جنگ تجاری آمریکا، اقتصاد جهانی را تهدید می کند

جنگ تجاری آمریکا، اقتصاد جهانی را تهدید می کند
اقتصادبرتر

چین با اجرای ۷۵ میلیارد دلار تعرفه جدید بر کالاهای آمریکایی دور جدیدی از جنگ تعرفه ها را آغاز کرد که پیش بینی می شود دور جدید جنگ تجاری بین دو کشور اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ شهریور ۹۸

بلومبرگ در تازه ترین گزارش خود درباره جنگ تجاری نوشت: در آخرین برخوردی که با تشدید تنش های تجاری میان واشنگتن و پکن بوجود آمد، چین اعلام کرد تعرفه هایی را برای کالاهای آمریکایی وارداتی به میزان ۷۵ میلیارد دلار اعمال خواهد کرد تا به تلافی، اعمال تعرفه های ترامپ بر کالاهای چینی واکنش نشان دهد. هدف اصلی اعمال تعرفه های جدید چین ، تحت فشار قرار دادن کالاهای کشاورزی آمریکا است، بخش کشاورزی آمریکا همان بخشی است که مهمترین پایگاه رای دهندگان به دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری بود . ترامپ این روزها بشدت درگیر کمپین انتخاباتی برای پیروزی در دور بعدی ریاست جمهوری آمریکا است. از سوی دیگر واردات نفت آمریکا به چین به دلیل مناقشات فی مابین با مشکل مواجه شده است که خسارت زیادی به آمریکا وارد می کند و از طرفی تقاضای جهانی کالا را نیز تهدید می کند. اعمال تعرفه های تلافی جویانه از سوی چین و آمریکا با بالا گرفتن تنش های تجاری باعث تحت تاثیر قرار دادن کالاهای استراتژیکی همچون نفت خام، مس و نیز افزایش قیمت طلا در بازار شده است. قیمت کنجاله سویا و کلزا نیز در چین به دلیل همین مناقشات تجاری افزایش یافت.

نمودار زیر که توسط بلومبرگ ارزیابی شده ، نشان می دهد تقاضای کالاها طی ماه های گذشته نسبت به سال قبل به دلیل تنش تجاری با کاهش قابل توجهی مواجه شده است.

تقاضای کالاها طی ماه های گذشته نسبت به سال قبل به دلیل تنش تجاری با کاهش قابل توجهی مواجه شده است.
منبع. مرکز آمار بلومبرگ

تشدید تنش های تجاری سایر بازارهای جهان را نیز تحت الشعاع قرار داده است، بطوری که سهام شرکت های انرژی و کالاهای آسیایی نیز سقوط کرده و شرکت های ماینر ریو و پتروچاینا به ترتیب زیان های ۳٫۷ درصدی و ۵٫۶ درصدی را تجربه کردند. یافته ها نشان می دهد طی ۷ ماه اخیر به کمترین میزان خود رسیده اند. بزرگترین شرکت تولید کننده مس چین نیز به ضعیف ترین وضعیت سهام خود رسیده است.

*شعله ور شدن آتش جنگ تجاری

تهدید بزرگترین کشور آسیایی از سوی ترامپ باعث شد خرید محصولات کشاورزی آمریکایی از سوی چین متوقف شده و از سوی دیگر پول ملی یوآن را تضعیف کند. ترامپ با برچسب زدن به چین که خود عامل تعدیل ارز بوده است نسبت به این امر واکنش نشان داد.

به گفته بلومبرگ، قرار است طبق آنچه رییس جمهور چین می گوید: از اوایل سپتامبر ( اواسط شهریور ) تعرفه ۵ درصدی برای سویای آمریکا در نظر گرفته شود. توقف واردات محصولات کشاورزی آمریکا از سوی چین، به دلیل افزایش هزینه محصولات سویای آمریکا، احتمالا تاثیر چندانی درجریان تجارت آن کشور نخواهد داشت. همچنین از ماه آینده قرار است مالیات ۵ درصدی نیز بر نفت خام وارداتی از آمریکا به چین اعمال شود. سال گذشته پکن، نفت خام آمریکا را از دایره کالاهای تعرفه ای خارج کرده بود که این امر نشان از اهمیت نفت آمریکا در بازار جهانی داشت. تصمیم جدید چین برای اعمال مالیات بر نفت وارداتی از امریکا نشان می دهد تنش تجاری بین دو کشور به شدت افزایش یافته و چین را وادار کرده تا با استفاده از کالاهای استراتژیک بعنوان مهمات جنگ نقش آفرینی نماید.

اقتصاددانان می گویند: آخرین دور تعرفه های تلافی جویانه چین و آمریکا سخت در حال پیچیده شدن است و این روند نشان می دهد ، سرنوشت خوبی در انتظار بازارهای نفت جهان نیست. طبق نمودار زیر، چین نهمین خریدار نفت آمریکاست.

چین نهمین خریدار نفت آمریکا

          منبع: اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده/// توجه: ارقام مربوط به سال ۲۰۱۹ تا ماه مه

گرچه  ممکن است برای صدور گاز طبیعی مایع آخرین دور تعرفه ها اعمال نشود اما پایگاه های جدید آمریکایی برای ارسال سوخت به خارج از کشور در معرض تهدید قرار دارند زیرا تنش های ناشی از جنگ تجاری ، مذاکرات را برای خریداران چینی گاز پیچیده تر می کند.

تولیدات گوشت خوک و گاو نیزاز جمله کالاهای آمریکایی هستند که با تعرفه های بیشتر از سوی چین روبرو می شوند چرا که پکن در جنگ تجاری، اولویت را بر تامین نیاز پروتئینی ارزان قیمت قرار داده است. علی رغم آنکه چین خرید قابل توجهی از محصولات پروتئینی از آمریکا ندارد، مالیات های جدید موانعی را بر سر راه تولید کنندگان آمریکایی ایجاد می کند که البته آنان امیدوارند برای تامین کمبود پروتئین چین بتوانند نقش آفرینی کنند.

ترامپ می گوید: چین اهل معامله است چرا که اعمال تعرفه ها از سوی آمریکا تاثیر بدی بر اقتصاد آنان گذاشته است و عرصه را برآنان تنگ کرده است. وی تاکید می کند کاخ سفید بدنبال توافقی سازنده و البته با لحنی آرام با این کشور آسیایی است، زیرا این مسئله برای چین ، آمریکا و منافع مردم سراسر جهان ریسک بزرگی بهمراه دارد. وی حتی از چین بعنوان شریک تجاری آمریکا نام برد و گفت بیایید به میز مذاکره برگردیم و رییس جمهور چین را بعنوان یک رهبر بزرگ ستود.

البته رییس جمهور آمریکا به صراحت گفت، ما اکنون در موقعیت قدرتمندتری برای انجام توافق با چین قرار داریم و می توانیم معامله عادلانه ای با این کشور داشته باشیم اما همگان می دانند ترامپ عادت دارد با فشار کشور هدف خود را به مرحله ای برساند که به مقابله به مثل اقدام کند و درحالی که عرصه را برآنان تنگ کرده است باز هم آنان را با لحنی دوستانه به برگشت بر سر میز مذاکره دعوت نماید. کما اینکه در مورد کره شمالی و ایران نیز به همین گونه عمل کرد. گرچه هیچیک از کشورهای مذکور هنوز به توافقی با این کشور دست نیافته اند. اما با چین که تجارت تنگاتنگی با آمریکا دارد و بزرگترین رقیب تجاری آن بشمار می آید، نیز همین برخورد را تکرار می کند. از سویی تعرفه ها را همچنان با فاصله ای نه چندان دور افزایش می دهد و از سوی دیگر آنان را بر سر میز مذاکره فرا می خواند تا بلکه بتواند از شعله ور شدن آتش جنگ تجاری بکاهد چرا که  می خواهد در آستانه دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای خود وقت خریده و اوضاع را به نفع خود جهت جمع کردن آراء مردم سر و سامان دهد. اما اوضاع اقتصاد جهان نشان می دهد از همه نظر تحت تاثیر این جنگ تجاری قرار گرفته است و فشارهای تعرفه ای آمریکا بر کالاهای چینی، با موضع گیری سخت چین مواجه شده که از اعمال فشارمتقابل بر آمریکا غافل نخواهد شد.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن