تنظیم بازار با برند شیر و اسب

اقتصادبرتر

 ایران خودرو و یک خودروساز کشوردر جهت تنظیم بازار خودرو و کاهش قیمت و برگرداندن بازار به تعادل و ثبات طرح فروش فوری خودرو را در دستور کار خود قرار دادند.

تهران – اقتصادبرتر – 15 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر ، این طرح از سویی در راستای سیاست‌های وزارت صمت و با هدف تنظیم بازار و کاهش قیمت صورت گرفت.

تحریم صنعت خودرو، افزایش قیمت تولید و هزینه‌های حاصل از آن، کمبود مواد اولیه و نیاز به داخلی سازی برخی از قطعات خودرویی، صنعتگران خودرو را با ضرر میلیاردی مواجه کرد،زیانی که ازیک سو، زنگ خطری برای بیکاری کارگران کارخانه‌های خودروسازبود و از سوی دیگرورشکستگی این صنعت را به همراه داشت.

از این رو به نظر می‌رسد، سیاست قیمت گذاری وزارت صمت برای خودروهای داخلی، پنج درصد زیر قیمت بازارمی تواند نجات بخش خودروسازان باشد تا علاوه بر دلگرم شدن آنان برای تولید، بتوانند پاسخگوی نیاز بازار باشند وحباب قیمت‌ها را یکی پس از دیگری از میان بردارند.

مصوبه دولت برای خودروهای وارداتی و ثبات نرخ ارز در اوایل طرح دولت برای قیمت گذاری خودرو باعث شد تا قیمت خودرو تا حدی به ثبات برسد.

در این طرح فروش فوری ایران خودرو و سایپا موعد تحویل خودروها 30 روزه اعلام شده است و این شرکت‌ها با عمل به تعهدات قبلی خود می‌توانند عرضه و تقاضا را به یک ثبات نسبی رسانده تا دیگر با این افزایش قیمت‌ها مواجه نشود.

اگر دو خودروساز بزرگ کشور به تعهدات خود عمل و اعتماد مردم را جلب کنند ثبات به بازار خودروباز خواهد گشت و شرایط بازار عادی خواهد شد.

*فروش فوری بیش از پنج هزارمحصول ایران خودرو

اما گروه خودرو سازی ایران خودرو در راستای آرامش و ثبات و نیز کاهش حباب قیمت دراین بخش از صنعت تلاش کرده است پس ازصدور مجوز اختصاص 20 درصد از تولیدات روزانه خود به فروش فوری از سوی وزارت صمت، تعداد 5هزار و 700دستگاه خودرو را به صورت فوری از سی‌ام بهمن، در هشت روز، به فروش برساند.

در این راستا گروه خودروسازی ایران خودرو تلاش کرد، در مجموع اسناد صادر شده به تعداد 35هزار و 405دستگاه خودرو از ابتدای بهمن تا روز یازدهم اسفندماه و تعداد خودرو به مشتریان تحویل دهد.

که طبق گفته كارشناسان بازارخودرو، با افزایش عرضه، قیمت خودرو در روزهای اخیر با سیر نزولی همراه بوده است.

افزایش تعداد تولید با شیب كم به علت مشكلات قطعه سازان به واسطه تحریم و مشكل نقدینگی، سبب كاسته شدن عرضه به بازار شد و افزایش تقاضای واقعی در روزهای پایانی سال، به كمبود خودرو در بازار دامن زد.

با توجه به شرایط ایجاد شده در بازار خودرو،‌ با دستور مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو،‌ این خودروساز به عنوان تامین كننده اصلی بازار، كارگروه تخصصی را به منظور تحلیل وضعیت در هفته‌های گذشته تشكیل داد تا قیمت بازار خودرو را به قیمت‌های كف هفته اول بهمن ماه كاهش دهد.

*سیاست حمایتی ایران خودرو از حقوق مصرف کننده

گروه صنعتی ایران خودرو به منظور دست یابی به این هدف و كاهش و یا تثبیت قیمت خودرو در بازار آزاد، برنامه‌ریزی مجدد و تخصیص منابع حاصل از فروش به قطعه سازان برای افزایش توان تولید را در دستور كار قرار داد. این خودروساز به منظور حمایت از حقوق مصرف كنندگان واقعی برنامهفروش 20 درصد از تولید روزانه به صورت فوری را به اجرا گذاشت و محدودیت‌هایی از جمله امكان ثبت نام فقط یك دستگاه خودرو برای هر كد ملی، عدم ثبت نام در 18 ماه گذشته برای محصولات ایران خودرو و حداقل سن 18 سال را اعمال كرد.

همچنین در طرح‌های فروش فوری روزانه كاهش اختصاص خودرو به مشتریانی كه در گذشته بیش از یك ثبت نام داشته اند و عدم تخصیص خودرو به مشتریان حقوقی به عنوان عوامل محدود كننده درنظر گرفته شد.

پیش بینی می‌شود، با افزایش عرضه و تحویل خودروها در فروش فوری، كاهش قیمت در بازار ادامه داشته و شرایط مطلوب تری برای تامین نیاز از سوی مشتریان واقعی و نهایی فراهم شود.

*کاهش قیمت شتاب می‌گیرد

به نظر می‌رسد، بعد از اعلام دو خودروساز بزرگ برای پیش فروش خودرو،تب و تاب دلالان خودرو برای فروش ایجاد خواهد شد و مصرف کنندگان واقعی وارد بازار خواهند شد.

بر این اساس، این روزها بازار خودرو با افزایش عرضه مواجه شده و به نظر می‌رسد به مرور تقاضاهای کاذب از بازار حذف شده و مصرف کنندگان واقعی به سمت این بازار هدایت شوند.

بررسی هاحکایت از آن دارد که مصرف کنندگان واقعی اعم از افرادی که خودرو را به عنوان ابزار کار یا مصرف واقعی خود نیاز دارند وارد بازار شده و خریدار شده اند. به این ترتیب قیمت‌های کاذب در بازار خودرو شکسته خواهد شد و اگر چه هنوز هم این بازار با حباب مواجه است اما نرخ‌ها تا حدودی به سمت واقعی شدن پیش خواهد رفت.

*تحویل 30هزار دستگاه خورو تا بهمن ماه

گروه صنعتی ایران خودرو با هدف تعدیل قیمت خودرو در بازار آزاد و رسیدن به حداقل قیمت بازار آزاد خودرو در بازه هفته نخست بهمن ماه، برنامه فروش ۲۰ درصدی تولید روزانه را در دستور کار قرار داده است.

از زمان ابلاغ مصوبه فروش ۲۰ درصدی تولید روزانه خودروسازان از سوی وزارت صمت در هفته پایانی بهمن ماه، تعداد ۱۲۰۰ دستگاه به صورت فوری تا پایان این ماه به فروش رسیده است. در بهمن ماه امسال درمجموع سند نزدیك به 30 هزار دستگاه خودرو صادر و خودروها تحویل مشتریان شده است.

با توجه به افزایش حباب گونه قیمت خودرو در بازار طی هفته‌های اخیر توسط دلالان و سودجویان، گروه صنعتی ایران خودرو برای مقابله با این شرایط و تامین نیاز مشتریان واقعی محصولات و مطابق بامصوبه وزارت صمت، ۲۰ درصد از تولید روزانه خود را به فروش فوری با مبنای قیمتی هفته اول بهمن ماه در بازار آزاد اختصاص داده است.

نقدینگی حاصل از فروش فوری محصولات، سبب بهینه سازی تخصیص منابع و پرداخت به قطعه سازان برای رونق تولید در خطوط تولید در زنجیره تامین ایران خودرو افزایش شمارگان روزانه تولید در خطوط این خودروساز خواهد شد.

 به منظور تحقق اهداف تعیین شده و جلب رضایت مشتریان واقعی، در برنامه روزانه فروش فوری محصولات ایران خودرو، محدودیت‌هایی از جمله هر کد ملی یک دستگاه خودرو، حداقل سن ۱۸ سال و ممنوعیت ثبت نام برای افرادی که در ۱۸ماه گذشته در طرح‌های فروش ایران خودرو شرکت کرده اند درنظر گرفته شده است.

همچنین افراد حقوقی در طرح فروش فوری ایران خودرو امکان ثبت نام نخواهند داشت.انتظار می‌رود با اقدامات و برنامه ریزی‌های پیش بینی شده و تداوم فروش فوری، قیمت بازار در روزهای آینده کاهش قابل توجهی یافته و دست دلالان از این بازار کوتاه شود.

گلیاری افزود: انجام تعهدات به مشتریان و تحویل خودروهای معوق در اولویت ایران خودرو است و تعهدات در ماه‌های آینده به روز خواهد شد.

مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران خودرو گفت: با بهبود روند تامین و تولید، گروه صنعتی ایران خودرو تاپایان امسال به اهداف مورد نظر در تولید دست خواهد یافت.

وی همچنین از مشتریان و خریداران محصولات این شرکت بابت تاخیرهای ناخواسته و تحمیلی در تحویل خودروها عذرخواهی کرد و افزود: با پرداخت سود مشارکت و جریمه دیرکرد مطابق قرارداد به دنبال جلب حداکثری رضایت مشتریان هستیم.

*تحویل ۳۵ هزار خودرو تا پایان سال به مشتریان

ایران خودرو تعهد کرده است تا پایان سال 35 هزار خودرو به مشتریان تحویل دهد، بر این اساس مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران خودرو نیز عنوان کرد: قرار است پایان سال ۳۵ هزار خودرو به مشتریان تحویل می‌دهیم تا بخشی از تعهدات معوقه این شرکت را انجام داده باشیم.

اهورا گلیاری افزود: با افزایش تولید و تحویل خودرو، تعهدات معوق ایران خودرو به مشتریان تا پایان سال کاهش خواهد یافت ضمن اینکه این خودروها در همه گروه‌های محصولات ایران خودرو از جمله پژو ۲۰۰۸، دنا، پژو پارس و ۲۰۶ و ۴۰۵ خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه وضع تامین و تولید در خط تولید ایران خودرو روز به روز رونق بیشتری می‌گیرد، خاطر نشان کرد: با تامین قطعات کسری، تعداد خودروهای ناقص نیز در حال تکمیل و تحویل به مشتریان است.

*سخن آخر

به نظر می‌رسد با طرح پیش فروش فوری خودرو،قدری از هیجان کاذب این روزهای خودرو کاهش و آرامش دوباره به بازار خودرو بازگردد، آرامشی که بیشتر مرهون تولیدات روز افزون خودروسازانی چون ایران خودرو خواهد بود تا با افزایش تولید و عرضه به مشتریان واقعی،قیمت محصولات تولیدی کاهش و مشکلات در این بخش مهم اقتصادی رفع شود.

پاسخ دادن