جاستین ترودو، متهم به فساد شد

اقتصادبرتر

وزیر بودجه دولت کانادا از مقام‌ خود کناره‌گیری کرد. این سومین کناره‌گیری در دولت کانادا در پیوند با تحقیقات مربوط به یک پرونده جنجالی فساد است و نخست‌وزیر آن کشور را با چالش‌های تازه‌ای روبه‌رو می‌کند.

تهران – اقتصادبرتر – 14 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، ژان فیلپوت، وزیر بودجه گفته دیگر به دولت جاستین ترودو، در جریان اتهام‌های وارد شده به مقام‌های ارشد، اعتماد ندارد.

شماری از مقام‌های ارشد دولت کانادا متهم به تلاش برای تغییر مسیر در جریان تغییرات مربوط به پرونده فساد در شرکت مهندسی «اس‌ان‌سی-لاوالین» شده‌اند.

ترودو در هرگونه دخالت در روند تحقیقات برای محافظت از این شرکت را رد کرده‌است.

خانم فیلپوت گفته «با سبک و سنگین کردن رخدادهایی که در هفته‌های اخیر دولت فدرال را تحت تاثیر قرار داده، به این نتیجه رسیدم که باید از مقام خود در کابینه کناره‌گیری کنم».

بحران در دولت کانادا؛ یک وزیر دیگر استعفا کرد

فیلپوت افزوده «متاسفانه من اعتماد خود به نحوه برخورد دولت با این قضیه و واکنش‌های آن به مسائلی که مطرح شده‌، را از دست داده‌ام».

ماه گذشته جودی ویلسون-ریبولد، وزیر پیشین دادگستری دولت کانادا، در نشستی در کمیته امور قضائی مجلس عوام کانادا گفته بود ترودو و اطرافیان او دخالت‌های «نامناسبی» انجام داده، از جمله «تهدید‌هایی» در مورد دخالت در قضیه رسیدگی به پرونده اس‌ان‌سی-لاوالین کرده‌اند.

خانم فیلپوت از حزب لیبرال از سیاستمداران نزدیک به خانم ویلسون-ریبولد به‌شمار می‌رود.

هفته پیش رهبر اپوزیسیون دولت کانادا خواستار کناره‌گیری ترودو شده بود.

شرکت اس.ان.سی متهم است بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ نزدیک به ۴۸ میلیون دلار کانادا به مقام‌های لیبی رشوه پرداخت کرده است. مقام‌های دولت کانادا، وزیر دادگستری این کشور را تحت فشار قرار داده بودند تا به جای محاکمه، با اخذ جریمه پرونده مربوط به فساد مالی آن را فیصله دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره انگیزه‌های «اتاوا» برای دخالت در این پرونده نوشته محاکمه موجب می‌شد سی.ان.سی برای یک دهه از شرکت در مناقصه‌های دولت فدرال محروم شود و این می‌توانست آمار بیکاری را در استان «کبک» که دفتر مرکزی شرکت در آن قرار دارد، افزایش دهد.

رئیس هیأت خزانه‌داری کانادا در بیانیه‌ای که در توئیترش منتشر کرده گفت: «طی هفته‌های گذشته رویدادهایی را که دولت فدرال را به لرزه درآورده‌اند بررسی کرده‌ام و بعد از تأمل جدی به این نتیجه رسیده‌ام که بایستی از سمتم به عنوان وزیر کابینه کناره‌گیری کنم.»

رسانه دولتی بی‌.بی‌.سی نوشته رسوایی مربوط به پرونده اس.ان.سی، باعث افت محبوبیت دولت جاستین ترودو چند ماه قبل از انتخابات سراسری اکتبر شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشته ترودو به عنوان کسی که یکی از شعارهای انتخاباتی‌اش را شفافیت در سیاست‌ورزی قرار داده بود بایستی در هفت ماه باقی مانده تا انتخابات، وجهه‌اش را ترمیم کند، اما این رسوایی ممکن است باعث شود او جایگاهش به عنوان رهبر حزب لیبرال و بالتبع نخست‌وزیری را از دست بدهد.

روز دوشنبه «اندرو شیر»، رهبر حزب محافظه‌کار کانادا یک بار دیگر از ترودو خواست از سمتش استعفا کند. او از سایر وزیران دولت کانادا خواست از فیلپات الگو گرفته و کناره‌گیری کنند.

پاسخ دادن