تهدید موقعیت ترامپ با استیضاح دمکرات ها

تهدید موقعیت ترامپ با استیضاح دمکرات ها

به گزارش واشنگتن پست، آدام شیف رئیس کمیته استیضاح ترامپ اعلام کرد ما در موقعیت ویژه ای برای استیضاح رئیس جمهوری آمریکا هستیم ، زیرا موضوع استیضاح ترامپ در آمریکا یک موضوع خاص و استثنایی و پیچیده است.

تهران – اقتصادبرتر – 5 بهمن 98

سناتور لینسی گراهام نیز می گوید همانگونه که رئیس کمیته استیضاح بیان کرد ، ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود نه تنها قانون اساسی را زیر پا گذاشته بلکه آن را نابود کرده است . وی افزود : ما می خواهیم شفاف و صریح قانون گریزی ترامپ را بررسی کنیم و معتقدیم قوانین آمریکا تا کنون در خصوص قانون گریزی ترامپ بسیار صبوری کرده است و بسیاری از خطاهای او را نادیده گرفته است . سناتور جمهوریخواه استیو داینز معتقد است ، به یاد دارم در دوره تحصیلات دبیرستان وقتی امتحان داشتم ، معلم سر جلسه امتحان حاضر می شد و اگر من پاسخ سئوالات را کامل ننوشته بودم ، دوباره به من فرصتی می داد تا پاسخ سئوالاتم را کامل کنم . درباره ترامپ من معتقدم باید به وی فرصت دیگری بدهیم تا اشتباهات خود را اصلاح کند. ضمن این که دمکرات ها هنوز علیه رئیس جمهور مستندات کافی ندارند .

آدام شیف می گوید ، در استیضاح مهم این است که ترامپ قوانین آمریکا خصوصا قانون اساسی را تمام و کمال زیر پا گذاشته است . وی تصریح کرد استیضاح ترامپ یک روند کاملا منطقی را سپری می کند زیرا نجات آینده جایگاه ریاست جمهوری آمریکا و حفظ قانون اساسی در گرو استیضاح رئیس جمهوری است که همه آن ها را زیر پا گذاشته است .
شیف می گوید ، در کوران استیضاح ، ترامپ برای فرافکنی راهی داووس شد و تلاش کرد موضوع استیضاح را تحت الشعاع قرار دهد . وی در داووس نیز به دروغ های خود ادامه داد و سعی کرد افکار عمومی را از استیضاح خود منحرف کند و مدعی شد که موضوعی وجود ندارد که بخاطر آن استیضاح شود .
ترامپ در ایجاد انحراف در افکار عمومی استاد است و بارها با این تاکتیک توانسته بر اشتباهات خود سرپوش بگذارد . وی در داووس نیز از همین تاکتیک استفاده کرد تا استیضاح را تحت الشعاع قرار دهد .
شیف گفت : ترامپ تخلفات زیادی دارد که یکی از آن ها فساد مالی و استفاده از موقعیت ریاست جمهوری در جهت منافع شخصی خود است. ترامپ امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا را با سیاست های مخرب خود به فساد کشیده و موقعیت جهانی آمریکا را به مخاطره انداخته است .
شیف گفت : از مجلس سنا که اکثریت آن جمهوریخواه هستند انتظار نمی رود اقدام جدی ای علیه ترامپ انجام دهد . اما دستکم می توان به ترامپ فهماند که آمریکا کشوری قانونمند است و قانون در راس امور قرار دارد و رئیس جمهور باید بر اساس قانون اقدام کند .
شیف گفت : یکی از تخلفات ترامپ این است که مقابل شاهدان عینی مانع ایجاد می کند و اجازه نمی دهد شاهدان تخلفات وی در جلسات استیضاح شرکت کنند و علیه وی شهادت بدهند . یکی از این شاهدان جان بولتون است که ترامپ مانع از مشارکت وی در جلسات کمیته استیضاح می شود. ترامپ خود را مافوق قانون و قانونگذاران می داند و هر کاری که بخواهد مافوق قانون انجام می دهد . ترامپ همانگونه که در محافل دیگر نظیر داووس از همین تاکتیک استفاده کرد و به کل مدعی شد که هیچ تخلفی نداشته است، در نشست های استیضاح نیز همه تخلفات را منکر می شود .
به گفته شف ، جمهوریخواهان سنا با توجیه تخلفات ترامپ اجازه نمی دهند ، دمکرات ها وارد جزییات سیاست ها و برنامه های ترامپ شوند. تا مبادا تخلفات وی آشکار شود .
جنیفر روبین سناتور دمکرات ، گفت : من از جمهوریخواهان تعجب می کنم که چرا اینقدر تلاش می کنند بر تخلفات ترامپ سرپوش بگذارند. آن ها قطعا بنفع ترامپ رای خواهند داد .
مدیران استیضاح به عنوان دادستانان این محاکمه 24 ساعت در طول سه روز که این جلسه دومین روز آن بود، فرصت دارند تا اتهام‌هایی را که علیه ترامپ مطرح کرده‌اند، تبیین کنند.

پس از پایان مهلت دادستانان، مدافعان ترامپ نیز 24 ساعت در مدت سه روز فرصت دارند تا دفاعیات خود را مطرح کنند و پس از آن برای برکناری ترامپ رای‌گیری می‌شود.

رییس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پس از این اظهارات و متهم کردن ترامپ به نقض قانونی اساسی که به گفته وی “حمله جدی و خطرناک علیه ملت آمریکا” است، تاکید کرد: [ترامپ] یک لحظه بیشتر هم نباید در قدرت بماند.
ندلر سپس برای رد ادعای جمهوریخواهان مبنی بر اینکه ترامپ عملی خلاف قانون انجام نداده که استیضاح شود، بخشی از سخنان «لیندزی گراهام» سناتور طرفدار ترامپ را در جلسات استیضاح «بیل کلینتون» رییس جمهوری پیشین آمریکا پخش کرد.
با این حال، اگر تیم وکلای ترامپ و خود او در طول جلسات استیضاح بتوانند افکار عمومی را همراه با گفتمان خود کنند که مدعی “تحریف خطرناک قانون‌اساسی” از سوی دموکرات‌ها است، آن وقت ممکن است جمهوری‌خواهان با قدرتی مضاعف خود را برای دور دوم ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، برتری بیشتر در سنا و شتاب به انتصاب قضات محافظه‌کار آماده کنند که این آخری اثربخشی بسیار پایدارتر از دو دستاورد اول خواهد داشت و می‌تواند زمینه تغییر قوانینی چون حقوق مدنی همجنس‌گرایان یا آزادی سقط جنین را برای چند دهه تضمین کند.
این سومین بار در تاریخ ایالات متحده است که رئیس‌جمهوری استیضاح می‌شود. آخرین بار در دهه ۹۰ میلادی، بیل کلینتون از سوی جمهوری‌خواهان محاکمه شد اما با کسب رای اعتماد به کار خود ادامه داد. پیش از آن هم در قرن نوزدهم اندرو جانسون، دیگر رئیس‌جمهور دموکرات استیضاح شده بود که در نهایت تنها با یک رای بیشتر موفق به ماندن در کاخ‌سفید شد.
البته ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور فقید جمهوری‌خواه هم در دهه ۷۰ میلادی بر سر رسوایی واترگیت در آستانه استیضاح قرار گرفت اما پیش از آن که مجلس سنا او را محاکمه کند از مقام خود استعفاء داد و کاخ‌سفید را ترک کرد.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصادبرتر

پاسخ دادن