تولیدکنندگان طلا در بورس تهران!!

سازمان استاندارد: طلای آب شده نخرید
اقتصاد برتر

سلسله مشکلات و گاها مفاسد اقتصادی در ایران تمامی ندارد؛ فرآیند پیدایش و انحطاط تمامی آنها نیز تقریبا به یک شکل است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اقتصاد جهان،  سلسله مشکلات و گاها مفاسد اقتصادی در ایران تمامی ندارد؛ فرآیند پیدایش و انحطاط تمامی آنها نیز تقریبا به یک شکل است:

۱⃣ اول اینکه، راهکارهای خلاقانه و نوآورانه در مراکز حساس و مهم مالی و اقتصادی شکل میگیرد:
?موسسات مالی گیت
?پدیده گیت
?نفت گیت
? پتروشیمی گیت
? ال سی گیت
? مش قربانعلی گیت
? دلار ۱۲۰۰ تومانی گیت
? دلار ۴۲۰۰ تومانی گیت
?خصوصی‌سازی گیت
?بنیاد گیت
?بورس گیت
? و …
تقریبا تمامی گیت ها نیز زیر سایه نهادهای دولتی و حکومتی شکل می‌گیرند.

۲⃣ در مواردی، تعدادی از موارد ذکر شده حتی در صدا و سیما، رسانه‌های اجتماعی، درودیوار شهرها، و جلسات مهم اقتصادی، با تبلیغات گسترده به جمع آوری سرمایه های مردمی و در بسیاری موارد تقسیم و توزیع بیت‌المال می‌پردازند.

۳⃣ پس از چندگاهی، تعدادی از این راهکارهای خلاقانه، فاسد از کار در می آیند و ناگهان میزان زیادی سرمایه از طریق بانک، چمدان، و یا حتی کامیون به خارج از کشور منتقل می‌شود و برخی متواری می‌شوند.

۴⃣ متضررین و مدعی‌العموم نیز گاها با تحریک رسانه‌های بیگانه دست به اعتراضات گسترده زده و خواستار پاسخگویی مسئولین و نهادهای ناظر میشوند …

۵⃣ و در نهایت مفسدین مجازات می‌شوند و چون آه در بساط ندارند! ضرر و زیان ها از خزانه بیت‌المال و در قالب تورم عمومی از جیب مبارک من و شما پرداخت می‌شود …

? و کمی بعد روز از نو، روزی از نو: گیت‌های جدیدی در جای دیگری راه های نوین فساد آفرینی را ایجاد می‌نمایند، البته آنقدر #نامشهود که ذهن هیچ نهاد ناظری به آنها خطور نخواهد کرد …

〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
✍️ مشکل کار اینجاست که نهادهای ناظر در فرآیند شکل‌گیری فساد در تمامی موارد ذکر شده می‌توانستند جایی زودتر از مرحله نهایی که سرمایه‌ها و بیت‌المال به خارج از کشور منتقل می شود، ورود کنند و یا ? بجای تمرکز بر مجازات، بر ایجاد مسیرهای سیستماتیک شناسایی فساد و پیشگیری از وقوع آنها اقدام نمایند.

و اینکه همیشه گویا نهاد ناظر، آخرین نفری ست که از ماجرا خبردار می شود …

〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
? در #بورس تهران هم حالا چندیست شرکتهای معدودی آنقدر ارزش طلایی پیداکرده‌اند که گویا به جای لنت ترمز، نخ پلی اکریل، مواد اولیه الیاف، سیمان، برق، کارتن، مواد غذایی، و علوفه و گوشت تبدیل به تولیدکنندگان طلا شده اند!!!

? ارزش سهام برخی از این شرکتها در طی یکسال گذشته بیش از ۵۰ برابر شده است!!!

?البته مقصود از این مقاله طرح وجود مشکل در این شرکتها نیست، مسأله آنجاست که اگر خدای ناکرده در موردی از این موارد فسادی در حال اجرا باشد، نیازمند توجه نهادهای ناظر است … چراکه در نهایت طبق عادت معمول، زیان سهامداران «احتمالی» این شرکتها نیز از خزانه بیت المال و نهایتاً در قالب چاپ پول و تورم عمومی جبران خواهد شد.

حالا باید پرسید نهاد ناظر کی قصد ورود به این ماجرا را خواهد داشت و شاید در صورت تاخیر و تعلل، می‌بایستی بر علیه خود نهاد ناظر نیز طرح مسأله نمود!

پاسخ دادن