جیب خالی هپکویی‌ها با وعده‌ پوچ دولتی‌ها

کارگران هپکو طی بیانیه‌ای خواستار تسریع رسیدگی به مشکلات تولید، معوقات و مدیریتی این واحد تولیدی شدند.

تهران – اقتصادبرتر – 2 شهریور 98

به گزارش خبرنگار #اقتصادبرتر در اراک و به نقل از روابط عمومی استانداری مرکزی،سید علی آقازاده، استاندار مرکزی خبر داد: حقوق یک ماه از معوقات کارگران هپکو و آذرآب ظرف دو هفته آینده پرداخت می‌شود.

آقازاده اظهارداشت  32 در صد از سهام شرکت #آذرآب به بانک کشاورزی تعلق دارد و متاسفانه بانک کشاورزی پاسخگوی وضعیت نابسامان #آذرآب نیست و در حال حاضر حدود 3 ماه از حقوق پرسنل پرداخت نشده است و شرکت هایی هم متقاضی سفارش خرید کالا به این شرکت مهم صنعتی هستند  که به علت مشکلات مالکیتی و بحران مدیریتی متاسفانه نمی توانند اقدامی انجام دهند و قراردادی ببندند و ما در حال تلاش هستیم تا این مشکل رفع شود . اقداماتی را با نامه نگاری به معاون اول رئیس جمهور و وزرای مربوطه انجام دادیم و  جلسه های متعدد با  مدیر عامل و سهامداران بانک کشاورزی هم انجام شده که آنها هم در حال وصول طلب هایشان هستند و انشالله حقوق خرداد ماه پرسنل شرکت آذرآب را در عرض یک یا دو هفته دیگر پرداخت میکنیم تا منتظر شرایط جدید این شرکت شویم.

«شرکت صنایع آذرآب یک هلدینگ ساخت ‌و ساز است که در زمینه ساخت نیازهای پالایشگاه‌های گاز، مجتمع‌های پتروشیمی، زیرساخت‌های صنعتی، سیمان و نیروگاه‌های برق ‌آبی فعالیت می‌کند و ساخت انواع بویلرهای صنعتی، توربین های آبی برای سدهای کشور و نیز اجرای طرح های بزرگ ملی مانند ساخت دیگ های بخار نیروگاه های حرارتی، نیروگاه های سیکل ترکیبی، ساخت مخازن، مبدل ها و برج ها در پروژه های روغن سازی پالایشگاه ها، در کارنامه آن درج شده است.»

عدم تعهد دستگاه های دولتی باعث تعطیل شدن #هپکو شد 

استاندار مرکزی گفت: هپکو که شرکت سازنده دستگاه های سنگین صنعتی است نیز با از شانه خالی کردن مسئولین دولتی که قرار بود از این شرکت  ماشین الات راهداری خریداری کنند و قراردادهایی بسته بودند ولی زیر تعهداتشان زدند متاسفانه با بحران مالی درگیر شده و با مدیر عامل هپکو و بانک ملی نیز مذاکراتی داشتیم تا حقوق معوق تیر ماه کارگران این شرکت نیز پرداخت گردد.

میزان تولیدات هپکو دیگر پاسخگوی حقوق و هزینه‌های شرکت نیست. در سال ۹۷ تنها ۴۸ دستگاه در هپکوی اراک به تولید رسیده و بخش عمده‌ای از حقوق پرسنل از طریق استقراض از بانک تامین شده است و اکنون پس از گذشت ۵ ماه از سال جدید هیچ دستگاهی در هپکو تولید نشده است

مشکلات مدیریتی در هپکو به گونه‌ای است که پرسنل طی دو ماه اول امسال بخشی از حقوق خود را دریافت کرده‌اند و حقوق ماه‌های تیر و مرداد به کلی پرداخت نشده است. در واقع فقط حقوق خرداد ماه بطور کامل به کارگران پرداخت شده است.

تولیدات هپکو
اقتصادبرتر

در سال رونق تولید؛ قراردادهای هپکو روی کاغذ مانده است/گره کار به دست سازمان برنامه و بودجه باز می‌شود

میزان تولیدات هپکو دیگر پاسخگوی حقوق و هزینه‌های شرکت نیست. در سال ۹۷ تنها ۴۸ دستگاه در هپکوی اراک به تولید رسیده و بخش عمده‌ای از حقوق پرسنل از طریق استقراض از بانک تامین شده است و اکنون پس از گذشت ۵ ماه از سال جدید هیچ دستگاهی در هپکو تولید نشده است.

مشکلات مدیریتی در هپکو به گونه‌ای است که پرسنل طی دو ماه اول امسال بخشی از حقوق خود را دریافت کرده‌اند و حقوق ماه‌های تیر و مرداد به کلی پرداخت نشده است. در واقع فقط حقوق خرداد ماه بطور کامل به کارگران پرداخت شده است.

مدیرعامل هپکو گفت: قراردادهای هپکو با سازمان راهداری و مدیریت بحران روی کاغذ مانده است.

بیشتر بخوانید:بازدید وزیر صمت از صنایع آذرآب و هپکو اراک

غلامرضا صادقیان  با بیان اینکه بخشی از اهداف مدنظر برای شرکت هپکو در سال ۹۷ محقق نشد، افزود: در سال گذشته مشکلات در حوزه تأمین مواد اولیه و قراردادها بروز کرد که این امر باعث شد بخشی از اهداف شرکت محقق نشود.

وی تصریح کرد: متأسفانه در سال گذشته قراردادهای سازمان راهداری و سازمان مدیریت بحران به دلیل عدم همراهی سازمان برنامه و بودجه علیرغم وجود مصوبه سه وزیر برای تولید ۲۴۰۰ دستگاه، همچنان روی کاغذ باقی مانده است و در سال ۹۷ به عرصه تولید وارد نشد.

صادقیان با بیان اینکه شرکت بزرگی مانند هپکو با قراردادهای ۵۰ دستگاه یا کمتر و بیشتر نمی‌تواند کار کند بلکه باید قراردادهای بزرگ در اختیار داشته باشد، گفت: خوشبختانه مدیریت ارشد استان به مانند همیشه پیگیر کار شرکت است و رایزنی لازم با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را دنبال می‌کند تا مشکل اجرایی شدن قراردادهای شرکت حل و فصل شود.

وی با تاکید بر اینکه هپکو تولید کننده ماشین‌آلات سنگین کشور است و باید قراردادهای خوبی در اختیار داشته باشد، گفت: شرکت در سال جاری افق روشنی را برای خود ترسیم کرده و به نظر می‌رسد که سالی بهتر از ۹۷ را پیش رو داشته باشیم. بخشی از اهداف و افق‌های ۹۷ به انجام نرسید، اما تلاش می‌شود که وضعیت شرکت در سال ۹۸ بهبود یابد.

مدیرعامل شرکت هپکو اضافه کرد: شرکت در حال حاضر به دنبال جذب بازارهای جدید جهانی است و بازار عراق را مدنظر داریم تا استراتژی‌های تولید شرکت به تحقق برسد.

واریز وجه فروش سهام مس طارم به حساب شخص

 گفته می‌شود که 25 درصد سهام با ارزش مس طارم که در مالکیت هپکو بوده با قیمت 250 میلیارد تومان فروخته شده که 30 میلیارد اولیه آن بصورت واریز نقدی بجای واریز به حساب شرکت به حساب افراد واریز شده است که در این مورد نگرانی جدی وجود دارد، و در صورت حقیقت داشتن این موضوع نیاز به بررسی فوری از سوی مراجع ذیصلاح است، در صورت صحت این موضوع این مبلغ به تنهایی پاسخگوی خرید 216 میلیارد تومانی هپکو توسط سهامدار فعلی است و این بسیار غم انگیز است که فردی بدون هیچ آورده‌ای از طریق فروش یکی از دارایی‌های یک شرکت می‌تواند مالک شرکت هپکو شود.

آقای رئیسی لطفا به موارد ظلم و اختلاس حقوق کارگران زحمتکش هپکو و آذرآب رسیدگی فرمایید.

****آقایان در هفته دولت به فکر جیب خالی کارگران زحمتکش 2 کارخانه معظم و صنعت یک کشور در استان مرکزی باشید.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن