تولید، قربانی قاچاق

قاچاق کالا
اقتصاد برتر

اکرم صدیقی- سردبیر سایت-یکی از موضوعاتی که در سیستم اقتصادی کشور ها اختلال ایجاد می کند قاچاق کالا است . قاچاق که به کالای وارداتی غیر قانونی و بدون مجوز اطلاق می شود قاتل تولید است و تولید داخلی در هر کشوری را ویران می کند .

تهران- اقتصاد برتر- 27 آذر 97

قاچاق صرفا واردات کالای بدون مجوز به کشور نیست بلکه عدم پرداخت حقوق گمرکی و سایر عوارض ها نیز باعث افزایش کالای قاچاق می شود . در شرایطی که کیفیت کالاهای داخلی پایین و تولید داخل در رقابت با کالای خارجی ناتوان باشد قاچاق کالا افزایش می یابد . به گفته رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 92 حجم قاچاق کالا به ایران 20 میلیارد دلار برآورد شده است. در این بین آمار کوله برانی که به صورت قاچاق کالاها را از مرز به داخل کشور حمل می کنند به 37 هزار نفر رسیده است. براساس مطالعاتی که در مراکز پژوهشی کشور انجام شده، به ازای هر یک‌ میلیارد دلار قاچاق کالا، 50 هزار فرصت شغلی در کشور از بین می‌رود.

گزارش‌ های جهانی نیز وضعیت مطلوبی را برای مبارزه با قاچاق کالا در ایران ترسیم نمی‌کند، گزارش جریانات مالی غیرقانونی، بین سال‌های 2013 تا 2004 میلادی معتقد است ، ایران بین 149 کشور در جایگاه 24 جهان قرار دارد که بیانگر وضعیت نامناسب در تجارت و جریانات مالی در جهان است. پوشاک و البسه از جمله کالاهایی است که بیشترین واردات قاچاق را شامل می شوند. در شرایطی که ایران جزء کشورهایی است که دارای مواد اولیه البسه است و از کارخانجات خوبی در این زمینه بهره مند است که می تواند لباس با کیفیت تولید کند و البسه ایران در برخی استان ها صاحب برند است و می تواند نیاز کشور را تامین کند و حتی به کشورهای منطقه نیز صادرات داشته باشد اما قاچاق کالا ضربه سنگینی به تولید البسه در داخل کشور زده است . نساجی ایران قربانی واردات گسترده البسه از کشورهایی نظیر ترکیه ، امارات ، چین و سایر کشورهای دیگر شده و هزاران نفر از فعالان این صنعت یا به سختی کار می کنند یا کارگاه های خود را تعطیل کرده اند !

اما متاسفانه عزم جدی ای برای مقابله با قاچاق البسه در کشور وجود ندارد و بازارهای لباس ایران پر است از انواع البسه با مارک های خارجی و در بسیاری از بازارها لباس های چینی بی کیفیت! نکته مهمتر این که لباس هایی که قاچاق می شوند در شبکه های رسمی کشور نیز دارای تبلیغ هستند و ذهن مشتری را شستشو می دهند! راهکار این معضل اقتصادی چیست؟ آیا بهتر نیست بخاطر منافع ملی کشور و اشتغال جوانان ایرانی مقابله با قاچاق خصوصا قاچاق کالا را که همه اجزای تولید آن را در داخل داریم جدی بگیریم و از تبلیغات رسمی کشور برای جا انداختن برند های داخلی خودمان استفاده کنیم !

برخی معتقدند همه دستگاه های کشور در امر قاچاق کالا هم نظر نیستند و اختلاف در بین دستگاه ها خود باعث عدم مبارزه جدی با قاچاق شده است و در برخی موارد دستگاه های رسمی کشور نیز در قاچاق نقش دارند و بخاطر منافع صنفی خودشان حاضرند منافع ملی را به چالش بیاندازند ! وگرنه مبارزه با قاچاق کالا امر پیچیده ای نیست . کشوری که قادر است غول داعش را با وجود برخورداری از حمایت ابر قدرت ها به زانو در بیاورد چطور نمی تواند جلوی واردات قاچاق کالا را بگیرد! با تداوم این روند قاچاق کالا قطعا تولید داخل سر پا نخواهد شد و قادر به ایستادگی نیست لذا ضروری است دولت فکری اساسی برای برخورد با قاچاق کالا داشته باشد.

بگفته امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و شفاف ‌سازی مجلس از مجموع 162 گمرک کشور، تنها سه گمرک مجهز به دستگاه ایکس‌ری هستند. این امر از این منظر دارای اهمیت است که گفته می‌شود بخشی از قاچاق کالا از طریق گمرکات کشور و مبادی رسمی وارد  می‌شوند. کارشناسان اقتصادی می گویند تولید ناخالص داخلی عامل اصلی رشد اقتصاد است لذا با کنترل قاچاق از اتلاف هزاران فرصت شغلی جلوگیری می شود. از سوی دیگر سهولت کسب و کار نیز از شاخصه های مهم رشد اقتصادی است که باز هم ایران رتبه جالبی در این مورد ندارد و این مورد نیز علاوه بر روش های امنیتی می تواند در کنترل قاچاق کالا موثر واقع شود. پس موضوع قاچاق را جدی بگیریم و امروز تصمیم بگیریم که فردا دیر است.

پاسخ دادن