همراهی کنیم.

وی تصریح کرد: ما ملتی هستیم که طی ۱۰ سال ۷۰ هزار نفر را در حملات تروریستی از دست داده‌ایم و بیش از هر کشور دیگری تلخی اقدامات تروریستی را درک می‌کنیم.

عمران‌خان گفت: علی‌رغم پیشنهاد ما برای تحقیقات مشترک دهلی‌نو اقدام به نقض حریم هوایی پاکستان کرد و طبیعی است که هیچ کشوری تجاوز به خاک خود را تحمل نخواهد کرد. این وظیفه دولت است که با هر گونه تجاوزی مقابله کند.

نخست وزیر پاکستان تأکید کرد: ساقط شدن دو جنگنده هندی پیامی برای سران دهلی‌نو بود که اسلام‌آباد هم توان ضربه زدن به دهلی‌نو را دارد ولی ما کوشش کردیم که کسی در این حادثه کشته نشود از این رو به حداقل تلفات هند اکتفا کردیم.

رهبر حزب تحریک انصاف اضافه کرد: ما اینجا هستیم و نه قصد فرار داریم و نه امکان فرار، در تمام جنگ‌های خانمان‌سوز جهان جهل و خطا علت اصلی آغاز جنگ بوده است، ولی من از دولتمردان دهلی‌نو می‌خواهم که به‌جای جنگ‌افروزی به دعوت مذاکره ما پاسخ مثبت بدهند.

کنفرانس خبری ۱۱۲‌ثانیه‌ای وزارت خارجه هند

«رویش کومار» سخنگوی وزارت خارجه هند در تشریح تنش‌های موجود بین هند و پاکستان اعلام کرد: امروز ارتش پاکستان در پاسخ به عملیات ضدتروریستی هند حریم هوایی دهلی‌نو را نقض کرد.

وی تصریح کرد: ما از قبل منتظر واکنش نظامیان پاکستانی بودیم و به‌خوبی توانستیم این عملیات را خنثی کنیم.

کومار مدعی شد: هند یک جنگنده پاکستانی را هدف قرار داده که در خاک این کشور سقوط کرده است.

وی همچنین اذعان کرد: ارتش پاکستان یک جنگنده هندی را هدف قرار داده و ما از سرنوشت خلبان اطلاعی نداریم.

وی پس از بیان این سخنان بدون پاسخ دادن به سؤالات خبرنگاران جلسه را ترک کرد و بسیاری از خبرنگاران موجود نسبت به عدم پاسخ‌گویی وی اعتراض کردند.

گفتنی است سخنان کومار تنها یک دقیقه و ۵۲ثانیه طول کشید.

اکستان گفته است جنگنده‌های این کشور جنگنده‌های هندی را در روز سه‌شنبه (۲۶ فوریه) تعقیب کردند و هواپیماهای هند بمب‌های خود را در راه برگشت انداخته‌اند و این حمله تلفات و خساراتی نداشته است. هند ادعای متفاوتی مطرح کرده است. به گفته هند به اهداف نیروهای “جیش محمد” حمله کرده و تعدادی از فرماندهان آن را کشته‌اند.

حمله امروز چهارشنبه (۲۷ فوریه/۸ اسفند) پاکستان به داخل خاک هند را می‌توان در این چارچوب ارزیابی کرد؛ به عبارتی ساده‌تر این اقدامی تلافی جویانه از سوی پاکستان با هدفی خاص بویژه مصرف داخلی و برداشتن فشار عمومی بوده است.

ارتش پاکستان گفته است که در حمله امروز “مسئولانه” عمل کرده است. با این سخنان به نظر می‌رسد هدف پاکستان ورود به داخل خاک هند و پاسخ به حمله هند با هدف تاثیر روی افکار عمومی پاکستان بوده است. اما ظاهرا آنچه که اوضاع را پیچیده‌تر کرده و تنش را بسیار بالا برده سرنگونی جنگنده هندی و دستگیری خلبان آن بوده است. پاکستان می‌گوید که پس از حمله پاکستان، هند به تعقیب آنها پرداخته است و در نهایت پاکستان توانسته است جنگنده‌ها را هدف قرار دهد که یکی در داخل هند و دیگری در خاک پاکستان سقوط کرده است.

اوضاع اکنون کمی پیچیده‌ تر و تنش‌ها بالا بیشتر اوج گرفته که بالقوه می‌تواند به رویارویی منجر شود. چنین امری می‌تواند بر صلح و ثبات در منطقه به ویژه بر تلاشهای مذاکرات صلح در افغانستان تاثیر بگذارد.

پاسخ دادن