توسعه ناوگان دوگانه‌سوز خودروی عمومی توسط ایران خودرو

توسعه ناوگان دوگانه‌سوز خودروی عمومی توسط ایران خودرو

به منظور اجراي مصوبه شوراي اقتصاد در زمينه ارايه تسهيلات براي افزايش ظرفيت توليد خودروهاي دوگانه‌سوز، تفاهم نامه همكاري ميان #ايران_خودرو و شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي امضا شد.

تهران – اقتصادبرتر – 19 آذر 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ايكوپرس، مديرعامل ايران خودرو در مراسم انعقاد اين تفاهم نامه از آمادگي كامل اين خودروساز براي توسعه ظرفيت هاي توليد خودرو با موتورهاي گازسوز و‌ كم مصرف خبر داد.

فرشاد مقيمي گفت: ايران خودرو و شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي هر دو به دنبال تحقق اهداف مشتركي در زمينه كاهش مصرف سوخت و آلايندگي‌ها و اقتصادي كردن فعاليت حمل و نقل كشور هستند كه ايران خودرو به عنوان بزرگ ترين خودروساز كشور آمادگي دارد در كارگروه‌هاي مشترك تصميمات را عملياتي و اجرايي كند.

مقیمی همچنین از تولید خودرو‌های نیمه سنگین و سنگین پایه گازسوز خبر داد و افزود: این کار در شرکت# ایرا_ خودرو _دیزل آغاز شده و امیدواریم در آینده نزدیک این خودرو‌ها را به بازار عرضه کنیم.

وي توليد و عرضه محصول ون وانا با موتور گازسوز اي.اف.7 را يكي از اقدامات موثر در كاهش آلايندگي ها برشمرد و گفت: اين خودرو از منظر اقتصادي، امكانات و كيفيت صرفه بالايي براي مصرف كننده دارد كه ون‌هاي موجود در بازار فاصله زيادي با آن دارند.
مديرعامل ايران خودرو استفاده از سوخت گاز در حمل و نقل نيمه سنگين و سنگين را از ديگر نيازهاي جامعه برشمرد و گفت: اقدامات اوليه در اين زمينه آغاز شده و با توجه به تجربه موفق در بخش سواري،‌ در اين بخش نيز مي‌توانيم دستاوردهاي قابل توجهي را كسب كنيم.

در اين مراسم معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي نيز از تصويب پرداخت تا سقف6 هزار و 500 ميليارد تومان از محل صرفه جويي توليد خودروهاي گازسوز و يا تبديل خودروهاي بنزيني به گازسوز در شوراي اقتصاد خبر داد.

عليرضا صادق آبادي گفت: اين كمك بلاعوض به خودروهاي عمومي شامل تاكسي هاي سدان،‌ ون،‌ وانت ها و مسافربرهاي شخصي اختصاص خواهد يافت كه هدف اصلي، كاهش هزينه هاي حمل و نقل بار و مسافر است. وي از كاهش مصرف روزانه 24 ميليون ليتر مصرف بنزين پس از سهميه بندي خبر داد و گفت: با توليد و يا تبديل يك ميليون و 400 هزار خودرو گازسوز دست كم 10 ميليون ليتر مصرف بنزين كاهش خواهد يافت كه سرمايه گذاري‌هاي صورت گرفته از محل صادرات اين صرفه جويي به زودي جبران خواهد شد.

وی در حاشیه مراسم امضاء تفاهم نامه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با شرکت ایران خودرو با هدف توسعه ناوگان دوگانه سوز گفت: بر اساس این تفاهمنامه قرار بر این شده است وزارت نفت تفاوت قیمت خودرو‌های تک سوز به دوگانه سوز را پرداخت کند.
وی افزود: بر همین اساس امروز با شرکت ایران خودرو تفاهم نامه‌ای امضا شد تا در ازای تولید خودرو‌های دوگانه سوز این تفاوت را که از ۳۳۰ تا ۴۴۰ دلار خواهد بود، وزارت نفت پرداخت کند.
معاون وزیر نفت در توضیح بیشتر این تفاهم نامه افزود: اجرای این تفاهم نامه به این شکل است که یک بانک به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی وام می‌دهد، ما نیز بازپرداخت اصل و فرع آن را متعهد می‌شویم در ادامه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به کارخانه‌های خودروسازی و کارگاه‌های تبدیل هزینه گازسوز کردن خودرو‌ها را از این محل پرداخت می‌کند.
وی با بیان اینکه بدین ترتیب هزینه گازسوز کردن خودرو‌ها برای مصرف کننده نهایی کمک بلاعوض خواهد بود، افزود: ما نیز از محل صادرات بنزین صرفه جویی شده این هزینه را جبران خواهیم کرد.

در اين جلسه گزارشي از برنامه ها و اقدامات ايران خودرو در زمينه توسعه ظرفيت توليد محصولات دوگانه سوز ارايه شد. ون وانا، تاكسي سمند و وانت آريسان گازسوز مهم ترين محصولات ايران خودرو در بخش خودروهاي ناوگان حمل و نقل عمومي و نيمه سنگين است.

توليد محصول ون و جايگزيني با ون‌هاي فرسوده فعلي يكي از پروژه هاي مهم در كاهش آلايندگي ها و مصرف سوخت است. در گام نخست ايران خودرو نسبت به جايگزيني 10 هزار خودروي ون فرسوده با ون وانا با موتور پايه گازسوز اي.اف.7 اقدام خواهد كرد. اين تعداد براساس خواست متقاضيان قابل افزايش است.
از مزاياي اين خودرو استفاده از موتور ملي است كه با دارا بودن استاندارد يورو 5 تمامي استاندارد آلايندگي و مصرف سوخت را پاس مي كند. قدرت موتور نسبت به نوع بنزيني بالاتر بوده و اختلاف ميان قيمت بنزين و گاز صرفه اقتصادي قابل توجهي را براي مصرف كننده دارد. با توجه به سطح بالاي خودكفايي، كاهش ارزبري و اشتغال زايي دستاوردهاي جانبي توليد اين خودرو است.

فرشاد مقيمي درحاشيه مراسم امضاي تفاهم نامه با شركت ملي پخش فرآوردهاي نفتي:

ايران خودرو توانايي توليد روزانه 400 دستگاه خودرو خانواده سمند، 405 و پارس و وانت آريسان دوگانه سوز را براي ناوگان حمل نقل شهري و عمومي كشور دارد.
این خودروساز قادر به تامين نياز كل ناوگان تاكسيراني به خودروهاي دوگانه‌سوز است و تمام امكانات خود را در اين زمينه بسيج كرده است.
درصورت تامين منابع مالي از سوي مسئولان ذيربط، ايران خودرو آماده عرضه تاكسي‌هاي دوگانه‌سوز به ناوگان حمل نقل عمومي است.
خودروهاي دوگانه‌سوز ایران‌خودرو منطبق با استانداردهاي روز جهاني توليد مي‌شود.
هيچ گونه مشكلي از نظر تامين و قطعات توليد خودروهاي دوگانه سوز نداريم.

از ديگر اقدامات صورت گرفته در مسير افزايش رضايت مشتريان، انتقال مخزن گاز دو خودروي كار ون وانا و وانت آريسان به بخش كفي است كه از اشغال فضاي مفيد براي كاربر جلوگيري مي كند. پروژه انتقال مخزن گاز به كفي در خودروهاي سواري نيز در دست اقدام است.
همچنين افزايش ظرفيت مخزن گاز به 300 كيلومتر پيمايش درحال اجراست كه این رقم در گام بعدی تا 400 كيلومتر افزایش خواهد یافت به اين ترتيب با كاهش دفعات مراجعه به مراكز سوخت گيري وضعيت خدمت رساني در جايگاه ها نيز بهبود خواهد يافت.

پاسخ دادن